У Територіальному центрі комплектування на порушника склали адмінпротокол, але чоловік не підписав документ.
Свого часу мешканець Миколаєва проходив строкову службу. Відтоді минуло півтора десятка років. За цей час він змінив місце роботи, одружився, в нього народилося двоє дітей. Попри це, чоловік жодного разу не відвідав військкомату. У травні цього року ТЦК оштрафував його на 25,5 тисячі гривень за порушення правил військового обліку. Але військовозобов’язаний не погодився з таким покаранням, подав позов до суду. І той став на бік заявника. Чому? Про це розповідає адвокат Ростислав Кравець.
Як зазначається у матеріалах справи, 35-річного миколаївця до ТЦК доставив наряд патрульної поліції. Під час перевірки правильності військового обліку з’ясувалося, що він з жовтня 2009 року жодного разу не прибув у колишній військкомат, а теперішній ТЦК для оновлення облікових даних. На “злісного порушника” старший солдат-службовець ТЦК склав адмінпротокол. Однак чоловік не підписав його, бо в документі не було чітко зазначено, яких саме даних він не оновив.
Як відомо, основним завданням реєстру “Оберіг” є ідентифікація призовників, військовозобов’язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку. До нього вносять відомості, одержані як від самих чоловіків, так і з реєстрів, зокрема публічних, баз даних, розпорядниками яких є державні органи влади. Обов’язки ведення реєстру “Оберіг” покладено на ТЦК.
“Відтак інформацію, яку не оновив військовозобов’язаний, ТЦК повинен був сам взяти з державних та публічних реєстрів, — каже Світлана Важеніна, адвокатка. — У цьому випадку співробітник ТЦК, який складав протокол про адміністративне порушення, не надав доказів неможливості одержання інформації щодо військовозобов’язаного з відповідних реєстрів. Тож Ленінський районний суд Миколаєва став на захист військовозобов’язаного і скасував призначений йому штраф”.
Не доведеться платити штраф за неоновлення військово-облікових даних і колишньому податковому міліціонеру з Одещини. Після звільнення зі служби в запас в жовтні 2010 року він прийшов до Роздільнянського райвійськкомату, щоб стати на облік. Передав пакет документів відповідальному працівникові РВК і був певен, що свій обов’язок виконав. Але на початку травня 2024 року чоловік раптом дізнався, що насправді на обліку не перебуває. Відтак направив у ТЦК лист з проханням поставити на облік. 19 травня через “Резерв +” оновив свої дані і в застосунку висвітлилося, що він уже перебуває на обліку.
Наступного дня його покликали повісткою в ТЦК, і з’ясувалося, що на обліку він таки не стоїть. Тож чоловік удруге написав заяву, щоб його поставили на облік. Крім того, просив надати відстрочку від мобілізації або ж зарахувати на альтернативну службу, оскільки є членом релігійного об’єднання. Але працівники ТЦК повідомили, що зможуть його поставити на військовий облік лише після проходження ВЛК. Чоловік не погодився. А після повторного виклику через тиждень йому виписали 17 тисяч гривень штрафу і в протоколі вказали адресу, за якою він узагалі ніколи не проживав. Крім того, військовозобов’язаному не дозволили скористатися послугами адвоката і протокол розглянули без його участі. Зважаючи на це, Роздільнянський районний суд Одеської області дійшов висновку, що співробітники ТЦК порушили порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення. Тому постанову про накладення штрафу скасували. Щодо аргументів про альтернативну службу, то суд зазначив, що чинним законодавством альтернативна (невійськова) служба під час воєнного стану не визначена.
— До 17 липня співробітники ТЦК не мали права штрафувати за неоновлення військово-облікових даних, — каже Ростислав Кравець, правозахисник. — Однак вони це масово робили. Вже сьогодні суди ухвалюють десятки рішень щодо скасування цих штрафів. От тільки дивно, що немає кримінальних справ про притягнення до відповідальності керівників ТЦК, які виписували ці штрафи, перевищуючи владу та службові повноваження.
— У який термін військовозобов’язаний повинен оновити свої дані, якщо, наприклад, змінив місце проживання чи одружився?
— Згідно із законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, призовники, військовозобов’язані, резервісти в разі зміни свого сімейного стану чи стану здоров’я, адреси місця проживання, роботи, посади зобов’язані особисто протягом семи днів повідомляти про це в місцеві ТЦК, де перебувають на обліку, або через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи, — розповідає Олег Леонтьєв, військовий адвокат. — За неоновлення даних будуть карати штрафом від 17 до 25,5 тисячі гривень. Насамперед притягуватимуть до відповідальності тих, хто свідомо не оновив своїх даних і не приходив за повістками. Штраф не накладуть тільки тоді, якщо ТЦК зможе почерпнути інформацію про військовозобов’язаного з реєстрів, зокрема публічних, розпорядниками яких є державні органи влади. Але насправді така інформація у державних реєстрах не завжди вичерпна. Тому її обов’язково треба було оновлювати. Перш за все мова про контактні дані, тобто місце проживання чи реєстрації, номер телефону та електронну пошту за наявності.
— В оборонному відомстві тільки недавно анонсували, що готуються оприлюднити роз’яснення, до яких саме баз даних мають доступ Міноборони й ТЦК, — додає Віталій Стамбула, юрист. — Саме через брак такої інформації багато військовозобов’язаних не поспішали оновлювати свої дані. Наразі ТЦК мають доступ до демографічного реєстру, баз даних податкової, реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців, з яких можуть взяти всю інформацію про військовозобов’язаного.
Та як це має відбуватися на практиці — наразі не відомо. З цього приводу немає жодної посадової інструкції. Я можу лише спрогнозувати, що не всі працівники ТЦК будуть дуже ретельно перевіряти інформацію про військовозобов’язаного в реєстрах. А якщо будуть шукати, то поверхово або просто відкриють базу даних “Оберіг” і, якщо побачать, що інформація не оновлена, відразу випишуть штраф.
Основною небезпекою при накладенні штрафів буде не так стягнення з винуватця коштів, як те, що військовозобов’язаного оголошуватимуть у розшук і в подальшому при перевірці документів можуть затримати й примусово доставити до ТЦК. І навіть якщо постанову ТЦК щодо військовозобов’язаного про штраф буде скасовано, він усе одно залишатиметься в розшуку.
Джерело: expres.online