Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 15 по 21 лютого 2025 року КНП

Огляд практики ВС від Ростислава Кравця, що опублікована з 15 по 21 лютого 2025 року

Навести лад у судовій системі після судового активізму під прикриттям USAID активістів вкрай важко, але перспективи є. Потрібні рішучі дії та дотримання законодавства України без вигадування неіснуючих норм та прикриття профнепридатності неіснуючою доброчесністю.

До огляду увійшли позиції шодо набрання чинності договором про оренду землі, відповідальності держави за незаконне притягнення особи до адмінвідповідальності патрульною поліцією, низка ключових рішень за 2024 рік Верховного суду (без України), тематичні огляди практики захисту довкілля, спорів за участі прокурорів, практики оскарження рішень ВРП та багато іншого.

За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:

Постанова ВП ВС про набрання чинності договором оренди землі чи додатковою угодою з моменту державної реєстрації, якщо підписана сторонами до 01 січня 2013 року та відсутності підстав для розірвання договору

Справа № 925/457/23

Приємно читати рішення, які готує професійний суддя без зайвої лірики та непотрібного пафосу. Суд зазначив:

160. У справі, яка переглядається, Рада за спірний період мала законні очікування на отримання від Товариства 249 245,03 грн орендної плати, більшу частину з якої (понад 86 %) орендар сплатив. Несплаченою залишилася лише частина індексації орендної плати в сумі 32 769,50 грн індексації, що становить близько 13 % від усієї суми зобов’язання.

161. З урахуванням викладеного Велика Палата Верховного Суду констатує, що немає підстав уважати, що Рада значною мірою була позбавлена того, на що розраховувала при укладенні договору. Окремо необхідно зазначити, що Рада при укладенні договору не могла передбачити розміри індексів інфляції в 2020-2023 роках, а сплачена орендарем сума перевищує розмір орендних платежів, які б підлягали сплаті у спірний період без урахування інфляційних процесів.

162. За таких обставин стягнення з Товариства на користь Ради заборгованості з орендної плати (її індексації) в розмірі 32 769,50 грн повною мірою відповідатиме критеріям належності та ефективності способу захисту порушеного права, забезпечуючи при цьому дотримання принципу збереження договору.

184. Чинний на момент підписання сторонами додаткової угоди Порядок передбачав обов’язкову державну реєстрацію змін з їх відображенням як у Записі 1, який ведеться щодо основного договору оренди землі, так і у Записі 2, у якому зазначаються всі зміни, що вносяться до нього. Відсутність у формах записів графи з назвою «Ставка орендної плати» не свідчить про те, що внесення змін до такої істотної умови договору, як його ціна, не реєструється, оскільки, як уже зазначалося, державній реєстрації підлягає не зміна до конкретної умови договору, а документ про внесення змін до договору оренди землі (додаткова угода) як правочин незалежно від того, до якої умови сторони вирішили внести зміни.

185. У договорі оренди землі та, безумовно, в додатковій угоді до такого договору сторони мають право зазначати про момент початку перебігу та припинення його дії. Однак така домовленість сторін може встановлювати лише додаткові (більш жорсткі) вимоги до моменту набрання правочином чинності порівняно із загальними правилами, передбаченими Законом № 161-XIV. Сторони не можуть відступити від обов’язкової вимоги щодо державної реєстрації правочину, якщо така вимога передбачена законом. Тобто додаткова угода до договору оренди землі, підписана сторонами до 01 січня 2013 року, набирає чинності для сторін договору не раніше здійснення її державної реєстрації, якщо сторони в тексті додатковї угоди не пов’язуватимуть момент набрання її чинності з подією, яка настане пізніше.

Постанова ВП ВС про підстави відшкодування шкоди Державою за незаконне притягнення до адміністративної відповідальності патрульною поліцією

Справа № 335/6977/22

Не зовсім погоджуюсь з рішенням, будь-яке незаконне притягнення до відповідальності повинно бути компенсоване. Суд зазначив:

133. Для покладення відповідальності на державу за дії (бездіяльність) посадових осіб органів державної влади у виді відшкодування шкоди обов’язковою є наявність трьох елементів (умов): неправомірний характер дії (бездіяльності) цього органу (посадових або службових осіб), наявність шкоди та причинний зв’язок між неправомірними діями (бездіяльністю) і заподіяною шкодою. Водночас наявність вини посадових осіб органів державної владине є обов’язковою умовою такого виду відповідальності. Тягар доведення наявності зазначених трьох умов покладається на позивача, який звернувся до суду з позовом про відшкодування шкоди на підставі статей 1173, 1174 ЦК України.

Встановлення протиправності у діях працівника патрульної поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення є обов’язковою умовою для покладення відповідальності на державу за дії (бездіяльність) посадових осіб органів державної влади у виді відшкодування шкоди.

Відповідність протоколу про адміністративне правопорушення (за формою чи змістом) вимогам закону, складення такого протоколу уповноваженою особою, а також правомірність інших дій (бездіяльності) працівників патрульної поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення може бути встановлено судом у справі про адміністративне правопорушення.

У разі відповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону та вчинення працівниками патрульної поліції під час складання протоколу всіх дій згідно із законом та в межах їхніх повноважень факт закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу правопорушення не є фактом, який підтверджує протиправність дій патрульних поліцейських щодо складання такого протоколу.

При невстановленні під час розгляду справи про адміністративне правопорушення невідповідності дій (бездіяльності) працівників патрульної поліції щодо складання протоколу, які мали наслідком закриття справи про адміністративне правопорушення, дії патрульного поліцейського щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі подальшого закриття справи у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення можуть бути підставою для відшкодування шкоди державою лише у тому випадку, якщо закриття справи у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення відбулося через очевидну невідповідність протоколу вимогам закону або внаслідок інших протиправних дій працівників патрульної поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, або які мають ознаки свавільності.

134. З огляду на приписи Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» патрульна поліція не є органом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, тому на правовідносини щодо складання протоколів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, не поширюються правила статті 1176 ЦК України та Закону № 266/94-ВР.

Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:

Дайджест судової практики ВС щодо особливостей правового статусу прокурора в судовому процесі за період з 2018 по жовтень 2024 року

Дайджест підготовлено з огляду на важливу роль прокурора у здійсненні представництва інтересів держави з метою правильного застосування законодавства щодо участі прокурора в судовому процесі та забезпечення ефективного захисту таких інтересів.

У дайджесті зібрано ключові правові висновки ВП ВС, КАС ВС, КГС ВС та КЦС ВС, що демонструють усталену судову практику щодо визначення підстав представництва прокурором інтересів держави, наслідків відсутності таких підстав, процесуального статусу прокурора, специфіки участі прокурора на різних стадіях судового процесу, розподілу судових витрат і застосування позовної давності.

Дайджест судової практики ВП ВС щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Вищої ради правосуддя станом на 1 січня 2025 року

Дайджест доповнено важливими правовими висновками ВП ВС щодо притягнення суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності, звільнення суддів з посади, припинення відставки суддів, розгляду повідомлень про втручання в діяльність судді, надання згоди на утримання судді під вартою тощо.

Окрім цього, дайджест містить аналіз судової практики щодо тимчасового відсторонення суддів від здійснення правосуддя, невнесення Президентові України подання про призначення судді, переведення суддів з одного суду до іншого, а також щодо порядку оскарження рішень Етичної ради про невідповідність кандидата на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.

Ключові рішення Великої Палати Верховного Суду за 2024 рік

✅ визначила ознаки суб’єкта злочину, передбаченого ст. 437 КК України «Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни», і сформулювала висновки щодо кваліфікації дій, вчинених під час збройного конфлікту

✅ визначила юрисдикційність справ про встановлення факту проживання однією сім’єю із загиблим військовослужбовцем

✅ визначила повноваження Держгеокадастру звертатися до суду, а також порядок визначення процесуального статусу прокурора

✅ визначила умови надання адвокату статусу безробітного

✅ визначила спосіб реалізації релігійною громадою права на зміну канонічної приналежності

✅ розтлумачила зміст поняття «особа, яка не повідомлена про розгляд справи» при вирішенні питання про поновлення строку на апеляційне оскарження (п. 1 ч. 2 ст. 358 ЦПК України)

✅ визначила належний спосіб захисту порушеного права власника добре відомої торговельної марки в разі її реєстрації за іншою особою

✅ визначила, чи застосовується порядок пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців боржника відповідно до ст. 1281 ЦК України, якщо боржник помер під час розгляду справи

✅ визначила момент, з якого потрібно починати відлік шестимісячного строку, передбаченого реченням другим ч. 2 ст. 46 ЦК України, для оголошення фізичної особи померлою

✅ вказала на неможливість закриття провадження у справі за повторно поданою заявою про видачу дубліката виконавчого документа / заміну сторони виконавчого провадження

✅ вказала на застосування кондикційного позову до речей, визначених як індивідуальними, так і родовими ознаками, а також субсидіарно після ухвалення рішення суду про віндикацію

✅ визначила правові підстави розірвання договору оренди землі у зв’язку з несплатою орендної плати

Ключові рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за 2024 рік

✅ Щодо права дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яким призначена пенсія у зв’язку із втратою годувальника, на отримання доплати до пенсії

✅ Щодо права дитини загиблого військовослужбовця, яка народилася після його смерті, на отримання одноразової грошової допомоги

✅ Щодо відсутності підстав надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вітчиму, який виховує дитину з інвалідністю

✅ Щодо неоскаржуваності дій територіального центру комплектування та соціальної підтримки з виготовлення та вручення повістки

✅ Щодо підтвердження участі військовослужбовця в бойових діях чи прирівняних до них заходах

✅ Щодо відсутності залежності права військовослужбовця на нарахування та виплату додаткової винагороди від виконання військовою частиною формальних процедур реалізації такого права

✅ Щодо ліцензування виробництва пального

✅ Щодо наслідків скасування реєстрації реєстраторів розрахункових операцій

✅ Щодо неможливості виконання передчасного податкового повідомлення-рішення

✅ Щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду поданої в порядку ст. 383 КАС України заяви

Ключові рішення Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду за 2024 рік

✅ Про обов’язок гаранта сплатити кошти за гарантією

✅ Щодо належного способу захисту прав кредитора юридичної особи, яка перебуває в стані припинення

✅ Щодо правової природи санкцій, передбачених ч. 3 ст. 228 ЦК України та ч. 1 ст. 208 ГК України

✅ Щодо моменту виникнення права вимоги про покладення субсидіарної відповідальності у справі про банкрутство

✅ Про покладення солідарної відповідальності у справі про банкрутство (ч. 6 ст. 34 КУзПБ)

✅ Щодо примусового відчуження корпоративних прав та акцій на користь держави в умовах воєнного стану

✅ Про визначення початку перебігу позовної давності у справах за позовами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (як кредитора, що також діє в інтересах інших колишніх кредиторів) та застосування ч. 7 ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»

✅ Щодо можливості включення до складу активів пайових інвестиційних фондів спільного інвестування майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку

✅ Про вирішення питання щодо реєстрації торговельної марки, яка складається виключно з одного кольору

✅ Право на позов, спрямований на захист володіння держави, належить державі, тому суб’єкт права постійного користування не має права звертатися до суду з таким позовом від власного імені, а також законом не передбачено його право на звернення з похідним позовом на користь держави

✅ Про правову природу третейської / арбітражної угоди та порядок, у якому має вирішуватися питання щодо дійсності такої угоди

Ключові рішення Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за 2024 рік

✅ Щодо кваліфікації дій громадянина України як колабораційної діяльності (ч. 7 ст. 111-1 КК України)

✅ Щодо декриміналізації викрадення чужого майна шляхом крадіжки (ст. 185 КК України)

✅ Щодо ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (ст. 336 КК України)

✅ Щодо кваліфікації дій членів колегіального органу за одержання неправомірної вигоди (ст. 368 КК України)

✅ Щодо примушування цивільного населення України служити в збройних силах рф як порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України)

✅ Щодо незарахування у строк відбування покарання періоду утримання обвинуваченого в таборі для тримання військовополонених

✅ Щодо обчислення строків давності за вчинення триваючих кримінальних правопорушень

✅ Щодо стягнення процесуальних витрат потерпілого з особи, яка звільняється від кримінальної відповідальності

✅ Щодо невідкладності проведення обшуку житла без ухвали слідчого судді

✅ Щодо правових наслідків повернення обвинувального акта прокурору

Ключові рішення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду за 2024 рік

✅ Вибачення не є способом захисту гідності, честі чи ділової репутації за поширення недостовірної інформації

✅ Щодо використання імені фізичної особи без її дозволу

✅ Щодо розірвання договору в період воєнного стану

✅ Щодо витребування земельної ділянки в добросовісного набувача

✅ Щодо поважності причин відсутності на роботі через введення в Україні воєнного стану

✅ Щодо вимог діда та/або баби про встановлення способу й порядку участі у вихованні онуків

✅ Щодо можливості встановлення факту самостійного виховання та утримання малолітньої дитини одним із батьків у разі смерті іншого

✅ Щодо права опікуна на зміну прізвища підопічної дитини

✅ Способи захисту прав спадкоємця, права якого не було враховано при видачі свідоцтва про право на спадщину

✅ Правові наслідки відмови від видачі свідоцтва про право власності на частку в спільній сумісній власності

✅ Щодо встановлення факту смерті особи, яка загинула під час проходження військової служби у зв’язку з військовими діями на території України

✅ Щодо застосування річного строку на апеляційне оскарження судового рішення

✅ Щодо передачі справи до господарського суду у зв’язку з відкриттям провадження у справі про банкрутство

Тематичний огляд судової практики ВС-ККС у у провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти довкілля за 2018–2024 роки

В огляді висвітлені правові позиції щодо кримінально-правової кваліфікації за забруднення або псування земель, порушення правил використання надр, безгосподарське використання земель, незаконні видобування корисних копалин, зайняття рибним добувним промислом, порубку дерев або чагарників.

Також приділено увагу порядку визначення шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями проти довкілля, проведенню слідчого експерименту, заявленню цивільного позову прокурором та іншим питанням, що виникали під час здійснення кримінальних проваджень цієї категорії.

Таке видання стане в пригоді фахівцям у сфері кримінального права та процесу, а також тим, хто цікавиться зазначеною проблематикою.

Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.

Не забудьте приєднатися до наших каналів з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.

Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.

Також раджу звернути увагу на:

Строки за якими були зміни у питаннях зняття та виключення з військового обліку

Таблиця строків позовної давності

Ставки судового збору з 01.01.2025

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка