Наказ ліквідатора Фонду гарантування вкладів фізосіб, який забороняє працівникам Айбокс Банку спілкуватися з журналістами, видано у день розграбування господарських запасів банку.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) заборонив працівникам Айбокс Банку розповідати ЗМІ про те, що відбувається всередині банку. Про це свідчить наказ ліквідатора Андрія Федорченка від 8 березня, текст якого опинився у розпорядженні UBR.ua.
Заборона спілкуватися з журналістами зафіксована у пункті 3 наказу №1, виданого того ж дня, коли у банку було розграбовано двотижневі господарські запаси, які Айбокс Банк закупив напередодні.
“Заборонити з 8.03.2023 року всім працівникам банку давати інтерв’ю, коментарі у будь-якому вигляді засобам масової інформації, розміщувати в мережі Інтернет будь-які повідомлення з питань діяльності банку”, – йдеться у наказі ліквідатора ФГВФО.
Як випливає з обґрунтовної частини тексту наказу, ця заборона видана на підставі рішення виконавчої дирекції ФГВФО від 7 березня №277 “Про початок процедури ліквідації АТ “Айбокс Банк” та делегування повноважень ліквідатора банку” та відповідно до статей 44 та 46 закону України “Про системі гарантування вкладів фізосіб”.
За ухилення від виконання цього наказу ліквідатор Фонду гарантування Андрій Федорченко загрожує працівникам Айбокс Банку кримінальною та адміністративною відповідальністю, передбаченою ст. 166-7 КУпАП та ст. 342 Кримінального кодексу України.
У той же час норм, які забороняють працівникам банків, що ліквідуються, спілкуватися з журналістами, у зазначених статтях закону немає. Це підтверджують і юристи.
“Такої заборони там немає. Виклад власної думки не може бути заборонено. У нас свобода слова і президент не говорив, що в цьому плані і в цій частині зупинено права громадян. Представники Фонду можуть вимагати будь-що, але я вважаю, що за це особа не може бути притягнута до відповідальності”, – прокоментував UBR.ua старший партнер АО “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.
Він додав, що керівництво чинного банку, яким Айбокс був до 7 березня, справді може забороняти працівникам розголошувати банківську та фінансову інформацію, мотивуючи це збереженням банківської таємниці, необхідної для успішної роботи банку, але у зв’язку з тим, що Національний банк уже відкликав установу банківську ліцензію і ухвалив рішення про його ліквідацію, навіть такі заборони з 8 березня недійсні.
“Ця інформація вже припиняє бути банківською. З моменту оголошення банку неплатоспроможною або запуску процедури ліквідації ця інформація вже втрачає значення банківської таємниці”, – пояснив Ростислав Кравець.
Це підтвердили UBR.ua та учасники ринку, які представляють інші банки.
Нагадаємо, 7 березня Нацбанк ліквідував Айбокс Банк. Після цього протягом двох днів обшуків (8-9 березня) у банку, куди нагрянули співробітники Служби безпеки України, Бюро економічної безпеки, Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізосіб, було пограбовано або винесено двотижневі господарські запаси, у тому числі жіночих гігієнічних прокладок та тампонів, які Айбокс Банк закупив для співробітниць якраз на день ліквідації 7 березня.