Захист боржників від колекторів. Чому новий закон не вирішує проблему

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4241, який встановлює правила роботи колекторів. Їм заборонять погрожувати, шантажувати, цілодобово телефонувати позичальнику та його родичам.

Національний банк вестиме реєстр колекторів. Банкам та фінансовим компаніям заборонять співпрацювати та залучати до врегулювання боргу незареєстрованих колекторів.

Якщо колектор порушуватиме вимоги закону, то нестиме відповідальність: від штрафів сумою 50−100 тис. грн до виключення з Реєстру колекторських компаній.

Банки та фінкомпанії публікуватимуть інформацію про колекторські компанії, з якими співпрацюють, на своєму сайті. А під час підписання кредитного договору – попереджати клієнта про залучення колектора в разі, якщо клієнт вчасно не погашатиме кредит.

“Новий законопроєкт на практиці нічого не дасть. Навіть якщо його приймуть, він жодним чином не захищає громадян. Це виключно спроба витратити бюджетні гроші, створити додаткові реєстри, певні корупційні схеми щодо включення компаній в ці реєстри колекторів. А щодо громадян, чиї права порушуються, це жодним чином не вплине на ситуацію, яка сьогодні є і яка погіршується”, – розповідає Gazeta.ua адвокат Ростислав Кравець.

Він пояснює, що все одно залишаться колектори, які матимуть право дзвонити і говорити негативну інформацію. З його слів, раніше в законі “Про захист прав споживачів” це було прямо заборонено. З нового закону “Про споживче кредитування” ці норми виключили.

“Я вважаю, що найкращим способом захисту від колекторів буде повернення попередньої редакції закону “Про захист прав споживачів” і робота правоохоронних органів. У Кримінальному кодексі є 2 статті, які захищають від дій колекторів. 1-ша – це примушування до виконання цивільно-правових обов’язків, що пов’язано з дзвінками колекторів. 2-га – вимагання, коли по гроші звертаються до родичів, знайомих, роботодавців боржника”, – каже Кравець.

Він переконаний, що викупити борг зможе будь-яка внесена в реєстр компанія, а дзвонитимуть так звані чорні колектори.

“Компанія зможе сказати, що взагалі не знає, про кого йдеться, нікому не давала цю інформацію, а українців переслідуватимуть. Потрібно просто повернути попередню редакцію закону і змусити поліцію працювати. За місяць усе врегулюється. Не буде жодної колекторської компанії, яка розсилає порнографічні знімки, погрози і шантажує громадян, які мають заборгованість за споживчим кредитом”, – додав експерт.

Gazeta.ua

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка