Запитайте юриста: які виплати передбачені працівнику в період самоізоляції після закордонного відрядження?

Запитайте юриста: які виплати передбачені працівнику в період самоізоляції після закордонного відрядження?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Що робити працівнику, який через відрядження не зміг повернутися в Україну через закриття кордонів? Чи повинні співробітнику виплачувати заробітну плату в період самоізоляції після повернення із закордонного відрядження?» – допоможе у розв’язанні даних питань експерт.

 

1561 oooo.plus

Мар’яна Назаренко, адвокат АК «Кравець та Партнери»

Відрядження та закриття кордонів

Варто зазначити, що 17 березня поточного року наша держава призупинила міжнародне регулярне пасажирське сполучення. Тому її громадяни та іноземці не зможуть повернутися рейсовим потягом, літаком, автобусом.

Якщо співробітник компанії через відрядження не зміг повернутися в Україну через закриття кордонів, насамперед, необхідно поінформувати про це роботодавця. Працедавець зі свого боку має контактувати зі співробітником та володіти інформацією про те, де він перебуває. Також працедавець має поінформувати співробітника про те, щоб він підтримував контакт із дипломатичною установою України, яка знаходиться в країні, де він перебуває. Там працівник має взяти документи, необхідні для отримання медичної допомоги та засвідчення тимчасової втрати працездатності (наприклад, у разі занедужання).

За погодженням з роботодавцем можливі ситуації, коли враховується вимушена затримка у відрядженні (співробітник занедужав, не має змоги купити квитки через їх відсутність, авіарейси можуть скасувати, а також інші причини, на які співробітник не може вплинути). Проте це реальнольно лише за умови, якщо він підтвердить причини документами (це повинні бути оригінали). Водночас в сумі термін відрядження співробітника не має перевищувати 60 к. днів.

Якщо співробітник захворів у період закордонного відрядження, після того, як він повернувся, документ, що може підтвердити непрацездатність, можна обміняти в медичних установах (це можна зробити на вибір: за місцем роботи чи проживання) на лікарняний визначеного зразка в Україні.

Обмін відбувається, якщо є необхідні документи (перекладені українською та засвідчені в нотаріуса), вони є підтвердженням непрацездатності в період закордонного візиту.

Після повернення співробітника на роботу працедавець приймає рішення про те чи потрібно продовжувати строк відрядження (здійснюється це на підставі доповідної записки, оформляється наказом роботодавця).

Вказане вище передбачено пунктом 4 Розділу III Інструкції. Попри те, що її норми обов’язкові для бюджетних організацій, більшість комерційних установ орієнтуються на дані положення.

У пункті 7 Розділу III Інструкції зазначені витрати, які відшкодовуються співробітнику за період перебування у відрядженні.

Варто зазначити, що за рішенням роботодавця може враховуватися вимушена затримка у відрядженні, що стане наслідком відшкодування співробітнику витрат, зазначених в Інструкції.

Виплати в період самоізоляції

Що стосується виплат у період самоізоляції працівника, варто зазначити, що Верховна Рада ухвалила Законстаттю 24 якого доповнено частиною другою. В ній йдеться про те, що особи, які знаходяться у медичних установах/на самоізоляції (причиною чого є проведення заходів, що спрямовані на те, щоб запобігти виникненню/поширенню COVID-19, а також, які спрямовані на те, щоб локалізувати та ліквідувати її спалахи, епідемії) можуть розраховувати на 50% середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

Так, чинним законодавством нині передбачена можливість виплати Фондом – 50% середньої зарплати незалежно від страхового стажу особам, які знаходяться у медичних установах, на самоізоляції у зв’язку з тим, що проводяться заходи, які спрямовані на те, щоб запобігти виникненню/поширенню COVID-19.

Відмова від відрядження в період карантину

Якщо співробітник не погоджується на відрядження, то працедавець може кваліфікувати це як недотримання трудової дисципліни. Мають право відмовитися від відрядження вагітні жінки та жінки, в яких є діти віком до 3 років (законом передбачена заборона направляти цих жінок у відрядження). Щодо інших співробітників, вони можуть пояснити свою відмову тим, що роботодавцю варто організовувати безпечні умови праці (якщо очевидно, що відрядження може загрожувати здоров’ю).

robota.ua

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка