Тіньовий ринок цигарок. Як держава з ним “бореться”.

За останній рік частка нелегальної продукції зросла вдвічі. Чому держава програє боротьбу постачальникам контрабандної та контрафактної продукції?

Нелегальна торгівля тютюновими виробами процвітає в Україні. Якщо в 2016 році на її частку припадало 1,1%, то в 2018 році вона зросла до 4,4%, а в цьому році може сягнути 9%, свідчать дослідження Kantar TNS. Частка нелегальної продукції залишалася невеликою до 2017 року, поки в процес дистрибуції тютюнових виробів не втрутилися.

Про це пише АНТИРЕЙД з посиланням на NV.

Зростання тіньового ринку призводить відразу до кількох проблем. Одна з них — це відсутність контролю за якістю продукції, розповідають НВ Бізнес виробники тютюнових виробів. «Ніхто не знає, що саме купують люди у бабусі на розкладці. Чи є в цих сигаретах, які продаються поштучно, тютюн і чи не використовувалися при їх виробництві шкідливі речовини?», — розповідає директор тютюнової фабрики, який побажав залишитися неназваним.

Друга проблема — втрати бюджету від несплаченого акцизу та податків, які сумарно займають майже 70% в пачці сигарет. За попередніми підрахунками, тільки цьогоріч продавці контрабандної та контрафактної продукції завдадуть шкоди державі на суму майже 6 млрд грн.

ДЖЕРЕЛО КОНТРАБАНДИ. ЧОМУ УКРАЇНСЬКІ СИГАРЕТИ ВИГІДНО ЕКСПОРТУВАТИ В ЄС?

Минулого року українські споживачі придбали десь 3,1 млрд пачок, в кожній з яких — 20 сигарет. Середня вартість пачки становила 28 грн. Таких низьких цін в країнах ЄС немає взагалі. Наприклад, якщо в Україні курець платить 1-3 євро за пачку, то у Франції — 6,5-7 євро, а на півночі Італії — 4-5,1 євро.

Велика різниця в цінах робить нелегальні поставки вигідними і приносить контрабандистам непогані доходи. Сигарети з України до країн ЄС через кордон України з Польщею, Словаччиною чи Угорщиною намагалися доставляти через тунель, на дельтапланах або дронах. В арсеналі у контрабандистів найновіші технічні засоби, вони набагато кращі, ніж у прикордонників.

Охочих провозити тютюн дуже багато. Митники регулярно знаходять в автомобілях, які прямують через західний кордон, приховані пачки сигарет. Звідси і норма — ввозити автомобільним транспортом з України до країн ЄС дозволено не більше двох пачок. Причому вони мають бути розкритими. Щодня з України нелегально транспортується стільки сигарет, що вони могли б вміститися в одній-двох фурах. За даними KPMG, Україна посідає перше місце серед країн — постачальників нелегальних сигарет до країн ЄС.

Останній звіт проекту «Стелла» свідчить про те, що в 2018 році Україна залишалася найбільшим постачальником нелегальних сигарет на ринку ЄС, загальний тіньовий обсяг якого сягнув майже 4,2 млрд штук, повідомили НВ Бізнес у відділі преси та інформації Представництва ЄС в Україні. «Рушієм цього процесу є економічні чинники — різниця в цінах на сигарети в країнах ЄС і в Україні. Крім цього, нелегальні торговці сигаретами користуються тим, що в Україні контрабанда не є кримінальним правопорушенням. Ця ситуація створює потужні стимули для контрабанди, оскільки фінансові вигоди надвисокі, а рівень ризику — відносно низький», — повідомили в Представництві ЄС в Україні.

Тютюнові компанії співпрацюють з Європейською службою по боротьбі з шахрайством (OLAF), яка веде боротьбу з контрабандою сигарет на ринках ЄС. Тому штаб-квартири вимагають від своїх локальних представництв відстежувати, куди продається їхня продукція.
 
УСЕ НЕ ТАК ПРОСТО. ЯКІ ВИМОГИ ДО ПОСТАВОК СИГАРЕТ

Виробники висувають до дистриб’ютора тютюнових виробів високі вимоги. Це не їхня забаганка. Необхідно відповідати міжнародним вимогам — від уміння сформувати замовлення для ліцензійних точок до контролю дебіторської заборгованості (повернення коштів за постачання). Тютюнові компанії співпрацюють з Європейською службою по боротьбі з шахрайством (OLAF), яка веде боротьбу з контрабандою сигарет на ринках ЄС. Тому штаб-квартири вимагають від своїх локальних представництв відстежувати, куди продається їхня продукція.

Так Антимонопольний комітет наполягає на недискримінаційних відносинах із суб’єктами діяльності — відвантажувати тютюнову продукцію необхідно всім охочим.

До того ж фіскали вимагають, щоб усі компанії, які купують тютюнову продукцію у Тедіс Україна, були безризиковими, працювали легально і платили податки.

«Одні контролюючі органи вимагають від Тедіса продавати продукцію всім, декотрі наголошують на тому, що операції з контрагентами викликають підозру. Це поширена ситуація в Україні, коли багато законодавчих норм суперечать одна одній. Я б на місці компанії Тедіс Україна подавав позов до Європейського суду з прав людини і вимагав би створити єдині правила гри», — зазначив керуючий партнер юридичної компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець. За його словами, представникам контролюючих органів достеменно відомо щодо суперечливих вимог.

Державна фіскальна служба зацікавлена в тому, щоб усі компанії, які купують тютюнову продукцію у Тедіс Україна, працювали легально і платили податки
Тедіс Україна виконує всі зобов’язання в рамках співпраці з виробниками тютюнових виробів, повідомив генеральний директор компанії Тедіс Україна Тарас Корніяченко. «У нас створено інноваційну систему моніторингу, яка дозволяє відстежувати весь ланцюжок постачань. Для нас вкрай важливо, щоб вся продукція була легальною, а контрагенти платили податки до державного бюджету».
 
ВНУТРІШНЯ ПРОБЛЕМА. ЯК КОНТРАБАНДА І КОНТРАФАКТ ЗРОСТАЮТЬ В УКРАЇНІ
 
Тривалий час виробники не наражалися на нелегальний ринок тютюнових виробів. За інформацією Kantar, в 2016 р. він становив 1,1%. І практично цей показник не змінювався доти, доки державні органи не почали чинити силовий тиск на роботу найбільшого дистриб’ютора — компанію Тедіс Україна (при цьому виникає неабияке питання, з якою метою і в чиїх інтересах). У 2018 році його частка зросла до 4,4%, а цьоріч — перевищить 9%. На це впливає зростання вартості акцизів: щорічно сигарети дорожчають щонайменше на 20% і споживачі дедалі частіше переорієнтовуються на більш дешеву контрабандну і контрафактну продукцію.
 
Точка зору: Чому зростає акциз?

Бондаренко Директор департаменту із зовнішніх зв’язків Філіп Морріс Україна

У вартості пачки сигарет мінімальний акциз становить 20,23 грн. При середній ціні пачки 39 грн сума податків сягає 72,5% ціни, або ж 28,27 грн — це коли до мінімального акцизу додати вартість акцизної марки, ПДВ та акцизний податок з роздрібних продажів підакцизних товарів.

Решта 27,5% ціни сигарет включають собівартість, прямі податки (ПДФО, податок на прибуток, земельні та екологічні податки), логістичні витрати і дистрибуцію до кінцевого споживача.

Незважаючи на таку високу питому вагу податків у вартості пачки сигарет ціна на продукцію значною мірою залежить саме від фіскальної політики держави.

У рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС наша держава взяла на себе зобов’язання імплементувати Директиву Ради 2011/64 / ЄС, якою передбачено мінімальні ставки акцизного податку на тютюнові вироби. Для сигарет — це 90 євро за 1000 штук (або 1,8 євро за пачку з 20 сигарет). Практика країн-членів ЄС свідчить про те, що при вступі до Співтовариства наближення специфічної ставки акцизу і мінімального акцизного податкового зобов’язання в країнах відбувалося протягом не менше 12-15 років. Це дозволяє забезпечити поступовий перехід до повноцінного виконання Директиви без значного зростання нелегального обороту тютюнових виробів і відповідного недонадходження акцизного податку до бюджету.

Саме тому важливо поступове наближення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, що, на жаль, навіть після запровадження восьмирічного плану підвищення акцизів не завжди виконується і призводить до семикратного зростання нелегальної торгівлі за останні три роки.

Точка зору: До яких наслідків призводить зростання контрабанди?

Менеджер з питань зв’язків з органами державної влади компанії JTI Україна

Кожна 14 пачка сигарет, яка продається на ринку України, є нелегальною. І зростання контрабанди на цьому не зупинилося, а триває й надалі. Дійсно, нинішнє зростання обсягів контрабандної та контрафактної продукції є критичним. Адже, як показує досвід інших країн, при перевищенні рівня нелегальної торгівлі сигаретами 10%-го показника, боротися з контрабандою та її наслідками стає дуже важко.

Проблема контрабанди сигарет — це проблема не тільки тютюнової індустрії, а й держави загалом. Від контрабанди втрачають усі — і виробники, і дистриб’ютори, і суспільство, і держава. У виграші — лише злочинці. Що означає для:

1) держави:

– втрати надходжень до державного бюджету

Оскільки мінімальна сума податків в пачці сигарет сягає 60%, то кожна нелегальна пачка сигарет на ринку України — це мінус 25 грн до бюджету країни. За прогнозом Kantar втрати державного бюджету України в 2019 році від нелегальної торгівлі сигаретами становитимуть понад 5 млрд грн.

– розвиток організованої злочинності. На контрабанді заробляються мільйони, які використовуються в кримінальних цілях.

– «зіпсована» репутація України на світовій арені. Останні роки Україна посідає лідируючі позиції в контрабанді сигарет до Європи.

2) виробників і дистриб’юторів:

– скорочення легальних продажів і втрата частки ринку. Так, в 2018 році обсяг легального продажу сигарет скоротився на 18%.

3) суспільства:

– підвищений ризик для здоров’я. Невідоме походження цих сигарет, а також сировина, що використовувалася при виробництві.

– безконтрольний доступ дітей до сигарет. Продаються вони через нелегальні канали дистрибуції — на ринках і вулицях.

ДЕ ПРОДАЮТЬ НЕЛЕГАЛЬНІ ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ?

Приблизно 54% нелегальної продукції продається на ринках або за посередництва вуличних торговців, які торгують сигаретами поштучно, йдеться в звіті Kantar TNS за 2018 рік. Найбільше її в шести регіонах країни: Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Хмельницькій, Одеській та Чернівецькій областях, на які припадає 75% від загального обсягу нелегальної продукції.

Найпопулярніша торгова марка нелегальних сигарет — Marvel, на яку припадає 44% від загального обсягу продажів. Серед інших «лідерів рейтингу» — ТМ Compliment, Marble, Astru, NZ, йдеться в дослідженнях Kantar TNS. Як правило, більшість з них проводиться нібито для продажу в магазинах безмитної торгівлі duty free, і з цієї продукції не сплачується акциз. Проблема полягає в тому, що цю продукцію можна знайти не тільки в магазинах, розташованих біля пунктів перетину кордону, а й на базарах. «Наявність на сигаретах маркування “for duty-free sale only” аж ніяк не завжди означає, що товар був дійсно легально виготовлений для продажу в магазині безмитної торгівлі. Найчастіше продукція з таким маркуванням фактично є контрафактом, виробленим на підпільній фабриці, який ніхто і ніколи не планував продавати в магазині безмитної торгівлі. Маркування “дьюті фрі” в цьому випадку слугує для маскування справжнього походження продукції і обману споживача незаконних сигарет», — стверджує радник голови Державної митної служби Михайло Василенко.

На його думку, при розміщенні дорогих товарів (не тільки сигарет, а й алкоголю, парфумерії тощо) дійсно необхідний належний контроль, щоб уникнути потрапляння призначеної для магазинів безмитної торгівлі продукції на внутрішній ринок. Митне законодавство містить низку заходів митного контролю (переміщення товарів між МБТ під митним контролем в опломбованих транспортних засобах, подача звітності тощо), говорить Василенко. «Однак найбільш дієвим інструментом контролю, на нашу думку, є якісна аналітика даних. Наприклад, якщо у віддаленому пропускному пункті з невеликим пасажиропотоком МБТ регулярно звітує про значні обсяги реалізації, є причина замислитися, чому», — наголошує він.

tild6330 3638 4266 a630 396239366138 photo

ВТРАЧАЄМО РИНОК. ДОСВІД ГРУЗІЇ

Грузія мала справу з тими самими проблемами, які наразі переживає Україна. Протягом останніх двох років вимоги до продажу тютюнових виробів посилюються: їх заборонено рекламувати в будь-яких ЗМІ, проводити будь-які активності, а з наступного року — продавати на стадіонах і в готелях. Ще через рік — з 2021 року всі пачки сигарет мають випускатися білого кольору, на них не можна наносити логотип, торгову марку і будь-яку іншу інформацію. Крім цього, електронні сигарети прирівнюються до звичайних, тому компаніям невигідно завозити їх на грузинський ринок. Весь товар — контрабанда із сусідньої Вірменії.

Різке підвищення акцизів в Грузії призвело до зростання нелегальних постачань сигарет із сусідньої Вірменії

Влада Грузії на вимогу МВФ різко підвищила акцизи на тютюнові вироби, розповідають в грузинському офісі компанії Philip Morris. Наприклад, якщо в 2014 році тютюнники платили 37,5 ларі (11,7 євро) за 1 тис. сигарет з фільтром, то в 2016 р. — 55 ларі (17,2 євро), а в 2019 р. — 85 ларі (26,6 євро). Крім цього, з’явився і новий податок в розмірі 30% від роздрібних продажів для сигарет із фільтром. Все це призвело до того, що тютюнові вироби в Грузії стали удвічі дорожчими порівняно з аналогами у Вірменії, повідомляють у Philip Morris. Як і в Україні, підвищення акцизів не спонукає до зростання надходження до бюджету, а в країні процвітає контрабанда. Найчастіше тютюн завозять і продають насипом, а населення самотужки скручує цигарки.
 
ПРОСТІ РЕЦЕПТИ. ЩО РОБИТИ З НЕЛЕГАЛЬНОЮ ПРОДУКЦІЄЮ?
 
Україна взяла на себе зобов’язання стосовно ЄС про поступове наближення розмірів акцизних ставок, йдеться у відповіді відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні на запит НВ Бізнес. «Ця політика має на меті ослаблення економічних стимулів для нелегальної торгівлі сигаретами. Крім цього, OLAF підтримує ідею криміналізації контрабанди, що вироблятиме певний стримуючий ефект і також дозволить органам влади в Україні більш ефективно протидіяти нелегальній торгівлі. Крім зазначених кроків, OLAF заохочує Україну долучитися до Протоколу з ліквідації нелегальної торгівлі тютюновими виробами, оскільки тоді країна зможе отримувати переваги від більш ефективної міжнародної співпраці в цій сфері», — йдеться у повідомленні.
 
Державним органам потрібно посилити контроль за всім ланцюжком поширення тютюнових виробів і висувати більше вимог до оптових компаній — в Україні видано 111 ліцензій на оптову торгівлю тютюновими виробами. Виробникам, торговим точкам вигідно працювати з одним постачальником великого портфеля, а державі це дозволяє посилити контроль за збором податків і нелегальним ринком

Важлива прогнозована і помірна податкова політика щодо сигарет. «Як показала практика, чинний графік підвищення акцизного податку, який міститься в Податковому кодексі, є занадто «різким» для легальних виробників, і надзвичайно «зручним» для контрабандистів», — стверджує представник табачної компанії, який що побажав залишитися неназваним.

Виробники тютюнових виробів вважають, що в Україні потрібно запроваджувати електронну акцизну марку за прикладом, який діє в інших країнах ЄС. На коробку, блок і кожну пачку буде наноситися штрих-код, за яким можна отримати всю необхідну інформацію про виробництво тютюнових виробів — від дати випуску до номера партії. Наразі це питання обговорюється в уряді.

Державним органам належить посилити контроль за всім ланцюжком поширення тютюнових виробів і висувати більше вимог до оптових компаній — в Україні видано 111 ліцензій на оптову торгівлю тютюновими виробами. Виробникам, торговим точкам вигідно працювати з великим постачальником, за прикладом європейських країн, які мають значний асортимент, а державі це дозволяє посилити контроль за збором податків і нелегальним ринком.

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка