Літо не за горами, й українці вже активно планують літній відпочинок. Багато хто, незважаючи на пандемію, не готовий позбавляти себе подорожі до теплих країн та можливості відпочити біля моря. Тим більше що деякі популярні серед українців курорти зараз відкриті для туристів з нашої країни. Щоправда, на певних умовах. «ФАКТИ» з’ясовували, до яких країн можна полетіти цього літа та про які нюанси потрібно знати, плануючи подорож у коронавірусних реаліях.
До Іспанії та Італії українцям поки в’їзд заборонено
Туреччина. Туристам з України дозволено в’їзд без ПЛР-тестів на COVID-19. Єдине, що потрібно зробити перед поїздкою — заповнити електронну форму на сайті МОЗ Туреччини за 72 години до прибуття.
ПЛР-тести на коронавірус необхідно здавати лише в тому випадку, якщо за останні кілька днів турист побував у Великобританії, ПАР, Данії або Бразилії. Такому туристу окрім тесту знадобиться і обсервація (від 7 до 14 днів).
Ще для в’їзду необхідний страховий поліс на COVID-19.
Єгипет. Обов’язкова умова для українських туристів — свіжий ПЛР-тест на коронавірус, зроблений протягом 72 годин до поїздки. Якщо турист з якихось причин тест не здав і при цьому летить до Хургади, Шарм-ель-Шейху, Марсу-Аламу або Табу, у цих містах він зможе за 30 доларів здати тест в аеропорту.
Греція. Попри те що більшість країн ЄС для українського туриста поки закриті, Греція стала винятком — до цієї країни з 14 травня в’їзд українським туристам дозволено. Заїхати можна за таких умов:
- негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус, зроблений не раніше ніж за 72 години до вильоту (або ж довідка про перенесену коронавірусну інфекцію та довідка про наявність антитіл або сертифікат про завершення вакцинації другою дозою вакцини не пізніше ніж за 14 днів до вильоту);
- заповнення спеціальної форми пасажира PLF за 24 години до перетину кордону.
Всі перераховані умови стосуються дорослих і дітей.
Чорногорія. Це ще одна країна ЄС, де готові приймати туристів з України. Ще й взагалі без будь-яких обмежень — ПЛР-тести не потрібні. Єдине, як і в допандемічні часи, потрібна медична страховка.
Хорватія. В’їзд можливий за певних умов, таких як туристичний ваучер, який підтверджує мету приїзду, негативний ПЛР-тест на коронавірус, зроблений не раніше ніж за 48 годин до польоту, або довідка про вакцинацію (яка підтверджує, що турист отримав другу дозу вакцини не пізніше ніж за 14 днів до вильоту).
Іспанія. Поїздки з туристичною метою громадянам України заборонені. Аналогічна заборона діє і у раніше популярній серед українських туристів Італії.
Туніс. В’їзд українським туристам дозволено при дотриманні наступних умов: це повинна бути поїздка по туристичному ваучеру, і не раніше ніж за 72 години до вильоту необхідно здати ПЛР-тест на коронавірус.
Кіпр. В’їзд українським туристам дозволено при дотриманні таких умов: реєстрація на платформі CyprusFlightPass, отримання персональної картки доступу до вильоту (зробити це потрібно за 24 години до перельоту); негативний ПЛР-тест на коронавірус, зроблений не раніше ніж за 72 години до вильоту; по прильоту на Кіпр — ще один ПЛР-тест на коронавірус за 30 євро (це стосується всіх, окрім дітей до 12 років); медстраховка.
Об’єднані Арабські Емірати. Туристів з України пустять при наявності зробленого за 72 години до вильоту ПЛР-тесту на COVID-19 і медстраховки, яка покриває витрати, пов’язані з лікуванням і самоізоляцією на території ОАЕ. Після прибуття до Дубаю турист повинен буде здати ще один тест на коронавірус беспосередньо в аеропорту і встановити спеціальний мобільний додаток для контакту з органами охорони здоров’я ОАЕ.
Вас можуть не впустити на Кіпр, якщо протягом двох тижнів до туру побували у Туреччині
— Зараз найактивніше продаються тури до Туреччини та Єгипту. Мають попит серед українців і тури до Чорногорії, де наших туристів приймають навіть без ПЛР-тестів, — розповіла «ФАКТАМ» київська турагентка Людмила. — Більш того, уряд Чорногорії днями організував безкоштовну здачу ПЛР-тестів для тих туристів, яким потрібно летіти додому. З 24 травня у державних лабораторіях Чорногорії можна здати тест безкоштовно, і спокійно летіти до своєї країни. Для в’їзду до Туреччини тести також зараз не потрібні. Необхідно лише заповнити спеціальну форму для туриста. В анкеті запитують про те, де ви будете проживати, чи не були за останні два тижні у країнах з високим рівнем захворюваності.
— Тури до Греції мають попит?
— Греція відкрилася для українських туристів, але поки тури до цієї країни продаються не дуже активно, хоча охочих поїхати вистачає. Це більше пов’язано з тим, що ми, турагенти, на сьогодні ще не маємо точної інформації про те, які готелі будуть працювати в цьому сезоні. Багато готелів ще не знають, чи є сенс відкриватися, бо очікується, що туристів все одно буде мало. У Греції, нагадаю, для українців діє безвізовий режим, тому при наявності біометричного паспорту ви просто надаєте усі необхідні документи (зокрема й результати ПЛР-тесту) прикордонникам. Без результатів тесту туриста не посадять у літак.
— Нещодавно у ЗМІ з’явилася інформація про те, що в деяких країнах (наприклад, в Єгипті) прикордонники змушують українців перездавати ПЛР-тести, аргументуючи це тим, що українським результатами не довіряють. Такі випадки дійсно бувають?
— Так, але нечасто. Зазвичай це відбувається, якщо результат тесту явно фальшивий. Це може бути навіть бланк з QR-кодом, але цей код буде вести кудись не туди. Єгиптяни насправді не дуже скрупульозні, і, якщо вже їм бланк здався підозрілим, це означає, що з ним дійсно щось не так.
— На жаль, в Україні купити фальшивий результат ПЛР-тесту зараз не є проблемою. Кілька тижнів тому «ФАКТИ» проводили такий експеримент і за 600 гривень змогли без проблем придбати липовий результат. Більш того, люди розповідають, що купити результат тесту іноді пропонують навіть турагенти.
— Купувати результат тесту — дуже погана ідея. Це не лише порушення закону і просто соціально безвідповідально, це може спричинити великі неприємності. На бланку з результатом тесту є QR-код, який повинен вести на сайт лабораторії, на сторінку з результатом туриста. Умільці вже навчилися підробляти і це, але відмінності все ж є. QR-код липового тесту ніби теж веде на результат, але якщо придивитися до адреси сторінки, стає зрозуміло, що це не сайт лабораторії. Сторінка схожа, але насправді це фальшивий сайт зі схожою назвою. Прикордонники цей нюанс вже знають і ретельно перевіряють довідки.
Наприклад, до країн ЄС з подібним бланком краще навіть не намагатися заїжджати. Наші прикордонники вже також у курсі цього трюку, і, якщо людина летить до країни, де не роблять тест після прильоту, його бланк ретельно перевірять ще в Україні і просто не пустять на рейс. Так само не варто навіть намагатися полетіти з підвищеною температурою. Практично у кожному аеропорту зараз стоять спеціальні рамки, де людям міряють температуру — якщо вона виявиться підвищеною, пасажира однозначно відправлять перездавати тест. У літаку необхідно бути у медичній масці.
Важливий нюанс: багато авіакомпаній не беруть на борт пасажирів у респіраторах з клапанами (вважається, що такий респіратор захищає лише його власника, але не оточення, адже через клапан людина видихає повітря. — Авт.).
Можуть виникнути нюанси і при в’їзді до певних країн. Наприклад, у Греції та Кіпру є власний список країн так званої червоної зони. Україна до цього списку не входить. Але якщо турист з України за останні 14 днів побував, наприклад, у Туреччині (а для Кіпру Туреччина — «червона зона»), то його на Кіпр вже не пустять. Як тільки прикордонники побачать у паспорті штамп, який свідчить про те, що за останні два тижні ви побували в Туреччині, вас відправлять назад в Україну або на двотижневу самоізоляцію (за умови, що на Кіпрі вам є де її проходити). Багато хто не знає цих нюансів, а це вкрай важливо. Тому коли збираєтесь на відпочинок, обов’язково ознайомтесь з переліком «червоних зон» країни, до якої прямуєте.
— За час пандемії туроператори та авіакомпанії зазнали колосальних збитків. Чи позначилося це на вартості турів?
— Якщо порівнювати з 2019 роком, то у середньому тури подорожчали приблизно на 15 відсотків. З минулим роком порівнювати складно, адже у 2020-му до липня взагалі ніхто нікуди не літав, та й потім охочих було не дуже багато.
«COVID-сертифікатів поки ніхто не бачив. Щоб уникнути проблем, краще здати ПЛР-тест, навіть якщо ви вже вакциновані»
— На сайті МЗС є інформація, що при в’їзді до тієї ж Греції альтернативою ПЛР-тесту може стати підтвердження пройденої туристом вакцинації проти COVID-19 (за умови, що друга доза вакцини була отримана не пізніше ніж за 14 днів до вильоту). В Україні щасливчиків, які вже повністю вакциновані, дуже мало, але вони все ж є. Обіцяний владою сертифікат про вакцинацію ще не розроблений. Що робити таким туристам? Показувати прикордонникам довідку від сімейного лікаря?
— COVID-сертифікатів поки ніхто не бачив, і невідомо, як вони повинні виглядати. Тому, щоб уникнути проблем, я б рекомендувала здати ПЛР-тест, навіть якщо ви вже вакциновані. Інакше може статися ситуація, коли ви принесете довідку про вакцинацію, а прикордонники не будуть знати, що з нею робити, і вас не випустять. Залишається сподіватися, що незабаром питання з сертифікатами вирішиться.
Ще один вкрай важливий момент — медична страховка. До пандемії більшість туристів ставилися до цього дуже формально. Але пандемічний рік показав: ризик заразитися на коронавірус на відпочинку вкрай високий. І навіть якщо у вашій страховці написано, що вона покриває COVID-19, турист ризикує залишитися без медичної допомоги та страхових виплат. У жовтні 2020 року «ФАКТИ» розповідали, як під час відпочинку у Єгипті у киянина Євгена підтвердився коронавірус. Коли його стан погіршився і знадобилась допомога лікаря, викликати медика чоловік не зміг — страхова компанія, де Євген оформив медичну страховку, відмовилася компенсувати будь-які витрати. І хоча страховка Євгена начебто покривала лікування COVID-19, йому заявили, що, оскільки хвороба протікає в легкій формі, госпіталізації він не потребує, а «самоізоляцією страхова компанія не займається».
Аналогічна історія у лютому 2021 року сталась з українкою, яка мала нещастя захворіти на коронавірус у Таїланді. Хоча хворіла жінка у легкій формі, її примусово госпіталізували (за законами Таїланду, госпіталізують усіх, хто отримав позитивний результат тесту), після чого клініка виставила жінці рахунок у 7 тисяч доларів, який вона змушена була сплатити. Виплат від страхової компанії жінка вимагає і досі. Щоб уникнути таких ситуацій, турагенти та юристи радять ставитися до оформлення страховки уважно.
— Страховки бувають різні, — каже турагентка Людмила. — Є ті, які діють лише у разі, якщо людина, що заразилася на коронавірус, потребує лікування. А якщо тест позитивний, але хвороба протікає легко, страховка вже не діє. І виходить, що турист сидить у номері готелю два тижні, а якщо тур був лише на тиждень, то ще й додатково оплачує другий тиждень своєї ізоляції і переліт додому. Водночас є страховки, які покривають і самоізоляцію, і фінансові ризики перед вильотом до іншої країни (якщо турист перед поїздкою дізнався, що заразився, йому компенсують збитки).
Така страховка буде коштувати не менше 30 доларів, і любителям заощадити це може не сподобатися. Але це надійно. В умовах пандемії важливо уважно читати договір, який ви підписуєте зі страховою компанією.
— Я рекомендував би вимагати у компанії правила страхування, — сказав «ФАКТАМ» старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець. — У них більш детально розписано все, що покриває медична страховка. У договорі, який підписує клієнт, цієї інформації може не бути. Якщо ж ви придбали страховку, яка покриває всі можливі випадки з COVID-19, але у виплатах вам все одно відмовляють, головне — зібрати усі необхідні документи, які підтверджують те, що з вами сталося за кордоном. Йдеться про чеки на покупку медичних препаратів, виписки та довідки з лікарні. Важливо фіксувати всі телефонні дзвінки і письмові звернення у страхову компанію — із зазначенням дати і часу цих звернень. І якщо, перебуваючи за кордоном, домогтися виплат від страхової компанії так і не вдасться, після приїзду, маючи на руках все, що я перерахував, слід подавати позов до суду.
«ФАКТИ»