Касові апарати — під подвійний замок…

Якщо немає нормальних економічних важелів збільшення надходжень у бюджет, то вмикається тотальний контроль.

Уряд зобов’язав бізнес обладнати всі касові апарати спеціальними «модулями безпеки» від НБУ. Такий модуль має допомогти уникати спотворення або знищення даних про проведені операції, йдеться в постанові Кабміну від 9 січня, опублікованій на сайті уряду. Часові рамки проведення такої «касової» модернізації ще не встановлено. Нагадаємо, що з 2013 року інформацію про обсяг розрахункових операцій з усіх касових апаратів передаватимуть до податкових органів в електронному вигляді. Чим обернеться така ініціатива для бізнесу: полегшенням чи тиском? Про це «День» запитав експертів та юристів.

Адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і Партнери» Ростислав Кравець вважає, що така ініціатива порушує права підприємців. «Цією постановою держава ще глибше залазить до кишені підприємців, бо чинний порядок передбачає наявність у касових апаратах фіскального блоку, який здійснює ті самі функції, що запропоновано в постанові», — розповідає він «Дню». Зараз цей податковий блок «залито» чи опломбовано, тому для виконання «касової» модернізації доведеться замінити всі фіскальні блоки, які є в касових апаратах. Міняти старе на таке ж нове, переконаний адвокат, будуть підприємці за свої кошти. А якогось додаткового доходу від такої новації державний бюджет навряд чи дочекається. «Податкова сьогодні й так може зчитувати проведені операції, — пояснює Кравець. — Це фактично нікому не потрібні дії, які викликають сумніви». Сумніви, за його словами, лежать у тій площині, що поки невідомо, хто розробляв подібні «модулі»: НБУ чи, можливо, закордонна офшорна компанія на замовлення. Від відповіді залежить, хто отримуватиме роялті за цей продукт.

«Це сигнал, що відбувається посилення контрольної системи і з’являється більше функцій у нового Міністерства доходів», — вважає заслужений економіст, член Спілки аудиторів України Тетяна Зацерковна. Відслідковування абсолютно кожної операції, говорить вона, — це справа благородна. Але для платника податків — дороге задоволення, бо воно вимагає встановлення відповідного нового обладнання і програмного забезпечення. Тож у цьому Зацерковна полегшення для бізнесу не бачить. «А посилення адміністрування є. Тотальний контроль починає діяти… Це свідчення, що нормальних економічних важелів для збільшення надходжень у бюджет немає. А за умови, коли не існує цих важелів і їх не можуть увімкнути, лишається одне — тотальний контроль. Ось цим шляхом і йдемо», — підсумовує вона.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка