З 1 грудня податки зростають на 5% для всіх: чому ФОПи опиняться в боргах

З 1 грудня податки зростають на 5% для всіх: чому ФОПи опиняться в боргах

В Україні з 1 грудня рекордно підвищуються податки для людей та бізнесу. Днями президент Володимир Зеленський підписав скандальний закон, який передбачає збільшення військового збору з 1,5% до 5%, новий збір для фізосіб-підприємців, авансові платежі з АЗС та низку інших податкових нововведень.

Рада проголосувала за законопроект №111416-д ще півтора місяці тому, але довгий час президент його не підписував, що запустило хвилю чуток про те, що підвищення податків вдасться уникнути (хоча його вже врахували у бюджеті наступного року ). Тим не менш, дива не трапилося – хоч і з порушенням відведених законодавством термінів (у президента є 15 днів на підписання законів) Зеленський все ж таки його завізував.

При цьому в новому законі збереглася колізія, яку в експертних колах вже охрестили “пасткою для ФОПів” – підприємці сплачуватимуть військовий збір фактично заднім числом – з 1 жовтня. У парламенті вже є законопроект про перенесення термінів, але його поки що не прийнято.

Розбиралися, як працюватиме новий закон “про історичне підвищення податків”.

Як зміняться податки з 1 грудня

“Країна” вже докладно писала про скандальний законопроект №111416-д. Спочатку він передбачав набагато жорсткіші норми, ніж ті, що опинилися у підсумковому варіанті. Зокрема, у проекті містились пункти про різке збільшення військового збору з першої реєстрації авто та продажу ювелірних виробів, а також податку на прибуток підприємств. Але потім у Раду та ВП потягнулися різного роду лобісти, і багато резонансних нововведень вдалося збити ще на етапі обговорення законопроекту.

Втім, у підсумковому варіанті залишилися пункти, що закручують гайки з податків для найширших верств українського суспільства – пересічних громадян та фізосіб-підприємців. Йдеться про підвищення військового збору з 1,5% до 5% та запровадження військового збору для ФОПів.

Але навіть після ухвалення проекту загалом з’явилися чутки, що його можуть “спустити на гальмах”. Хоча на підвищенні податків наполягав МВФ, президент не поспішав підписувати новий закон. І навіть після того, як на основі нового закону було зверстано і проголосовано бюджет на наступний рік, деякі експерти і депутати були впевнені, що Зеленський, швидше, ветує бюджет, ніж підпише “податковий прес”, що б’є за рейтингами влади.

Ці розмови посилилися після того, як з подачі президента запустили програму про виплати всім українцям “Вовиної тисячі” (що вимагатиме понад 30 млрд гривень).

Втім, дива не трапилося, і через 44 дні з моменту ухвалення податкового закону Зеленський його все ж таки підписав.

Хоча й тут не обійшлось без інтриги. 28 листопада новий закон з’явився на сайті “Голосу України” і його мали офіційно опублікувати 29 листопада, після чого документ набув чинності. Але в останній момент закон зник із сайту і буде опублікований з таким розрахунком, щоб він почав діяти з 1 грудня. Тобто бухгалтерам не доведеться нараховувати 5% військового збору на два дні у листопаді.

Але це, схоже, єдина поступка влади напередодні глобального закручування податкових гайок.

Отже, що передбачає новий закон? Головні нововведення такі:

  1. Підвищення військового збору з 1,5 до 5% для найманих працівників. При цьому для військовослужбовців, працівників СБУ, ГУР, Нацгвардії, прикордонної служби та інших силових структур ставку військового збору залишили колишньою – 1,5%. А для тих, хто виконує бойові завдання, її обнулили. Як підвищення військового збору вплине на доходи середньостатистичного українця? Із зарплати у 20 тисяч гривень зараз утримують військовий збір у 300 гривень. З 1 грудня вираховуватимуть 1000 гривень. Тобто мінус 700 гривень із зарплати. Чим вище офіційна зарплата, тим більшим буде військовий збір із неї. Наприклад, якщо нарахують 30 тисяч гривень, доведеться заплатити 1,5 тисяч замість колишніх 450 гривень, тобто, скорочення реального доходу складе вже 1100 гривень і т.д.
  2. Встановлення з 1 жовтня щомісячного військового збору для всіх ФОП 1,2 та 4 груп у розмірі 1% від розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень). Фактично цей податок запроваджується заднім числом. І на 1 грудня у ФОПів автоматично виникне борг з військового збору за жовтень та листопад. У Раді вже зареєстровано проект, яким депутати хочуть прибрати цю колізію, та перенести початок дії пункту про військовий збір для підприємців на 1 грудня. Але зараз цей проект ще не прийнятий. Що це означає для ФОП розберемо далі.
  3. Така сама норма з військового збору для ФОПів 3 групи та юросіб на третій групі єдиного податку – з 1 жовтня військовий збір встановлюється у розмірі 1% від доходу.
  4. Збільшення ставки податку на прибуток для фінансових установ (крім страхових компаній) до 50% з 1 січня 2025 року
  5. Встановлення щомісячних авансових внесків на прибуток (якщо йдеться про юрособу) або ПДФО (у випадку із власником-фізособою) для кожної АЗС у розмірі від 30 до 60 тисяч гривень.
    Прив’язка авансових платежів з податку на прибуток для обмінників до євро
    Збільшення на 14% мінімального податкового зобов’язання для сільгоспземель та встановлення мінімального розміру такого зобов’язання на рівні 1400 гривень із гектара.
    Зняття спрощеної системи з ФОП 4 групи, якщо є борг за мінімальним податковим зобов’язанням за два квартали та більше.
    Збільшення мінімальних роздрібних цін на вина, коньяки та вермути на 50%
    Підвищення ренти на видобуток щебеню, піску та каоліну.
    З 1 січня 2025 року повернення до щомісячної звітності для бізнесу (зараз – щоквартальні звіти).
    Водночас кошти, нараховані за програмою “Національний кешбек”, звільняються від податків.
    Звільнення від оподаткування отримали також соціальні виплати українських біженців, отримані за кордоном – з них офіційно зняли ПДФО за 2022, 2023 і всі наступні роки до закінчення військового стану (хоча раніше ходили чутки, що біженців можуть змусити платити 18% податку на доходи).

Від квартир та машин до лікарняних

Як каже голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” адвокат Ростислав Кравець, підвищення військового збору до 5% торкнеться не лише зарплат українців, а й інших операцій, які передбачають сплату цього податку.

Йдеться, зокрема, про другий та більше протягом календарного року продаж житла. Зараз із другого продажу люди платять 6,5% (5% податку та 1,5% військового збору), а з 1 грудня віддаватимуть 10%. Якщо йдеться про третій за рік продаж нерухомості, то замість 19,5% (18% ПДФО та 1,5% військового збору) потрібно буде заплатити 23%.

З огляду на те, що нерухомість коштує досить дорого, переплата виявиться великою. Скажімо, із проданої квартири за 50 тисяч доларів, якщо це другий продаж за рік, доведеться віддати 5 тисяч доларів замість 3250 доларів. Якщо йдеться про третій продаж за рік, сума становитиме 11,5 тисячі доларів замість 9750 доларів. Але підсумкові суми можуть змінюватись, якщо власник зможе довести, що сума прибутку з проданих об’єктів нерухомості була меншою.

Те саме з рухомим майном, авторськими винагородами, вихідної допомоги при звільненні, спадщини та подарунків (якщо вони отримані не від родичів першої лінії спорідненості доходів від здачі майна в оренду (якщо здача оформлена офіційно), премій і навіть лікарняних.

Втім, як кажуть експерти, швидше за все люди шукатимуть лазівки, щоб мінімізувати податки.

“Приміром, з військового збору з продажу нерухомості можуть бути спроби домовитися про поділ додаткових платежів з покупцем. Погодяться, зрозуміло, не всі. Але на найцікавіших об’єктах така “додаткова комісія” з покупця цілком можлива”, – каже столичний ріелтор Ірина Луханіна.. Тобто йдеться про фактичне подорожчання окремих об’єктів нерухомості. За словами Луханіної, це можуть бути як затребувані зараз окремі невеликі будівлі в Києві, так і квартири, наприклад, економ-класу (до 60 тисяч доларів).

“Такі квартири зараз, як правило, купуються за програмою пільгової іпотеки “еОселя”, і покупці особливо не торгуються, оскільки їм не потрібно одразу платити всю суму за угодою”, – пояснила Луханіна.

Голова громадського об’єднання SAVEФОП Сергій Доротич вважає, що на ринку зросте цінність “зарплат у конвертах”, з яких жодних податків не потрібно платити. І роботодавці за будь-якої можливості стануть ще більше вести зарплати в тінь.

Як бізнес заганяють у борги

Окреме питання – щодо ФОП. Фактично на момент набрання чинності новим законом вони вже стануть “боржниками”, оскільки для них зобов’язання зі сплати військового збору прописано з 1 жовтня 2024 року. Тобто у грудні потрібно буде заплатити одразу 2400 гривень, а вже потім – по 800 гривень на місяць.

У Ражі вже є законопроект, який виправляє цю “помилку” та переносить норму про військовий збір для ФОПів на грудень замість жовтня. Але поки що незрозуміло, як швидко його зможуть прийняти і коли він почне діяти.

“До цього часу ФОПи фактично опиняються у пастці. Якщо вони не заплатять, у будь-який момент може прийти податкова і виписати штраф. Якщо заплатять, то після набуття чинності поправок, виявиться, що вони переплатили податки. За законодавством, зайво сплачені податки повинні повернути Але на практиці отримати повернення не так просто. податків за своєю фірмою вже кілька років, і поки що нічого так і не отримав”, – каже Доротич.

Кравець також зазначає, що сам переплатив 40 тисяч гривень податків, але повернення так і не дочекався.

“Коли я платив, це було 8 тисяч доларів, а зараз – менше тисячі. Компанія виграла всі суди у цій справі, але грошей все ще немає. Звичайно, ФОП можуть подавати з суди, і ті, швидше за все, стануть на їхній бік”. Але суди – це зайві витрати, нерви та гроші. спрацює так званий “ефект Коломойського” – коли ви фактично “обберете” мільйони людей на 1600 гривень (військовий збір за жовтень та листопад – Ред. ), то навіть якщо сотням доведеться повернути гроші, опинитеся у плюсі”, – каже Кравець.

За словами Доротича, бухгалтера вже зараз радять ФОП платити з урахуванням “боргів”, а вже потім думати, подавати з суду або “забути”.

Але для багатьох підприємців ці платежі можуть виявитися “останньою краплею”.

“Бізнес, особливо дрібний, і так працює на межі зі зрозумілих усіх причин – продажі падають, клієнтів стає менше, бронювання співробітників не працює, зарплати потрібно підвищувати плюс постійні перебої з електроенергією та робота на генераторі зі світлом по 20-30 гривень за кіловат. Якщо додати до цього списку ще й додатковий військовий збір, стане ще гірше. тіні, тим більше, що перевіряльників останнім часом поменшало, оскільки заброньовано далеко не всі, і на ТЦК їм не хочеться нарватися так само, як і всім іншим”, – зазначив Доротич.

“Закладуть у цінники”

За словами Доротича, бізнес спробує закласти підвищені податки в цінники, а це означає, що прискориться загальна інфляція в країні (яка і так уже вища за очікувану раніше).

Співвласник групи компаній “Прайм” (працює на ринку нафтопродуктів та логістики) Дмитро Леушкін зазначає, що новий податковий закон став справжнім “трешем” для продавців палива.

“Кожна заправка буде змушена платити з прибутку до 60 тисяч гривень на місяць, незалежно, є цей прибуток чи ні. Це не може не позначитися на цінах – буде плюс 1 гривня на літрі всіх видів палива”, – каже він.

Ситуацію на паливному ринку посилюють інші додаткові вимоги. Зокрема, з 24 грудня цього року всі імпортери та виробники повинні будуть накопичувати 3% від обсягів деяких складах (або платити іншим операторам за зберігання). А це, за розрахунками Лєушкіна, – ще плюс 1,5 гривні на літрі палива.

З 1 січня в Україні також стартує черговий етап підвищення паливних акцизів, що додасть до цінника на бензин та дизель ще по 1,5 гривні.

Разом – плюс 4 гривні на літрі, – підрахував Леушкін. Зрозуміло, що таке зростання цін на пальне відразу підніме вартість на перевезення, а це означає, що поповзуть вгору ціни практично на всі товари та послуги.

Джерело: strana.today

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка