Штрафи для обмежено придатних: чи обов'язково йти на ВЛК без повістки після 5 лютого

Штрафи для обмежено придатних: чи обов’язково йти на ВЛК без повістки після 5 лютого

Вже на початку лютого закінчується 9-місячний термін, який надавався окремим групам військовозобов’язаних українських чоловіків для проходження перекомісії у ТЦК. Йдеться про категорію «обмежено придатних» громадян.

Цей статус був скасований 4 травня 2024 року. А чоловікам, які раніше його мали, потрібно впродовж 9 місяців пройти ВЛК та отримати новий: придатність або непридатність. Цей термін спливає 4 лютого.

Останнім часом в новинах активно ширяться заклики з боку військкоматів: громадянам пропонують проявити ініціативу та самостійно прийти на комісію в строк, не очікуючи повістки або виклика. Так, речник Полтавського ТЦК Роман Істомін каже, що це особистий обов’язок громадянина і ніхто його окремо викликати не буде, треба йти самому. А речниця Черкаського ТЦК Аліна Кривошея заявляє, що ті, хто у визначені строки не прийдуть на медкомісію, вже з наступного дня – 5 лютого – почнуть отримувати штрафи в розмірі 17-25 тисяч гривень.

Що насправді відбувається довкола цієї ситуації? Що з цього приводу каже законодавство? Яка думка в юристів? Та чи потрібно, врешті, самим йти в ТЦК? Агентство UA.News разом із експертами розібралося в питанні.

«Йдіть самі, бо гірше буде»: позиція воєнкомів

Представники ТЦК стверджують наступне: всі громадяни, які мають статус обмеженої придатності, мають пройти перекомісію. На це давалося 9 місяців, а зараз терміни вже спливають.

Йти до військкомату необхідно самостійно. Так, той же Роман Істомін з Полтавського ТЦК каже, що ніхто не зобов’язаний викликати кожного чоловіка окремо, виписувати йому повістку і все в такому дусі. Навпаки: необхідно проявити ініціативу та з’явитися самому.

55 main v1686043412

«ТЦК в цьому випадку не зобов’язані нікого викликати. Вся інформація про придатність до військової служби, про дату проходження ВЛК є в базі даних «Оберіг»… Тут не йдеться про принцип «з’явитися за викликом», адже повторний медогляд визначений законом», – зазначив Істомін.

Він також наголосив на тому, що особи, які до 4 лютого самостійно не прийдуть на перепроходження ВЛК, ризикують отримати штраф за порушення військового обліку. Сума – від 17 до 25,5 тисяч гривень.

Такої самої думки колега Істоміна з Черкас, речниця міського ТЦК Аліна Кривошея. Вона зазначає, що порушників правив обліку штрафуватимуть вже на наступний день після того, як спливе 9-місячний термін.

«Є часові обмеження, коли люди мають прийти. Тобто на наступний день після визначеного крайнього терміну ми вже можемо притягнути людину до відповідальності за порушення військового обліку. Це загальна стаття і штраф однаковий для всіх: від 17 до 25,5 тисяч гривень… Тобто, проходження ВЛК – це не тільки проблема військовозобов’язаних. Просто це треба зробити, і все», – каже Кривошея.

Позиція військових зрозуміла. У них є мільйони військовозобов’язаних, а ще є плани по мобілізації та постійні доповіді «нагору». Розшукувати кожного чоловіка в ТЦК немає ні часу, ні ресурсу, ні сенсу. Тож воєнкоми працюють «на страх» і закликають українців самостійно приходити на ВЛК, загрожуючи штрафами. Однак наскільки все це законно?

Що каже законодавство

Насправді, представники ТЦК не зовсім праві. Точніше, вони і праві, і ні. Тут все залежить від трактування закону.

Якщо відкрити Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців…», то дійсно: там прописано, що всі особи зі статусом обмеженої придатності мають знову пройти ВЛК та отримати новий статус впродовж 9 місяців.

«Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби», – сказано в документі.

image 2023 09 02 13 46 18

Закон, як відомо, має не рекомендаційний, а наказовий, тобто обов’язковий до виконання характер. Тож у цьому контексті питань немає.

Однак є ще один документ: постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів». І там написано, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути за викликом до ТЦК у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках чи розпорядженнях для проходження медичного огляду.

«Органи ТЦК та СП здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання», – сказано в постанові.

Тобто згідно з цим нормативно-правовим актом не передбачено, що військовозобов’язаний має проявляти якусь ініціативу з проходження медичного огляду. Виходить, що необхідно чекати повістку або виклик і вже тоді йти до військкомату.

«В законодавстві чітко визначений механізм. Тобто ТЦК повинен відправити… громадянина на ВЛК. Тому я вважаю, що у разі, якщо ви не отримали відповідне оповіщення від ТЦК, то адміністративне стягнення до вас не можна застосувати. За умови, якщо ви оновили свої дані у ТЦК. Тобто якщо ви вчасно оновили дані в ТЦК, але не отримали сповіщення від ТЦК щодо перепроходження ВЛК, ніхто не може вас притягнути до адміністративного штрафу», – вважає нардеп від «Слуги народу» Олександр Федієнко.

Виходить що тут, як влучно сказав колись ексмер Сум Геннадій Мінаєв, є певна «колізія: підпис здесь і підпис здесь». Закон України зобов’язує громадян зі статусом обмеженої придатності пройти перекомісію в 9-місячний термін. І він дійсно спливає вже 4 лютого. А от постанова Кабміну регулює ситуацію таким чином, що особа не повинна самостійно та без виклику прибувати в ТЦК: для цього потрібна повістка, мобілізаційне розпорядження або інша форма виклику. Якщо ж цього не було, то ні про які штрафи йтися не може.

Однак справа в тому, що згідно з українським законодавством і табелем про нормативно-правові ранги, саме Закон України, ухвалений Верховною Радою, має вищу юридичну силу в порівнянні з постановою Кабміну. Таким чином, якщо між парламентським законом та кабмінівською постановою виникає юридичний конфлікт, пріоритет має саме документ, за який проголосували народні депутати. А вже після цього йдуть постанови Кабміну та інші подібні документи.

Однак і тут залишається певна юридична «лазівка». Адже в законі сказано, що громадяни категорії обмежено придатних «підлягають» повторному медичному огляду. Однак чітко не прописано, як саме має проходити цей огляд, і точно не написано, що особа повинна самостійно приходити на ВЛК без виклику. Тобто документ залишає поле для трактувань, і кожен трактує це по-своєму: воєнкоми – що необхідно прийти самому, а юристи та окремі нардепи – що проявляти ініціативу ніхто не зобов’язаний і варто чекати офіційного сповіщення від ТЦК.

Думки юристів

Відомий адвокат, партнер юридичної компанії «Кравець і партнери» адвокат Ростислав Кравець вважає, що в даному випадку йдеться виключно про «фантазії» окремих воєнкомів. Тоді як по закону українські громадяни самостійно йти у ТЦК в цьому випадку не зобов’язані.

«Тут справа в тому, що немає ніяких зобов’язань, а є виключно фантазія представників ТЦК. Насправді закон чітко передбачає, що обмежено придатні не мають жодних обов’язків іти самостійно на ВЛК. В законі прямо зазначено, що громадяни, які були визнані обмежено придатними до військової служби, протягом 9 місяців підлягають повторному огляду. Але жодних обов’язків, що громадяни зобов’язані прийти, немає. Написано — «підлягають». Будь ласка, ну так організуйте медичний огляд», – звертається до ТЦК наш співрозмовник.

За словами Кравця, все, що стосується військовозобов’язаних, повинні робити представники ТЦК. Сьогодні ж їхні заяви — це спроба уникнути відповідальності за свою повну бездіяльність.

«Той же реєстр військовозобов’язаних працює вже багато років. Чому він не заповнювався раніше? Чому відповідальність за уточнення даних перекладають на громадян? Незрозуміло. Насправді в ТЦК намагаються зняти з себе відповідальність і залякувати громадян якимись штрафами. Однак якщо ми відкриємо кодекс про адміністративні правопорушення, то там в примітках чітко зазначено, що норми цих статей не застосовується, якщо тримач реєстру має доступ до інших реєстрів. А вони в ТЦК мають доступ до всіх реєстрів, вони беруть інформацію з інших реєстрів. Тому про штрафи чи необхідність кудись іти самому – це відкрита, цинічна брехня, яку розповсюджують представники ТЦК. Я вважаю, що це треба оцінювати з точки зору кримінального кодексу. Це намагання підвищити рівень соціальної напруги в суспільстві під час війни з агресором. В таких заявах і коментарях, на мою думку, є ознаки державної зради», – зазначив Кравець.

На думку адвоката, враховуючи все вищезазначене, окремі представники ТЦК як мінімум не мають права обіймати свої посади. А взагалі-то за такі коментарі потрібно притягати до кримінальної відповідальності, резюмував Ростислав Кравець.

А от адвокат Національної асоціації адвокатів Україні Ігор Печенкін дотримується іншої думки. Він каже, що все ж таки бажано самостійно йти на ВЛК у випадку, якщо громадянин досі перебуває в статусі обмежено придатного. Адже такої категорії вже немає і потрібно отримати нову.

«Обмежено придатний громадянин має проходити ВЛК згідно з законодавством. Але по направленню від ТЦК. Також якщо ВЛК ви не проходили більше року, то тут також є відповідальність. Тому не треба зволікати, треба сходити і отримати направлення на проходження комісії. А якщо є підстави для відстрочки, то необхідно подати документи на цю відстрочку, аби все було законно. Зазначу також, що зараз обмежено придатних, згідно з законом, взагалі немає, тож отримати нову категорію придатності потрібно.

Це необхідно зробити, аби не було ніяких проблем. Бо якщо людина протягом цього терміну, або протягом року, не пройшла нове обстеження на ВЛК, не оновила даних, то вона підпадає під адміністративну відповідальність. Тому потрібно не чекати, а до 5 лютого це зробити. Прийти і сказати — «дайте мені направлення на ВЛК», – зазначив експерт.

То чи потрібно йти в ТЦК самостійно

Насправді, якусь однозначну пораду тут дати не можна ані з юридичної, ані з моральної точки зору. Якщо громадянин вже оновив дані, має статус обмежено придатного, дотримується законів України, побоюється штрафу та, можливо, має бажання в перспективі стати на захист Батьківщини – в такому випадку він може самостійно пройти ВЛК за власною ініціативою. Якщо особа вже отримала повістку або іншу форму виклику до ТЦК – вона тим паче за законом має відвідати військкомат.

Однак варто нагадати, що станом на осінь 2024-го в Україні 6 мільйонів осіб досі навіть не оновили дані, хоча мали зробити це згідно з новими нормами законодавства. І звичайно ж, далеко не всім з них прийшли якісь штрафи, адже держава та конкретно її судова гілка фізично не здатні накласти таку кількість адміністративних стягнень. Скоріше за все, і в кейсі обмежено придатних ситуація буде плюс-мінус такою самою. Але якщо ви не прийдете на ВЛК за викликом – тоді вам гарантовано випишуть штраф згідно з законом.

Резюмуючи, поки що найбільш виваженою стратегію видається почекати фінального офіційного роз’яснення. Наприклад, на рівні Верховної Ради чи Генерального штабу, як це колись робилося з питаннями про оновлення даних. І вже після цього ухвалювати якесь власне рішення. В будь-якому разі, якщо буквально слідувати законодавчим нормам, то громадянин не зобов’язаний проявляти ініціативу та самостійно приходити на перекомісію без виклику з ТЦК. В законі такої норми просто немає, що і підтверджується більшістю юристів та правників.

Автор: Микита Трачук

Джерело: ua.news

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка