Голови НАБУ й САП планують боротися за повернення норм про незалежність їхніх організацій у законодавство за допомогою громадянського суспільства, незалежних медіа та західних партнерів.
Україна знову опинилася на перших шпальтах найбільших світових медіа, але не через війну. Усі обговорюють скандальні обмеження антикорупційних органів, ухвалений і, що кинулося в очі, досить швидко підписаний президентом законопроект №12414 та мітинги по всій країні проти цього рішення. Чи справді Зеленський бере на приціл борців з корупцією? Про що говорять найбільші протести за час повномасштабного вторгнення? Видання “Коментарі” розбиралося у цій темі, зібравши думки експертів.
Ситуація навколо НАБУ та САП роздмухується штучно Голова профспілки Український незалежний фонд юристів, голова АТ “Кравець та партнери”, адвокат Ростислав Кравець зазначив, що він особисто не вбачає у прийнятому законопроекті будь-якого наступу на права людини чи права антикорупційних органів, як і на можливість розслідування злочинів, пов’язаних з корупцією.
“Насправді все, що намагаються наразі нав’язати суспільству і міжнародній спільноті – це ніби неможливість об’єктивного і неупередженого розслідування. Однак, як показує досвід попередніх років, такого розслідування НАБУ та САП фактично ніколи і не здійснювали. При цьому об’єктивно також треба дійти до висновку і це помітно, що ця ситуація створена абсолютно штучно і дуже добре спланована. Чи за цим стоять грантососні організації чи просто особи, які не розуміють наслідків своїх дій, важко сказати. Я думаю, що в подальшому це також буде встановлено”, – зазначив експерт.
Що стосується самого законопроекту, то, за словами адвоката, фактично ним проводиться у відповідність до Конституції повноваження генерального прокурора, який є єдиним, хто несе відповідальність за діяльність органів прокуратури. І фактично до цього часу з внесенням раніше відповідних антиконституційних змін був позбавлений можливості контролювати діяльність органів прокуратури, однак, наразі намагання нав’язати суспільству та міжнародній спільноті думку, що генпрокурор у нас злочинець, що президент у нас злочинець, що оточення президента у нас злочинці – ні до чого доброго не призведуть.
“На сьогоднішній день жодних аргументів противники цього законопроекту так і не надали. Єдине, що особисто мене, як адвоката, насторожує у цьому законопроекті – це можливості проведення обшуку і проникнення в житло громадян за певною категорією злочинів без ухвали слідчого судді. Звичайно ця категорія злочинів – це тероризм, екстремізм, злочини проти статевої гідності особи, умисне вбивство. Однак, в будь-якому разі я вважаю, що Україна вже має відповідний досвід і намагання легалізувати в кримінально-процесуальному кодексі проведення обшуків без ухвал слідчих суддів, що, до речі, на сьогоднішній день відбувається досить часто і саме Національне антикорупційне бюро започаткувало таку практику проведення обшуків. Вважаю, що це було зроблено недоречно і це дійсно є певною загрозою правам людини в Україні. Однак, жодної загрози демократії, жодної загрози євроінтеграційним процесам чи європейському курсу немає і намагання це нав’язати більше схоже на прагнення отримати чергові гранти для своєї деструктивної діяльності, ніж дійсно допомогти боротись з корупцією в Україні”, – констатував співрозмовник порталу “Коментарі”.
На майбутніх політичних амбіціях нинішньої команди можна поставити хрест Викладач бізнес-шкіл, підприємець та громадський діяч Валерій Пекар зазначив, що вчорашні події показали, що активна частина суспільства, усвідомлюючи ризики спротиву у час воєнного стану, не вважає себе більше зв’язаною самообмеженнями. Багатотисячні мітинги у Києві та інших великих містах були стихійними й непідробними. Так звучить Майдан, так звучить голос невдоволених громадян, в яких забирають майбутнє. “Важливо, що у вчорашніх подіях брала участь переважно молодь — ті люди, для яких Євромайдан є історією, легендою, які виросли в умовах впевненості в незмінності європейського курсу. Водночас приєдналися й інші покоління, було видно чимало ветеранів війни”, – зазначив експерт.
За його словами, було би правильно розібратися у тій критиці, яка звучить в сторону протестувальників від тих, хто підтримує зняття незалежності з НАБУ та САП. “По-перше, кажуть, що НАБУ і САП не заслуговують на такий захист. Це правда, до них чимало питань, і значна частина суспільства їх не любить. Але, підкреслю, протест був не за НАБУ і САП, а проти розвороту європейського вибору.
По-друге, кажуть, що учасники протестів не можуть юридично обґрунтувати свою позицію, не здатні вести юридичну суперечку про нюанси законопроекту. Але й восени 2013 не так багато людей могло пояснити деталі Угоди про асоціацію з ЄС, яку відмовився підписувати Янукович.
По-третє, кажуть, що такі протести послаблюють країну й грають на руку Путіну. Безумовно. Але ще більше послаблюють країну та грають на руку Путіну титанічні крадіжки на оборонних закупівлях.
Четверте, кажуть, що патріотизм треба проявляти в лавах Сил оборони, а не в тилу. Це не так. Якщо в тилу не буде патріотизму, якщо країна сповзе в автократію та зійде з європейського курсу, то людям з фронту після перемоги просто не буде куди повертатися. Але головне – перемога в такому випадку стає просто недосяжною”, – зазначив Валерій Пекар.
Він зауважив, якщо ж говорити про те, що буде далі, то нічого особливо помітного. Євросоюз продовжить надавати підтримку, попри все, бо зацікавлений передусім у своїй безпеці, але робитиме це в режимі “допомога буферній зоні”. “Переговори по євроінтеграції загальмують, а потім і зовсім зупиняться, як це було з Туреччиною. Сторони звинувачуватимуть одна одну, але без ентузіазму, пояснюючи все цивілізаційними відмінностями “Україна не Європа”.
Противники України всередині Євросоюзу святкуватимуть. Росіяни тиснутимуть сильніше, використовуючи тріщину між Україною та ЄС. Так само у внутрішній політиці нічого особливо значного не відбуватиметься. Ключові корупційні справи зависнуть, страх перед покаранням зникне остаточно – отже, на фронті буде більше смертей, яких могло би не бути. Критика влади з боку суспільства наростатиме, самоцензура не діятиме, мораторій на публічні заходи фактично скасований. Вибуху не буде, але ніхто нічого не забуде. На майбутніх політичних амбіціях нинішньої команди можна поставити хрест – вони свідомо розірвали соціальний договір”, – констатував експерт.
Джерело: society.comments.ua