Масове порушення прав військовозобов’язаних на медичну допомогу задля прикриття профнепридатності керівників ТЦК та СП

Правозахисники кажуть, що працівники територіальних центрів комплектування, які відповідають за мобілізацію, провалили її й тепер намагаються вдати хоч якусь видимість роботи.
Чималий резонанс у суспільстві викликало рішення Ради оборони Івано-Франківської області про заборону планової госпіталізації військовозобов’язаних пацієнтів без погодження з територіальним центром комплектування, тобто з військкоматом. Першим скандальний документ озвучив голова Коломийської районної військової адміністрації Любомир Глушков. Виступаючи на брифінгу, він зазначив, що військовозобов’язаним чоловікам, які не стоятимуть на обліку в територіальному центрі комплектування, буде відмовлено в госпіталізації до лікарень Прикарпаття.

Пише АНТИРЕЙД з посиланням на газету Експрес.

“ШВИДКА” ДО ВАС НЕ ПРИЇДЕ

“Заклади охорони здоров’я повинні щодня до 11-ї години ранку інформувати місцеві ТЦК про госпіталізацію військовозобов’язаних віком від 18 до 59 років у разі надання їм ургентної невідкладної допомоги”, — процитував документ чиновник.

Посадовець також додав, що чоловіки, які не стоять на обліку в ТЦК, не зможуть викликати навіть швидку допомогу. Крім того, Любомир Глушков зауважив, що на блокпостах правоохоронці затримуватимуть усіх чоловіків без документів і доправлятимуть до відділків поліції для встановлення особи. А допомагатимуть їм у цьому члени громадських організацій та формувань.

Скандальна заява чиновника спричинила шквал обурення серед громадськості. А юристи назвали це рішення антиконституційним.

“Режим воєнного стану допускає тимчасове обмеження конституційних прав та свобод на період його дії, але і тут є нюанс: перелік таких обмежень встановлюється указом Президента України про запровадження воєнного стану та повинен бути вичерпним, — зауважує Христина Стельмащук, юристка. — До слова, чинним указом Президента не передбачено обмеження конституційних прав і свобод на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування, тому таке рішення прикарпатської ради оборони протизаконне. Уявляєте, які додаткові кола пекла доведеться пройти онкохворим та пацієнтам з нирковою недостатністю, які здебільшого госпіталізуються планово, вимолюючи погодження начальника ТЦК? Це навряд чи сприятиме їхньому одужанню.

Проблема неспроможності територіальних центрів комплектування нормально провести мобілізацію не повинна вирішуватися за рахунок пацієнтів, які потребують планової госпіталізації. Такі рішення не розв’яжуть проблеми з ухилянтами, а навпаки — додадуть зайвого клопоту. І прикро, що керівник військової адміністрації замість того, щоб вжити заходів щодо недопущення порушень конституційних прав громадян, сам їх і припускається”.

Адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Роман Лихачов додає, що право на медичну допомогу та на належне медичне забезпечення за кожною особою закріплене як на міжнародному, так і на національному законодавчому рівні. За словами співрозмовника, йому не зрозуміло, як саме особа має взяти дозвіл у ТЦК перед госпіталізацією.

“Для цього потрібна хоча б якась затверджена процедура, — каже Роман Лихачов. — Бо виходить так — привезли людину швидкою допомогою і вона потребує негайної госпіталізації. То що — їй чекати ТЦК?! І хто буде видавати той дозвіл? Чи є в них якась на це уповноважена людина? Такі заяви вкрай небезпечні, бо їх уже активно цитує наш ворог, заявляючи, що “українські нацисти не будуть лікувати людей”.

Після розголосу скандальних “правил госпіталізації” в Івано-Франківській обласній військовій адміністрації почали виправдовуватися. Мовляв, заборони на госпіталізацію чоловіків призовного віку без відома ТЦК насправді немає, просто документ неправильно трактували через нечіткість формулювання.

“На Раді оборони розглядалося вказане питання, — коментує Віталій Ільчишин, заступник голови ОВА. — Підставою був лист обласного ТЦК. Ми розглянули його 13 червня і доручили департаменту охорони невідкладно підготувати й довести до відома всіх медичних закла­дів своє рішення щодо госпіталізації. Наразі це питання опрацьовується. В області є непоодинокі випадки, коли військовозобов’язані чоловіки, маючи бойові повістки та рішення ВЛК про придатність до служби, звертаються до медичних закладів і знаходять лазівки, аби не йти на фронт. Саме це й стало причиною для запиту щодо тимчасової заборони госпіталізації військовозобов’язаних від територіального центру комплектування. Погоджуюся з тим, що пункт, який викладений у рішенні Ради оборони, не до кінця конкретизований, до нього є питання і зауваження, що викликало таке двояке трактування. Але зауважу, що на сьогодні будьяких заборон на госпіталізацію немає. Усім місцевим мешканцям і гостям Прикарпаття надається належна медична допомога”.

ТО ЩО РОБИТИ ЛЮДЯМ?

“Якщо військовозобов’язаний іде в лікарню, а йому відмовляють у госпіталізації, бо є наказ РВА чи ТЦК, то він має право все зафіксувати й звернутись до суду, — радить військовий юрист Михайло Густяк. — А вже потім служителі Феміди можуть зобов’язати як медичний заклад, так і військкомат чи ту ж адміністрацію відшкодувати збитки. Якщо ж людина померла, бо їй відмовили у госпіталізації, ці установи нестимуть кримінальну відповідальність вже за цим фактом. До мене масово звертаються українці й цікавляться, що їм потрібно зробити, аби госпіталізуватись. Тобто люди наперед хочуть перестрахуватись”.

“Зауважу, що ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником карається штрафом до 850 гривень з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або громадськими роботами на строк до 200 годин, або виправними роботами на строк до двох років, — додає юрист Роман Лихачов. — А якщо ненадання допомоги спричинило смерть хворого або інші тяжкі наслідки, то медичному працівникові може загрожувати обмеження волі на строк до чотирьох років”.

НЕГАЙНО З’ЯВІТЬСЯ ДО ТЦК

Не менше обурення викликали й інші накази начальників військкоматів. Так, у кількох областях усім військовозобов’язаним дали 10 днів, щоб прибути до ТЦК. А своєчасне оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а також забезпечення їх виклику до ТЦК, поклали на органи державної влади, виконавчі комітети сільських, селищних рад, територіальних громад, підприємства, установи, організації, навчальні заклади та житлово-експлуатаційні організації.

Правозахисник Ростислав Кравець вважає, що працівники ТЦК, які відповідають за мобілізацію, провалили її й тепер намагаються вдати хоч якусь видимість роботи.

“У цьому випадку йдеться більше про спробу психологічного тиску на чоловіків, — каже пан Кравець. — У ТЦК військовозобов’язаний повинен прибути лише в разі, коли він особисто розписався в отриманні повістки або був з нею ознайомлений на роботі. А за невиконання якихось загальних письмових вказівок ТЦК військовозобов’язаних ніхто не покарає. Бо немає на це юридичної підстави”.

А от військовий експерт Олег Жданов вважає, що в подібних наказах немає нічого протизаконного. “Вони цілком виправдані, адже в нас далеко не всі громадяни законослухняні. І досі є категорії чоловіків, котрі не з’явилися у ТЦК для уточнення своїх даних, незважаючи на те, що війна триває майже півтора року, — каже Олег Жданов. — Однак я не погоджуюся з термінами явки — 10 днів. Як засвідчили перші дні мобілізації після повномасштабного вторгнення, ТЦК просто були не в силі пропустити велику масу людей. Однак цього прикрого досвіду не врахували й досі продовжують діяти за старою радянською системою у режимі паніки — “а давайте всіх зберемо, а там далі буде видно”. Такий підхід не покращить справ, а, навпаки, призведе до ще більшого хаосу. Сподіваюся, що запровадження електронного реєстру призовників та військовозобов’язаних поліпшить ситуацію”.

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка