Що означають правки Лозового і чому їх хочуть скасувати кишенькові активісти

Що означають правки Лозового і чому їх хочуть скасувати кишенькові активісти

Напередодні, 14 грудня, голова правління ГО Центру протидії корупції Віталій Шабунін зареєстрував петицію про скасування правок Лозового у повному обсязі.

Вона набрала необхідні для розгляду 25 тис. підписів усього за одну годину.

Що відомо про правки Лозового та що вони передбачають – читайте в матеріалі Фактів ICTV.

 

Що таке правки Лозового 

Правки Лозового – низка змін у Законі №2147-VІІІ, що були запроваджені у жовтні 2017 року. Вони передбачають закриття кримінального провадження через закінчення строку досудового розслідування.

Правки запропонував народний депутат від партії Ляшка Андрій Лозовий. 

Правки Лозового до КПК України зумовили такі зміни:

  • Ч. 1 ст. 284 цього Кодексу була доповнена п. 10, за яким підставою для закриття кримінального провадження стало закінчення строку досудового розслідування після повідомлення про підозру.
  • Змінено порядок продовження строку досудового розслідування. Якщо раніше продовжити строк до 6 і 12 місяців міг керівник органу прокуратури, то відтепер ці повноваження перейшли до слідчого судді.

Простими словами, ці правки встановлювали чіткі правила проведення розслідування з дотримання прав людини.

Зокрема, передбачалася обовʼязкова відеофіксація обшуку та присутність адвоката підозрюваного під час обшуку тощо, не давали змогу слідчим затягувати процес від початку розслідування до передання справи в суд, пояснює адвокат Ростислав Кравець.

– Вони встановлювали судовий контроль над кримінальними провадженнями. Не так, наприклад, що відкрили кримінальне провадження – і воно лежить 10 років, а під нього беруть обшуки, прослуховування телефонів, обмежують волю людини, але при цьому нічого не роблять, просто знищуючи бізнес чи політичних опонентів на замовлення. І от якраз ці правки Лозового не давали можливості це робити, – сказав він.  

Що буде, якщо правки Лозового скасують 

Згідно з правками, після відкриття кримінального провадження та повідомлення про підозру прокурор може продовжити строк досудового розслідування лише на один місяць, надалі його продовження має відбуватися виключно під судовим контролем. 

З’ясувалося, що деякі структури, відкриваючи гучні справи, не дотримувалися закону проведення розслідування, і зараз десятки гучних справ можуть закрити просто через те, що сплив час. І, фактично, робота НАБУ та САП може зійти нанівець. 

– Зараз вийшла ситуація, що всі гучні справи, на яких піарилися НАБУ та САП, про затримання корупціонерів, крадіжки на мільярди гривень – виявилося, що це все “пустушки”. Нічого вони не робили, вони тільки відкривали справи, нічого роками не робили, зараз логічно завершені. До суду вони не зверталися за продовженням строків, відповідно, строки спливли, тож вони не можуть зараз передати справу до суду і зараз, завдяки громадським активістам, поправки Лозового хочуть скасувати, щоб зняти відповідальність з НАБУ та САП. Якщо їх скасують, то фактично ми перетворюємося на тоталітарну країну,  – зазначив адвокат. 

Факти ICTV

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка