Залишитись без даху над головою – як можна втратити житло через кредит

Війна серйозно погіршила спроможність населення обслуговувати свої кредити й поставила під загрозу фінансове благополуччя тисяч людей. Для декого неможливість погасити борги несе пряму загрозу втрати даху над головою, адже існують випадки, коли банк може забрати ваше житло.

Про те, у яких випадках у вас можуть забрати квартиру чи будинок через кредит, сайту Pro Гроші розповів голова профспілки “Українська незалежна фундація юристів”, голова АО “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.

За словами експерта, усі такі випадки можна розділити на дві категорії:

  • коли житло було заставним майном по кредиту;
  • коли житло не було заставою, однак сума заборгованості вже перевалила за 20 мінімальних зарплат (понад 130 тис. грн).

У другому випадку зробити стягнення на майно можуть тоді, коли інших способів погасити цей борг вже немає. Тобто немає автомобіля, який можна забрати, немає грошей чи коштовностей, які могли б “закрити” цю суму.

Ростислав Кравець наголошує, що житло має стягуватись в останню чергу, однак інколи виконавці можуть порушувати цей порядок, але це вже окреме питання.

Якщо ж сума заборгованості менше розмірів 20 мінімальних зарплат, і ваша квартира не є заставним майном, на неї не мають права зазіхати виконавці.

Кредит під заставу житла

Іпотечний кредит – це особлива форма займу, яка передбачає надання позики під заставу нерухомого майна. Це може бути земельна ділянка, виробнича будівля або житлова нерухомість.

Якщо у вас є заборгованість за іпотечним кредитом, то миттєво житло у вас ніхто не відбере. Тут також є два способи стягнення з вас – судовий та позасудовий.

РОСТИСЛАВ КРАВЕЦЬ

Голова профспілки “Українська незалежна фундація юристів”, голова АТ “Кравець і партнери”

У першому випадку банк звертається до суду та вимагає у такому порядку стягнути з вас нерухомість на його користь, а у другому – представники фінустанови звертаються до нотаріуса для перереєстрації вашого житла на користь банку.

Як не дивно, другий спосіб є цілком законним, але якщо така процедура передбачена умовами конкретного кредитного договору.

Як відбувається стягнення заборгованості?

За законом, у разі виникнення заборгованості кредитор має направити вимогу про її погашення боржнику. Далі починається відлік 30 днів, протягом яких ви можете заплатити потрібну суму без стягнення з вас майна.

Якщо строк вже минув, а грошей у банку все ще немає, то у кредитора виникає право на перереєстрацію цього майна або судове стягнення, зазначає експерт.

Єдине ускладнення, це якщо у житлі зареєстровані діти, і в подальшому для реалізації такого житла необхідно отримати дозвіл у органів опіки та піклування. Як показує досвід, дуже велика кількість кредиторів, і це не лише банки, можуть діяти поза законом, і боржнику доводиться відстоювати свої права на це житло, – розповідає Кравець.

Справа в тому, що згідно з українським законодавством, якщо неповнолітня особа прописана в квартирі, для її продажу необхідно надати їй нове місце проживання.

Тобто дитину не можна зняти з місця реєстрації, не прописавши за новою адресою. Юрист наголосив, що у деяких випадках можна поборотися за своє житло в суді.

Все дуже індивідуально і залежить від конкретних обставин. Звичайно, якщо у житлі прописані малолітні діти, то потрібен дозвіл органів опіки та піклування або надання іншого житла. Вирішити цю проблему можно і з банком, – каже експерт.

На думку Кравця, держава має звернути увагу на проблеми з іпотечними кредитами, оскільки вони виникли саме через непродуману структуру, яка дає можливість заробляти на клієнтах приватним структурам, а іноді навіть шахраям.

Раніше економіст, доктор економічних наук, член Ради Національного банку України Василь Фурман розповідав, що найгіршим рішенням буде уникнення кредиторів та ігнорування їх, адже банк все одно візьме своє.

Краще чесно поговорити і, можливо, фінустанова піде вам на поступки, наприклад, дозволить реструктуризацію боргу чи призупинить нарахування пені та штрафів.

PRO ГРОШІ

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка