Україна не готова до опалювального сезону, і про це сьогодні заявили в уряді. Втім сподіваються наздогнати заплановане і пригрозили місцевій владі відповідальністю. А от у столиці можливий справжній колапс – через борги перед НАК «Нафтогаз України» сезон тепла взагалі під загрозою.
Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.
Майже половина шкіл, лікарень і дитсадків в Україні до опалювального сезону все ж готові. В уряді підганяють місцеву владу, щоб із теплом узимку були й усі житлові будинки. Газ у підземні сховища женуть за графіком. Гірше з мазутом і вугіллям
«Запаси вугілля на ТЕЦ становлять 1 млн 735 тис тонн. Ситуація є напруженною, але не критичною. Трішки гірше з мазутом – лише 38 тис. тонн», – сказав заступник міністра енергетики та вуглепрому України Анатолій Корзун.
Є клопіт і з розрахунками за вже спожиті енергоресурси перед постачальниками.
«Літо дуже швидко закінчиться, і зима – дуже близько та буде непростою», – вважає віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко.
Кияни розповідають, що наразі гріють воду в каструлях, аби помитися. Що ж буде, як стане холодніше, навіть бояться уявити. Та в опалювальний сезон Київ може залишитися не лише без гарячої води, а й тепла. Нафтогаз погрожує взагалі не постачати блакитного палива через борги, а нині це понад 4 мільярди гривень.
«Це борг «Київенерго» перед НАК «Нафтогаз» за той природний газ, який був спожитий цією компанією», – розповів заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома.
Утім, на їхню думку, розплатитися мусить «Київтеплоенерго». Його «Нафтогаз» вважає правонаступником «Київенерго». Бо саме ця компанія від травня постачає місту тепло та гарячу воду. І радять віддати гроші якнайшвидше.
«На жаль, тоді «Нафтогаз» не матиме правових підстав для постачання газу цій організації», – додав Перелома.
Спочатку – укласти угоду на постачання блакитного палива й паралельно з’ясовувати, хто сплатить борги. Такий варіант пропонує міська влада.
«Позиція міста співпадає з останнім рішенням Господарського суду. Заборогованість, безумовно, разом із штрафними санкціями не може бути переведена на комунальне підприємство», – зазначив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
Юрист Ростислав Кравець упевнений, що все до копійки має віддати саме «Київенерго».
«Відповідна соціальна напруга, яка виникне у зв’язку з відсутністю теплопостачання і відвертим нехтуванням, може призвести до кримінальної відповідальності керівництва «Нафтогазу», – сказав юрист Ростислав Кравець.
У «Київенерго» поки нічого конкретного не кажуть. До речі, уже від 1-го серпня в управління міста повертаються ще й найбільші – п’ята й шоста ТЕЦ, а без газу вони взагалі не працюватимуть.
Нагадаємо, «Нафтогаз» подав до суду на комунальне підприємство «Київтеплоенерго» з метою визнати за компанією правонаступництво за боргами «Київенерго».
Олена Лоскун, Тарас Біловол та Кирило Лихачов. «Перші про головне»