За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Сьогодні буде перший огляд судової практики за всю історію існування Великої палати Верховного суду (без України), який не містить огляду рішень саме Великої палати у зв’язку з тим, що судді цієї установи не оприлюднили жодного повного тексту рішення (окрім двох рішень, що стосуються ВРП), хоча їх й приймали.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Огляд практики ВС-КЦС за квітень 2020 року
Огляд містить сформульовані Касаційним цивільним судом правові висновки з важливих питань, зокрема:
– у сфері вирішення трудових спорів: відсторонення працівника від роботи можливе тільки з підстав, що визначені законодавством, зокрема ст. 46 КЗпП України, а тому невиконання вимог керівника не може бути підставою відсторонення працівника;
– у житлових спорах: непроживання особи у квартирі, яка належить їй на праві власності, та факт відсутності її реєстрації в цій квартирі не звільняє особу від обов’язку нести витрати з оплати житлово-комунальних послуг;
– у спорах, що виникають із сімейних відносин: якщо батько не довів необхідності зміни прізвища дитини, яка від народження проживає з матір’ю та має її прізвище, а також того, що зміна прізвища буде відповідати інтересам дитини, її психологічному і гармонійному розвитку, підстав для зміни прізвища дитини немає; факт реєстрації нерухомого майна, придбаного у період шлюбу, на ім’я одного з подружжя не означає, що воно належить лише особі, на ім’я якої зареєстроване. Таке майно є спільною сумісною власністю подружжя, а тому відчуження частки цього майна на публічних торгах без згоди іншого з подружжя порушує право останнього як співвласника на вільне користування і розпорядження нерухомим майном;
– у спорах щодо захисту права власності: здійснення особою перепланувань у належній йому на праві власності квартирі, які не передбачають втручання у конструктивні елементи будівлі, не потребують отримання відповідних дозвільних документів на проведення таких робіт;
– у спорах, що виникають з питань щодо застосування обмежувального припису: при вирішенні питання про застосування обмежувального припису суд на підставі установлених обставин справи й оцінки факторів небезпеки (ризиків) щодо вчинення домашнього насильства має оцінити пропорційність вручання у права і свободи особи з урахуванням того, що ці заходи пов’язані із протиправною поведінкою такої особи.
Огляд рішень ЄСПЛ період з 18.05.2020 по 22.05.2020
Черговий огляд рішень Європейського суду з прав людини містить опис справ проти держав – учасниць Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно застосування ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд) в аспекті дотримання принципу правової визначеності та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції (захист права власності) у зв’язку з оскарженням остаточних рішень судів в екстраординарному порядку.
Окрім іншого, огляд містить опис справи і щодо застосування ст. 8 Конвенції – CASE OF SINGLA v. RUSSIA, яка стосувалася скарги заявника на порушення його права на повагу до приватного і сімейного життя у зв’язку з примусовим видворенням з країни після відбуття ним кримінального покарання. Розглянувши цю справу, ЄСПЛ констатував порушення зазначеної статті Конвенції.
Справа № 320/5732/19
Це наша справа, нам вдалося захистити інтереси сумлінного платника податків. Наявність цієї справи в черговий раз підтверджує, що керівники ДФС намагаються за допомогою “експертів” та оплачених іноземними урядами активістів знищити повністю реальний сектор економіки, на мою думку. За такі дії винні особи повинні бути не тільки звільненні з займаних посад, а й притягнуті до кримінальної відповідальності.
Суд зазначив, що реєстрації податкової накладної, як обов`язковій умові для віднесення покупцем товарів/послуг сплаченої у складі товарів або послуг суми ПДВ до податкового кредиту, передує процедура автоматизованого співставлення податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію ризиків.
Системний аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що у разі виявлення контролюючим органом відповідності податкової накладної пункту 6 Критеріїв, останній зобов`язаний чітко вказати, якому саме з критеріїв відповідає податкова накладна та вказати конкретний перелік документів, який необхідно надати платнику податків для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Вживання контролюючим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості платника податків, без наведення конкретної ознаки ризиковості, є абстрактним і невизначеним та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Й найголовніше, критерії ризиковості платників податків існують виключно у вигляді листа ДФС України від 05.11.2018 року №4065/99-99-07-05-04-18 «Критерії ризиковості платника податків» та не затверджені будь-яким наказом чи іншим організаційно-розпорядчим документом Державної фіскальної служби України.
Оскільки лист ДФС України від 05.11.2018 року №4065/99-99-07-05-04-18 не є нормативним актом, останній не може визначати критерії ризиковості платників податку, не були зареєстровані у Міністерстві юстиції України, а відтак вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Справа №826/17586/16
Це рішення у справі за моїм позовом. Вдалося довести протиправність визначення правочинів нікчемними на стадії ліквідації банку і намагання посадових осіб ФГВФО привласнювати кошти вкладників банку. Наступним кроком ми проведемо аналіз дій уповноважених осіб ФГВФО на підставі незаконного акту й притягнення їх до кримінальної відповідальності.
Верховний суд погодився з судами попередніх інстанцій, які задовольнили цей позов, та зазначив, що частиною другою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що дії Фонду по виявленню правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, мають бути вчинені виключно під час запровадження тимчасової адміністрації банку. Відповідно, суд доходить до висновку, що нормами чинного законодавства передбачено здійснення такої процедури по виявленню правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, тільки під час запровадження тимчасової адміністрації банку.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте підключитись на наші канали з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Немного о праве от Ростислава Кравца
- в Telegram:
- в Tumblr: Правові позиції Верховного суду
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Viber: Рада адвокатів України
- та в Instagram: АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на: