НБУ хоче «прив’язати» підприємства до банків

Нацбанк посилює правила придбання валюти для підприємств.

Постановою НБУ №308, повідомляє Інтерфакс-Україна, вводиться вимога про обслуговування одного зовнішньоекономічного договору в одному банку. «Клієнти банків (юридичні та фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності) купуватимуть, обмінюватимуть іноземну валюту для проведення розрахунків за торговельними операціями через одного суб’єкта ринку за кожним зовнішньоекономічним договором із нерезидентом», — повідомляє інформагентство з посиланням на постанову. Крім того, зміни до положення передбачають, що в разі недотримання всіх вимог порядку формування та зберігання обов’язкових резервів за відповідний звітний період резервування банк не матиме права здійснювати власні операції з купівлі іноземної валюти протягом наступного календарного місяця.

Експерти схвально оцінюють такий крок НБУ, бо прогнозують скорочення спекулятивних операцій із купівлі-продажу валюти на ринку.

«Введення такого обмеження, найімовірніше, пов’язане з технічними складнощами проведення контролю термінів надходження товарів (робіт, послуг), за які проводиться оплата», — говорить «Дню» адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери» Ростислав Кравець. Іншими словами, спрощуються процедури для запровадження електронної митниці, тому весь паперовий документообіг перетворюють в електронний.

«Для підприємства, яке працює по «білому», — це плюс. Адже не потрібно буде ніякої додаткової паперової тяганини. Якщо експортно-імпортна історія співпраці такого підприємства чиста, то це зафіксовано в електронній базі даних Державної митної служби України, й цих даних достатньо, аби підприємство спокійно купило чи продало в банку валюту», — розповідає «Дню» банківський експерт Олександр Охріменко. В «сірих» імпортерів, продовжує він, виникнуть проблеми. І слід очікувати, що частина експортно-імпортних контрактів буде не виконана, прогнозує експерт. В цілому ж, говорить він, загальний попит на валюту від юридичних осіб упаде мінімум на 25%. Сьогодні, розповідає Охріменко, укладаються контакти на придбання валюти на придбання за кордоном певної продукції, але продукція не купується, а валюта через певний час продається вже через інший банк. Таким чином, деталізує він, «дуті» експортери та імпортери заробляють на курсовій різниці. Після нововведення НБУ зробити цього вже не вдасться, припускає експерт.

Однак запитання до ініціативи НБУ в експертів все ще лишилися. Зокрема, говорить Кравець, незрозуміло, які наслідки для ринку матиме пункт про вживання санкцій до банків (за недоотримання вимог порядку формування та зберігання обов’язкових резервів) у вигляді позбавлення дозволу купувати іноземну валюту протягом місяця. На його думку, це може позначитися на роботі обмінних пунктів таких банків-порушників, а також позбавить їх можливості скуповувати валюту напередодні прогнозованої фінансової кризи.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка