Фейкова труба громадськості

«Клоуни» й «ряжені» – ці слова як мантру повторював активіст Олександр Лємєнов під час обрання Ради громадського контролю при ДБР 30 березня 2018 року. «Анархія, поєднана зі свавіллям та беззаконням», – розмірковував над цією ж ситуацію адвокат Олексій Шевчук, тим не менш намагаючись хоч якось зманіпулювати майже сотнею активістів, які висловили бажання «проконтролювати» Державне бюро розслідувань. «І чого я сюди прийшов, вже ж набив собі гулю в ГРД», – риторично запитував сам себе Петро Варишко, колишній член Громадської Ради Доброчесності при ВККС.

dsc 0232

Це лише декілька нарисів з того, як проходили вибори РГК при ДБР.

dsc 0245 copy

Бо власне чіткої організації ні з боку Романа Труби, директора ДБР, ані самих активістів у той день не було. Адже навіть вчасно розпочати та завершити реєстрацію у робочої групи не вийшло. Відповідно до Положення, розробленого директором ДБР та затвердженого Кабміном, реєстрація мала завершитись о 13.45, чого не було зробленого. А люди, які прийшли та зареєструвалися пізніше, потім дивним чином стали членами новоствореної Ради. Зокрема, саме так потрапив до РГК Максим Болдін (він же ж бере участь й у конкурсних комісіях Державного бюро розслідувань), відомий тим, що свого часу притягувався до кримінальної відповідальності через службову недбалість.

dsc 0254 copy

А згодом чого тільки не робилося, «прикриваючись» цим незрозумілим Положенням, на яке систематично посилався Роман Труба, проте яке не давало чітких відповідей на купу організаційних запитань, окрім хіба що того, що в бюлетені треба ставити виключно «плюсики», а не «хрестики».

dsc 0347 copy

dsc 0436 copy

«Внесення змін в порядок виборів з голосу, реєстрація осіб-кандидатів без паспортів , пошкоджені бюлетені, пакетне голосування, робоча група без паспортів, не підписаний протокол лічильної комісії, відсутність затвердженого порядку денного і ще багато цікавого», – так згодом прокоментував ці вибори Олексій Шевчук. Присутність якого серед активістів, чесно кажучи здивувала. Звичайно, він не тис руки Лємєнову, з яким судиться у Білоцерківському суді, проте інколи виходив з ним до коридору «поговорити». Так само О.Шевчук “інтригував” й з іншими активістами, щось обговорюючи з ними кулуарно.

dsc 0307 copy

Сам Лємєнов разом з Олексієм Гриценко з «Автомайдану» весь час апелювали до Романа Труби з приводу маніпуляцій на виборах (тож не дивно, що вибори головуючого під час зібрання, яким стала адвокат Надія Корінна, розтяглися в часі майже на 3 години).

dsc 0362 copy

І такий «бардак» тривав майже до 12 ночі (до речі, може, ДБР слід відразу присвоїти анаграму  БРДК?), тому немає чому дивуватися, що багато хто з активістів просто полишив збори, а вибори «диктували» близько 30 осіб (22 голоси мінімально вистачало, аби отримати «прохідний» бал). Це, нагадаємо, майже з сотні, які прийшли на самому початку.

dsc 0323 copy

Результат – 15 членів Ради громадського контролю все ж були обрані, але сам склад її викликає вже численні нарікання, як з точки зору легітимності обрання (відповідну заяву про ще один посадовий злочин директора ДБР Романа Труби вже наступного тижня доправлять до Генеральної прокуратури), так й щодо окремих осіб.

«Чергова профанація участі громадськості» – коментар від Ростислава Кравця.

dsc 0365 copy

Також, прикметно, що про маніпуляції з боку ДБР напередодні установчих зборів заявляв й представник ГО “Автомайдан Київ” Дмитро Карп. І оприлюднив список активістів, перемогу яких, начебто, було погоджено цією політичною силою. Вгадав не дуже, але окремі прізвища були вказані точно. “Взагалі-то дуже цікава ситуація. Зібрали 99 представників громадських організацій, які голосують та повинні обрати серед своїх представників 15 осіб. Голосування фактично відбувається всліпу. Ні представників від ГО, ні більшість ГО взагалі не відомі широкому загалу. Однак дуже цікаво відбувається заповнення. Більшість залу має на руках якісь списки, за якими і ставлять галки в бюлетенях”, – це знову ж таки  враження, якими поділився Ростислав Кравець, і підсумував: «Яскравий приклад ручної та контрольованої “демократії” у виконанні ще не почавшого свою роботу ДБР. Дуже схоже, що формується черговий зручний правоохоронний орган під конкретну політичну партію з майже нульовим рейтингом”.

dsc 0391 copy

Під час підрахунку голосів стався ще один інцидент: вибув один із кандидатів, який отримав 19 голосів. За словами Петраковського, чоловік “просто пішов”, тому що “все занадто довго тривало”. Через цей інцидент члени виборчої комісії написали окрему думку. У ній вони заявляють, що підрахунок голосів був не зовсім коректний, повідомив Петраковський.

dsc 0273 copy

До речі, про «керованість» – це може бути правдою, оскільки за словами окремих адвокатів, до складу РГК пройшли люди, які дуже активно себе позиціонують і в органах адвокатського самоуправління, очолюючи різні Комітети та Комісії, однак завжди з нульовим результатом та лише озвучуючи «правильні погляди керівництва».

dsc 0341 copy

Ще один цікавий момент – на установчих зборах щодо виборів Ради громадського контролю Державного бюро розслідувань був зареєстрований відсутній на зборах Олександр Граб. Для фіксації цього порушення навіть викликали поліцію.

dsc 0399 copy

І щоб уникнути інших «мертвих душ», після виявлення реєстрації відсутньої на зборах людини була проведена повторна ідентифікація: паспорти присутніх звіряли з отриманим мандатом, а потім підписували бюлетені. З якими теж було не все гаразд: представники окремих громадських організацій були незадоволені тим, що голосування мало бути таємним, але таким не було (кабінки у залі були, проте користувалися ними не всі). «Люди незадоволені тим, що роздали бюлетені, бо корінці бюлетенів мають підпис і номер того, хто голосує. На тому ж корінці є номер бюлетеня і можна ідентифікувати того, хто голосує», — наголошував Петро Варишко.

dsc 0400 copy

Врешті-решт на сторінці ДБР у Facebook оприлюднили результати. Й вони лише підтвердили побоювання громадськості. Так, якщо наявність у складі Громадської Ради ДБР адвокатів та журналістів, ще хоч якось виправдана, то присутність представника ГО «Серця кіборгів» А.Свирида (допомога дітям воїнів АТО) чи любителя Федерації дзюдо на Дніпропетровщині Д.Колесникова, не викликає нічого окрім подиву.

dsc 0338 copy

“Список «ради імітаторів громадськості» став відомий заздалегідь, але після скандалу він був дещо відредагований, до нього увійшли декілька живих активістів”, – так оцінив підсумок голосування представник ГО “Стоп корупції” Орест Сохар. – Народний фронт навчився імітувати все: реформи, рейтинг, зміни в поліції, а тепер він ось навчився імітувати і громадськість. Вчора з подачі Труби, «фронтового» керівника ДБР було сформовано Громадську раду, куди увійшли здебільшого представники структур з нульовим бекграундом і іменем. З ДБР роблять закрите акціонерне товариство з Пашинським, Аваковим та, схоже, Турчиновим на чолі. При чому, керує цією конторою людина, яка елементарно плутається в законодавстві і навіть в тих положеннях, які він сам і виписав”.

dsc 0395 copy

Після завершення всього вищеописаного хаосу мимоволі виникає питання: а чи не буде робота Ради громадського контролю – та й самого Держбюро розслідувань – організованістю й послідовністю дій нагадувати отакі установчі збори – хаосні та беззаконні?

В такому випадку труба громадськості буде дуже фальшивити під час оркестру розкриття дійсно резонансних злочинів.

dsc 0404 copy

Нагадаємо, що 20 грудня 2017 року Кабінет міністрів України ухвалив постанову щодо Положення про Раду громадського контролю та Порядку формування складу Ради. Рада громадського контролю утворюється з метою забезпечення прозорості та цивільного контролю за діяльністю Державного бюро розслідувань, основними її завданням є забезпечення прозорості та здійснення цивільного контролю за діяльністю Бюро, сприяння взаємодії Бюро з громадськими об’єднаннями, іншими інститутами громадянського суспільства з питань, пов’язаних з діяльністю Бюро, та сприяння врахуванню Бюро громадської думки під час реалізації ним покладених на нього завдань.

Іван Правдін, zrada.today

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Пролистать наверх

Заказ обратного звонка