Борги на війну не спишуть. Як буде вирішено питання заборгованості за ЖКП

Воєнний стан не звільняє громадян від сплати комунальних платежів. Хоча з цим виникають труднощі. Заборгованість автоматично зростає у прифронтових населених пунктах, також є проблеми на звільнених територіях. Як будуть вчиняти з боржниками за ЖКП у воєнний час.

Управи на боржників немає

Як відомо, уряд заборонив нараховувати штрафи і пеню за несплату комунальних послуг під час війни. “Нарахування і стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної чи неповної оплати житлово-комунальних послуг населенням заборонено“, – повідомили у Кабміні.

Водночас, чиновники запевняють, що навіть у разі несплати ніхто не відключатиме боржника від послуг. Більше того, громадянам України можуть зробити перерахунок плати за комунальні послуги за деякими послугами, якщо вони доведуть, що були відсутні у своїх квартирах понад 30 днів від початку воєнного вторгнення Росії – 24 лютого. Але це треба підтвердити. А для цього слід звернутися із заявою до постачальника послуг, а також засвідчити свою відсутність одним з документів:

– довідкою про проходження лікування;

– довідкою про тимчасове проживання внутрішньо переміщеної особи;

– довідкою, що свідчить про службу у ЗСУ.

Але перерахунок стосуватиметься лише холодної та гарячої води. Однак, якщо споживач надасть інформацію про відсутність у газопостачальній компанії, нарахування теж будуть скориговані. Але, як зазначили у Міністерстві розвитку громад і територій, перерахунок не стосуватиметься послуг теплопостачання та управління багатоквартирним будинком.

Якщо житло зруйновано, плата не має нараховуватися. Для цього органи місцевого самоврядування повинні обстежити житло і передати інформацію постачальникам послуг. Нарахування по таких будинках не проходитиме. Хоча наразі людям приходять платіжки, виписані автоматично.

У звільнених регіонах, де особливо постраждав житловий фонд, з оплатою є проблеми.

“На сьогодні лише в одному житловому комплексі борг з оплати послуг ОСББ становить понад 200 тисяч гривень. Є квартири, які мають по 8-10 тисяч, але більше невиплат в орендарів комерційних приміщень. У комплексі треба робити ремонт, в одному з будинків – дірка в даху і знесено один із димарів, три квартири зруйновано снарядами. Утеплювач на фасаді відпав, сам фасад весь посічений осколками, у деяких під’їздах немає вхідної групи – починаючи з дверей і закінчуючи вікнами. Вибухом знесло піддашок, не кажучи вже про відбиту плитку і навіть кам’яні сходи. Це все треба відновлювати, але немає грошей. Їх вистачає тільки на зарплати працівникам, вивезення сміття і дрібний ремонт. Якби всі платили, а особливо сплатили борг, то вже можна було б починати роботи”, – стверджує керуючий ЖК “Позитив” в Ірпені Валентин. І наголошує, що ніякої управи на боржників немає.

Хоча, як зазначив адвокат Ростислав Кравець, є два вирішення питання з боржниками. Перший, це звернутися до суду, оскільки воєнний стан не звільняє від виконання зобов’язань.

“Суди працюють. Навіть якщо боржник відсутній, суд може винести заочне рішення. Хоча присутність боржника бажана, тому що там він може домовитися про реструктуризацію боргу. Ось тільки розглядати справу можуть від місяця до трьох років. Але є ще один механізм. За спрощеною системою отримати окремий наказ. І якщо його ніхто не оскаржить, то він набуває чинності, і по ньому стягується заборгованість. До справи вже підключаються судові виконавці”, – розповідає Ростислав Кравець.

Проте, як зазначив адвокат, наразі нових справ про стягнення заборгованості у судах немає.

На Заході платять активніше

Власне, сьогодні і влада, і комунальники намагаються йти назустріч населенню. Наприклад, у деяких деокупованих містах місцеві органи влади скасували плату за комунальні послуги на той період, коли у населеному пункті точилися бойові дії.

В Ірпені це рішення стосується газопостачання, електропостачання, послуг ЖКГ, водопостачання і водовідведення. Тому що ці послуги не надавалися.

Тим, хто вже за комунальні послуги заплатив, буде проведено перерахунок. Хоча з урахуванням того, що більшість послуг, як правило, надавалася за лічильниками, зрозуміло, за відсутності світла, води і газу вони нічого не накручували. І хочеш-не-хочеш, а громадяни, які повернулися в уцілілі будинки і квартири, все одно заплатять по лічильнику.

Нині зовсім інша проблема – люди не платять не тому, що не хочуть, а тому що немає грошей. Як таку категорію змусити платити? Де їм взяти гроші, щоби заплатити за комуналку?

“Щоб списати людям борг, гроші на це десь треба взяти. Це не підходить. Ніхто з бюджету гроші не виділятиме. Механізмів списання боргів, які були за Януковича, не існує. Зараз завдання – як полегшити оплату комунальних платежів. Переселенців уже – 13 мільйонів, безробітних – понад 5 мільйонів.Треба думати, як їх забезпечити роботою і житлом.Тоді борги не будуть накопичуватися. Ось, наприклад, західні області почали приймати переселенців, здавати їм житло, і ситуація з оплатою ЖКП різко змінилася. Заборгованість якщо і є, то вона невелика”, – наголосив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Звичайно, зараз ніхто не веде облік заборгованості, але впали платежі у прифронтових регіонах. Скажімо, у Харкові за тепло розрахувалися 12% мешканців. Знизилися платежі за холодну воду. Є регіони, де споживачі сплатили комуналку майже на 100%. Жителі Сум розрахувалися з підприємством “Сумитеплоенерго” за березень на 72%, у Ніжині – на 68%. Рівень розрахунків за постачання холодної води ще вищий.

Хоча саме тепловики з настанням літа почали надсилати дивні платіжки. То з перерахунком, то з новими тарифами, розбитими за різними пунктами. І в результаті влітку платіжки збільшилися у когось на 200 грн, а у когось і зовсім на 1000 грн. Мало хто може зрозуміти, що це за перерахунок, але платити доведеться.

Гетманцев говорив, що бюджетних грошей мало, тому урізатимуть витрати. Найімовірніше, пільги і субсидії до опалювального сезону. Я думаю, що претендувати на субсидію буде мінімум сім мільйонів людей, а не три, як раніше“, – зазначив Олег Попенко.

ВЄСТІ

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка