Переможці без перемоги, що вирішив КСУ по вчителям-пенсіонерам.

Переможці без перемоги, що вирішив КСУ по вчителям-пенсіонерам.

Суд визнав неконституційним переведення педагогів пенсійного віку на строкові трудові договори.

Таке рішення суд ухвалив, розглянувши подання 56 нардепів щодо відповідності Конституції окремих положень закону “Про повну загальну середню освіту”, який було ухвалено на початку 2020 року.

Одна з багатьох змін, передбачених цим законом, стосувалася продовження роботи у закладах середньої освіти вчителів, які отримували пенсію за віком. До 1 липня 2020 року керівники шкіл мали припинити безстрокові трудові договори з такими педагогічними працівниками і укласти з ними строкові контракти терміном від 1 до 3 років. Ті вчителі, які не погоджувалися на нові умови, змушені були звільнитися.

— КСУ визнав цю норму дискримінаційною, — пояснює адвокат Ростислав Кравець. — Адже вона призвела до поділу педагогічних працівників на дві категорії. Ті, хто не отримував пенсії за віком, могли працювати за безстроковим трудовим договором, а вчителі-пенсіонери змушені були укладати строкові контракти.

У своєму рішенні КСУ наголосив, що Конституція не встановлює граничних вікових обмежень для зайняття педагогічною діяльністю, заміщення посад педагогічних працівників у державних або комунальних закладах середньої освіти. Отже, законодавець фактично обмежив конституційне право зазначеної категорії осіб на працю. Також КСУ вказав, що педагогічну діяльність не віднесено до державної служби, вона не має такого особливого специфічного характеру, з урахуванням якого могли б бути встановлені певні граничні обмеження за віком.

— Тобто тепер вчителі-пенсіонери, які були змушені укласти строкові трудові контракти, зможуть знову перейти на безстрокові? Як це рішення застосовуватиметься на практиці?

— Ні, закон зворотної сили не має. Вочевидь, ті вчителі, яких перевели на строкові договори, зможуть повернутись на безстрокові контракти винятково з доброї волі керівників закладів освіти.

Скористатися наслідками рішення зможуть педагоги, які цьогоріч і в наступні роки виходитимуть на пенсію. Цим рішенням КСУ вони фактично застраховані від примусового укладання строкових контрактів. Тобто вчителі-пенсіонери будуть захищенішими. Керівники шкіл уже не зможуть чинити свавілля. Безстрокові контракти дають працівникові більше юридичних гарантій. Вчителеві, який вийшов на пенсію, вже не можуть сказати: ваш контракт закінчився, новий не продовжимо, до побачення.

— Чи багато в Україні працюючих вчителів-пенсіонерів?

— Станом на вересень 2020 року у школах працювало понад 72 тисячі педагогів пенсійного віку, — каже начальниця управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Антоніна Клименко. — Тобто частка вчителів пенсійного віку становила приблизно 16%, а в окремих регіонах — 30%. На жаль, після припинення з вчителями-пенсіонерами безстрокових трудових договорів така статистика відсутня. Окрім того, під час воєнного стану її не збирають.

ЕКСПРЕС

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка