В умовах обмежень Національного банку на транскордонні операції великим попитом користується так звана схема перестановок. Але працює вона з великими сумами.
З початком війни Національний банк України (НБУ) вніс багато обмежень на операції з валютою, внаслідок чого повноцінно використати накопичені заощадження стало складно. Навіть провезти готівкою через кордон можна не більше 10 тис. євро без документів, що підтверджують. Проте деякі українці знайшли схему, яка дає змогу обійти це обмеження.
Схема “перестановок”
У разі жорстких валютних обмежень схема ” перестановок ” стала популярною, оскільки дозволяє обійти обмеження вивезення готівкової валюти зарубіжних країн. Як уже говорилося вище, сьогодні можна вивезти валюту в сумі не більше 10 тис. євро або еквівалентній їй в іншій валюті. На велику суму необхідно заповнювати декларацію та пред’являти підтверджуючі документи.
Щоправда, далеко не завжди такі є, зважаючи на те, що українці можуть роками збирати валюту “під подушку” або отримувати її від батьків як “гробові”. У разі використовується схема ” перестановок ” . Суть її полягає в тому, що ви можете отримати валюту за кордоном, не морочачися тим, як її провезти через кордон.
“Схема працює дуже просто. Я давно перебуваю в цій системі, з 2010 року, і маю друзів, знайомих, товаришів та осіб, яким я довіряю. Наприклад, я зараз живу в Італії, а ви – у Києві, ми один одного добре знаємо. Ви мені телефонуєте та кажете: у мене є клієнт чи мені самому потрібно 50 тис. євро отримати в Мілані. Ми обговорюємо відсоток, призначається зустріч у Мілані, там передаються гроші”, – розповідає UBR.ua один із “операторів” схеми . “перестановок” на ім’я Сергій.
Зі свого боку, замовник операції віддає суму в Києві на заздалегідь обумовлених умовах. Це, як правило, через кілька днів після першої операції.
“Ви залишаєтеся повинні. Через три дні чи тиждень ситуація інша. Хтось дзвонить, йому, навпаки, в Італії потрібно віддати гроші, а в Києві отримати. Коло замкнулося. Або ми з вами взаємозачитуємося. Ок, давай скинеш мені на гаманець USDT , погодили курс, гроші пішли”, – пояснює Сергій.
Скільки коштує
За такі операції знімають значно меншу комісію, ніж при здійсненні операцій у банках.
“Ми працюємо, наприклад, 50 тис. – за 0,5%, 200 тис. – за 0,4%. За мільйон можна торгуватись, наприклад, 0,3-0,35%. Є клієнт, якому потрібно у Варшаві кожну тиждень 50 тис. євро.Я йому кажу: якщо всім 1%, то тобі буде 0,8%.Клієнт задоволений.Відсотки можуть бути і великі.Хтось ставив і 4,5%, люди погоджувалися. 1-2%”, – розповідає джерело на ринку.
Все залежить від того, в яке саме місто необхідно “переставити” гроші. Якщо місто незручне, то тарифи зростають. А деякі міста взагалі відмовляються робити “перестановки”.
“Комісія залежить не від суми, грає роль – яке місто. І все плаваюче: Варшава – один відсоток, Берлін – дорожче, Стамбул – по-різному, у турків все змінюється щоразу. Клієнт каже: я можу приїхати до Дюссельдорфа чи Берліна. Але у Берлін це буде один відсоток, у Дюссельдорф – плюс 1 п/п. Кажу: сядьте на машину, їдьте до Берліна, на 100 тисячах – штука євро, що там їхати – 300 км різниці”, – розповідає наш співрозмовник .
При цьому забирати за кордоном або спрямовувати на місце зустрічі близьку людину чи родича потрібно самому, як такої доставки грошей додому не передбачено.
“У мене є клієнти в Америці, ми беремо в Києві долар, у Нью-Йорку видаємо долар. Це завжди проблема. Людина хоче купити, наприклад, будинок у Майамі за $240 тис. Кажу: треба прилетіти до Лос-Анджелеса або Нью-Йорка. , тому що у Майамі я точно грошей не дам, немає можливості”, – розповідає Сергій.
Легальність
Сам цей бізнес дуже закритий, все збудовано на довірі, тож зайти клієнтам “з вулиці” неможливо. Все виключно на зв’язках і рекомендаціях, адже в такому бізнесі є очевидні ризики, пов’язані з грошима. “Оператори перестановок” навіть не візьмуть гроші наперед у клієнта, якого не знають. Плюсом цього бізнесу, на відміну, наприклад, від скручування або переведення в готівку, є його відносна легальність.
“Ми працюємо у правовому полі, нікого не обманюємо. Так, ми не платимо податків, а просто конкуруємо з банками. Банки та платіжні системи роблять все те ж саме, але, наприклад, під 3%, а то й більше, залежно від суми. А ми це зробимо під 1,5% чи 1%”, – розповідають учасники ринку.
Така умовна легальність дає певний захист від правоохоронців клієнту, адже фактично той вивозить свої гроші з України, просто уникаючи необхідності їздити туди-сюди, вивозячи щоразу по 10 тис. євро. Водночас юристи констатують, що на таку саму безпеку не можуть розраховувати “оператори перестановок”.
“Ліцензія на міжнародні фінансові перекази – це окрема ліцензія. Якщо вони мають ліцензію, то це легально, а якщо йдеться про те, що ви тут мені принесете готівку, а я готівку віддам там через свою довірену особу в Європі, то легальної тут небагато”, – прокоментував UBR.ua старший партнер АО “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.
З погляду закону, така діяльність може розглядатися як незаконна, якщо, звичайно, є докази, що “закордонні переклади” мали місце.
“Несплата податків – фактично вихід з-під контролю держави. Передбачено покарання: є статті 312, 205, 213 Кримінального кодексу. Частково вони були декриміналізовані, але за провадження господарської діяльності без реєстрації підприємницької діяльності є кримінальна відповідальність. Покарання за такими статтями – до порядку до десяти років позбавлення волі із конфіскацією майна”, – пояснює Ростислав Кравець.
Ризики
Для клієнтів ризик в основному полягає в тому, що можна потрапити на шахраїв і залишитися без грошей.
“Проблеми можуть бути в тому, що гроші, наприклад, не передадуть, і що ви розповідатимете? У вас є документи, розписка, що у вас хтось узяв? Ну, подавайте до суду. Якщо раніше був Western Union з якою- то космічною комісією в 10%, то зараз існує і MoneyGram, і десятки інших систем, незначна комісія – по 0,5-1%», – вказує юрист.
Єдина вигода у використанні схеми “перестановок” – це можливість вільно розпоряджатися великими обсягами валюти без будь-яких довідок та інших документів.
“Зрозуміло, відразу теж йде фінмоніторинг, тобто якщо йдеться передати комусь там $100 або $500, то це не проблема. А якщо про $50 тис. або $1 млн, то тут уже, звичайно, питання. Ну, найімовірніше. , Проблема і в тому, що є люди, які досить забезпечені, у яких є гроші, навіть є підтверджені доходи, але у зв’язку з тим, що є ось ці обмеження в місяць на переказ коштів за кордон, то вони умовно страждають. дуже умовно страждають. Ну не може він собі новий “Майбах” купити”, – резюмує Ростислав Кравець.