Основною проблемою для підприємців, у разі скасування обов’язкового використання печатки, може стати підтвердження підпису уповноваженої особи.
Таку думку в коментарі “Реальні економіці” висловив адвокат, старший партнер Адвокатської компанії “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.
Нагадаємо, Кабінет міністрів ініціює скасування обов’язкового використання печаток юридичними особами, при здійсненні господарської діяльності. Відповідний законопроект уряд погодив на своєму засіданні.
Зокрема, законопроектом пропонується змінити обов’язковість використання печаток на добровільність. Тобто, суб’єкти господарювання зможуть користуватися печатками на добровільній основі. Натомість автор законопроекту – Мінекономрозвитку, пропонує замінити печатку на особистий підпис уповноваженої особи.
“Основною проблемою для підприємців, у разі скасування обов’язкового використання печатки, може стати підтвердження підпису уповноваженої особи. Однак, на мій погляд ця проблема не є суттєвою. Як показує світовий досвід, у розвинутих країнах ведення бізнесу без печатки відбувається вже дуже тривалий час і при цьому проблеми не виникають”, – вважає Кравець.
За його словами, існування в Україні норми про обов’язковість печатки це анохранізм, який зберігся ще з радянських часів.
“На сьогодні вартість виготовлення печатки з вартістю оснастки становить близько 200 гривень. При цьому, як показує досвід, підробити печатку в Україні вже давно не є проблемою, навіть проведення відповідної експертизи не дає остаточної відповіді на питання яка саме з печаток є підробкою”, – підкреслює Кравець.
Юрист відзначає, що саме наявність чи відсутність печатки грає практично головну роль при неправомірному захоплені підприємств чи їх майна. Саме так відбувається при будь-якому рейдерському захоплені.
Автори законопроекту стверджують, що на відмінну від печатки, підпис уповноваженої особи практично неможливо підробити.
“Нажаль підпис уповноваженої особи також можливо підробити, однак в цьому випадку, вірогідність доведення, що підпис є підробленим значно вища. Випадки підроблення підписів найчастіше трапляються при видачі довіреностей, навіть нотаріально посвідчених”, – резюмує Кравець.