З'явився законопроект зі змінами правил мобілізації: адвокат запропоновані зміни

З’явився законопроект зі змінами правил мобілізації: адвокат запропоновані зміни

У Верховній Раді України пропонують зміни до правил мобілізації. Для цього був зареєстрований законопроєкт № 10209, автором якого є народний депутат від партії Слуга народу Георгій Мазурашу.

В документі пропонується залучати до ЗСУ чоловіків за письмовою згодою, тих, хто має бронювання або відстрочку від служби, та працівників правоохоронних органів, також він дає можливість звільнятися з армії за власним бажанням та залучати безробітних до відновлення критичної інфраструктури.

Чи має законопроєкт № 10209 шанси на ухвалення прийняття? Розглянемо й оцінимо кожний пункт з юристом та адвокатом Ростиславом Кравцем.

Законопроєкт № 10209: що передбачає кожен пункт

В Україні продовжили воєнний стан та загальну мобілізацію. У зв’язку з цим у Верховній Раді пропонують змінити правила мобілізації для військовозобов’язаних. Для цього 3 листопада 2023 року було зареєстровано законопроєкт № 10209.

Залучення військовозобовʼязаних до робіт з відновлення

Законопроєкт передбачає залучення чоловіків, які не працюють, перебувають у запасі та не призвані на військову службу, до робіт з відновлення критичної інфраструктури, постраждалої від війни.

– Йдеться про те, щоб безробітних (які не працюють мінімум на 0,75 ставки або не займаються підприємницькою діяльністю) та які відмовляються служити, мобілізовувати на роботи, зокрема на відновлення постраждалої від війни інфраструктури, — каже Мазурашу.

Юрист та адвокат Ростислав Кравець зазначає, що зараз немає певного порядку залучення осіб до відновлення критичної інфраструктури. Не відомо, чи буде можливість у працівників ТЦК шукати безробітних осіб чи перевіряти наявність у них ФОП. Та навіть якщо вона з’явиться, чоловіки будуть мати можливість зареєструвати підприємницьку діяльність, щоб проти своєї волі не бути залученим до відновлення критичної інфраструктури.

Окрім цього, зараз є достатньо ресурсів самостійно відновлювати постраждалі від війни об’єкти з допомогою волонтерів чи небайдужих людей.

Мобілізація за письмовою згодою

Пропонується мобілізувати лише тих військовозобов’язаних, які мають відповідні морально-вольові риси та письмово погодяться захищати Батьківщину. Автор законопроєкту вважає примусову мобілізацію неправильною, бо це створює напругу в суспільстві.

– Я не вперше пропоную зміни, які б змусили ТЦК та СП шукати й мобілізувати лише тих, хто фізично і морально готовий захищати країну, а не набирати людей для кількості. Зараз в армії є серйозні проблеми. Немотивовані чоловіки, яких мобілізували примусово, відмовляються виконувати накази, у важких ситуаціях залишають позиції, що є неприпустимим для солдата. Мобілізація немотивованих чоловіків – це не правильно, – заявляє Георгій Мазурашу.

Юрист та адвокат вважає, що такий пункт мав би сенс, якби йшлося не про війну, а про звичайну військову службу. У разі його ухвалення під час воєнного стану всі чоловіки, які не бажають мобілізуватися, будуть говорити про відсутність у них вольових чи моральних цінностей, у зв’язку з чим вони ніби не готові захищати державу зі зброєю у руках.

Бронювання та відстрочка від служби не звільнятимуть від мобілізації

Можна буде мобілізувати людей, які мають бронювання або відстрочку від служби. Це стосується тих осіб, які працювали у держорганах на посадах, що передбачають користування зброєю не менше ніж два роки. Це може стосуватися представників охоронних відомств, Служби безпеки України, пенсіонерів МВС, прокурорів та поліціянтів. Але за умови, що вони дадуть письмову згоду на залучення до лав ЗСУ.

Законопроєктом передбачена можливість залучати до лав ЗСУ до 30% особового складу правоохоронних органів.

– Зміни стосуються молодих пенсіонерів правоохоронних органів. Наприклад, пенсіонерів МВС, які більшу частину життя мали справу зі зброєю, а тепер чомусь не призиваються на військову службу під час мобілізації, — зазначає Мазурашу.

Ростислав Кравець зауважує, що особи, які мають право на відстрочку або заброньовані, й так можуть бути мобілізовані за власним бажанням. І це не залежить від того, чи є в них досвід використання вогнепальної зброї, чи немає.

Зміни у веденні військового обліку

В законопроєкті № 10209 пропонується дозволити військовозобов’язаним під час воєнного стану змінювати місце реєстрації, однак буде необхідно протягом трьох днів сповістити про це ТЦК та СП.

Зараз закон України про мобілізацію забороняє військовозобов’язаним змінювати місце реєстрації (проживання) без згоди ТЦК.

Юрист зазначає, що зараз ТЦК намагаються оновити дані щодо військовозобов’язаних. Якщо новий пункт буде ухвалено, то це може погіршити ситуацію.

Пропонується дозволити військовозобов’язаним та призовникам на тиждень покидати місце проживання та не сповіщати про це ТЦК та СП. По-перше, існує питання, як доводити кількість днів, протягом яких військовозобов’язаний буде відсутній за місцем проживання. По-друге, зараз чоловіки і так мають можливість вільно пересуватися між населеними пунктами — це і волонтерство, і відрядження, і провідування родичів.

Звільнення зі служби за власним бажанням

Законопроєкт пропонує дозволити звільнення з військової служби за власним бажанням декільком категоріям:

  1. особам, які проходять службу за контрактом, у разі службової невідповідності або за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців;
  2. військовослужбовцям строкової служби у зв’язку із закінченням терміну служби або за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців;
  3. особам, які проходять службу за призовом осіб офіцерського складу за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців.

Автор законопроєкту Георгій Мазурашу також пропонує надати право військовослужбовцям звільнитися за власним бажанням, якщо вони проходять службу за призовом під час мобілізації, у разі якщо мобілізований належить до категорії громадян, які, відповідно до статті 23 закону про мобілізацію, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Юрист та адвокат Ростислав Кравець зазначає, що військовослужбовці дійсно подають рапорти, але зазвичай вони не розглядаються. Цей пункт, найімовірніше, не буде ухвалений, тому що триває воєнний стан та загальна мобілізація й він суперечить загальній ситуації в країні та на фронті.

ФАКТИ

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка