ВІН-код військовозобов'язаного. Що це і як його отримати — роз'яснення адвоката

ВІН-код військовозобов’язаного. Що це і як його отримати — роз’яснення адвоката

Для українців, що перебувають на військовому обліку, запровадили певні індивідуальні коди. Що це за коди, як їх дізнатися і навіщо вони потрібні – Фактам ICTV розповів юрист і адвокат Ростислав Кравець.

Що таке ВІН-код військовослужбовців

– ВІН-коди військовослужбовців – так їх називають, але насправді такого визначення, як ВІН-код я не зустрів. Може, є якісь внутрішні інструкції чи накази для службового користування, однак у відкритих джерелах такої інформації немає, – зазначає Ростислав Кравець.

У законі Про реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів не використовується назва “ВІН-код” для позначення електронного номера, який надається військовозобов’язаним громадянам України. У ст. 14 цього закону є посилання на порядок ведення реєстру, який визначає, що тим, чиї особисті дані вносяться до реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису. 

Тобто ВІН-код – це певний номер запису з 19 цифр, при цьому цей запис може бути і прибраний у разі, якщо він помилково внесений, пояснює юрист. Всі зміни щодо запису в реєстрі мають фіксуватись: хто вносив, хто прибирав, коли вносилась інформація.

 

Для чого потрібен ВІН-код

Єдине призначення електронного коду військовозобов’язаного – пришвидшити пошук інформації про конкретну людину у великій базі даних. Цей номер вписується до військово-облікових документів, що є у громадянина. 

На думку юриста, в цій ситуації є певна законодавча проблема: що робити з цим кодом для осіб, які відмовляються від ідентифікаційних кодів з огляду на певні релігійні переконання. Але на відміну від індивідуального податкового номеру, у випадку ВІН-кодів йдеться не про обробку персональних даних, а лише про номер запису у базі даних, який не містить зашифрованої інформації.

– Але те, що в такий мегареєстр хочуть вносити дані про освіту, про стан здоров’я і навіть податкову інформацію, – це взагалі є загроза національної безпеці, тим паче під час дії воєнного стану. І таких реєстрів ніде в світі немає. Я так розумію, в Україні ставиться черговий експеримент на людях і на цих реєстрах, – вважає Ростислав Кравець.

Як дізнатися свій ВІН-код

ВІН-код або електронний код військовозобов’язаного формується автоматично під час внесення даних про нього у реєстр. Але юристам вже відомі випадки, коли людей викликають у ТЦК для присвоєння ВІН-кодів. 

Це означає, що людина може отримати повістку і має з’явитися в ТЦК, щоб вписати або вклеїти електронний код у свій військово-обліковий документ.

– При цьому, як зазначають представники ТЦК, не обов’язково його запам’ятовувати. Номер буде вписаний у ваш військовий квиток чи в інший обліковий військовий документ, який у вас є на руках. І таким чином у подальшому вас буде легко в цій дуже великій базі знайти і дізнатись всю інформацію про вас, – пояснює юрист. 

ФАКТИ

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка