Фіксація завданої шкоди в умовах воєнного стану

Фіксація завданої шкоди в умовах воєнного стану

Як відомо, починаючи з 24 лютого 2022 року, у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на території України запроваджено воєнний стан, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 строком на 30 діб, який був продовжений Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 строком ще на 30 діб.

Наразі на території України відбувається збройний конфлікт («війна») між Російською Федерацією та Україною в ході якого, на превеликий жаль, страждає мирне населення, якому завдаються як фізичні, психологічні ушкодження так і завдаються матеріальні втрати. Тож важливим постає питання фіксації та можливості компенсації завданої шкоди в умовах воєнного стану.

Україна збирає докази військової агресії з боку Російської Федерації, щоб згодом у міжнародних судах домогтися від Росії репарацій, кожен громадянин може долучатися до збору доказів та отримати зазначені компенсації від держави в майбутньому.

Що ж для цього потрібно фіксувати:

– загиблих і поранених мирних мешканців (акцентуйте атрибути одягу, особливі знаки, тощо);

– катування (побиття, зґвалтування, утримування в заручниках, використання цивільних як «живого щита»);

– пошкоджені та знищені цивільні будівлі, культурні пам’ятки й інші невійськові об’єкти;

– сліди обстрілів у житлових кварталах;

– переодягання диверсантів в українську спецформу, використання українського прапора, білого прапора як прикриття для вчинення злочинів;

– акти мародерства, пограбування;

– перешкоджання наданню медичної допомоги;

– ураження медичних і гуманітарних місій.

Державні органи запустили три чатботи у Телеграмі, які допоможуть зібрати докази про злочини окупантів в Україні:

  1. War Crime Bot https://t.me/war_crime_bot —для надсилання доказів порушень міжнародного гуманітарного права, прав людини та злочинів агресора.
  2. TRIBUNAL https://t.me/russian_war_tribunal_bot чи https://t.me/tribunal_ua_bot — чатбот для фіксації фото- та відеодоказів вбивства, насильства, пограбування цивільних чи військових окупантами або електронна пошта [email protected].
  3. SaveEcoBot https://t.me/SaveEcoBot — чатбот для повідомлень про злочини проти довкілля, які здійснюють російські війська на території України.

В Уряді запевняють: зафіксовані докази злочинів російських окупантів будуть оброблені та передані відповідальним особам з метою подальшого захисту інтересів України у національних та міжнародних судах.

Нагадуємо також, що фото- і відеоматеріали зі злочинами проти українського народу можна відсилати на такі офіційні платформи: warcrimes.gov.ua, dokaz.gov.ua, у мобільний додаток “Київ Цифровий”, розділ “Допомога армії” (повідомляють у КМДА).

Що ж робити якщо завдано шкоду Вашому майну?

Перше, за все потрібно надати докази руйнування та пошкодження майна. З огляду на теперішню ситуацію в країні це зробити можливо не завжди, однак якщо дозволяють обставини, то слід скористатися зазначеним алгоритмом:

1) зібрати пакет документів, що підтверджують право власності на пошкоджене/зруйноване майно (договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право успадкування), технічний паспорт тощо. Якщо документи, що підтверджують право власності, втрачені чи знищені, потрібно отримати витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

2)  викликати працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) для складання акту руйнувань/ушкоджень із зазначенням їхньої причини (обстріл, ракетний удар) та отримати його копію.

3) звернутися до райдержадміністрації із заявою про складання акта обстеження житла. Якщо з якихось причин можливості оформити такий документ від райдержадміністрації немає – необхідно звернутися до сусідів і разом із ними скласти акт, внести до нього їхні пояснення й показання;

4)  провести фото- та відеофіксацію руйнувань, збирати та зберігати статті, фото та відео ЗМІ, якщо вони робили публікації про конкретний інцидент за цією адресою (наприклад, репортаж про те, як ракета потрапила до житлового будинку та зруйнувала його);

5) зібрати квитанції, що підтверджують вартість рухомого майна (побутової техніки, меблів), що знаходилося всередині житла, яке було знищено;

6)  подати заяву про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів разом із доказами руйнування/пошкодження майна та отримати витяг про внесення цієї заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Фіксація завданих руйнувань та пошкоджень може здійснюватися в довільній формі (відео, протокол, акт), проте бажано, щоб докази містили такі відомості:

  • ПІБ та паспортні дані особи, яка зафіксувала те, що сталося, у тому числі дані того, хто знімав фото та відео;
  • місто, точна адреса, дата та час пошкодження/руйнування об’єкта (можна з точкою геологації), кому належить право власності на майно;
  • опис, як і від чого сталося пошкодження/руйнування майна, від якого виду зброї або типу боєприпасу (якщо є можливість зробити фото або зняти на відео залишки боєприпасів з елементами маркування та серійних номерів);
  • опис того, що зруйновано, із зазначенням ключових ушкоджень, зокрема короткий опис характеру кожного ушкодження;
  • креслення або схема місця події із зазначенням місць ураження та траєкторії руху боєприпасу, що спричинив ураження;
  • фото знищеної/знешкодженої одиниці військової техніки агресора, яка завдала пошкодження;
  • фото того, як виглядав зруйнований об’єкт до пошкодження/руйнування та фотографії кожного з місць у пошкодженому об’єкті до їхнього руйнування/пошкодження;
  • експертний висновок, що підтверджує обставини руйнування житла;
  • дані свідків (ПІБ, контакти, реквізити паспортів або інших документів, що дозволяють ідентифікувати особу), які в майбутньому зможуть надати свідчення.
  • якщо засоби масової інформації, Інтернет видання, телеграм канали висвітлювали обставини щодо руйнування або пошкодження вашого майна, слід зберегти такі публікації, зробити скріншоти тощо. В подальшому такі матеріали стануть додатковим аргументом на підтвердження факту руйнування/пошкодження майна.

Станом на сьогодні не існує єдиного чіткого механізму компенсації шкоди, завданої збройною агресією Росії. Однак держава вже оголосила про певні кроки в цьому напрямку. Зокрема, було анонсовано можливість в майбутньому отримати компенсацію від держави. У застосунку «Дія» з 30.03.2022 можна буде зареєструвати інформацію про пошкоджене та зруйноване майно громадян України для отримання відшкодування збитків, завданих війною.

Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом.

Наразі механізм компенсацій поки що не анонсовано, однак вже зараз постраждалим важливо належним чином підготуватися до стягнення збитків у майбутньому та все зафіксувати.

Адвокат Ірина Коваленко АО Кравець і партнери

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка