Як українців позбавлятимуть водійських прав за порушення військового обліку: нові правила

Як українців позбавлятимуть водійських прав за порушення військового обліку: нові правила

З’явився алгоритм, як українців, які порушили правила військового обліку, позбавлятимуть права керувати авто. Нагадаємо, така норма щодо “ухилянтів” міститься в законі про посилення мобілізації, який набув чинності у травні цього року.

Там, зокрема, прописано, що у разі, якщо ТЦК виграє за своїм позовом щодо порушника військового обліку в суді, його можуть обмежити у праві на керування автомобілем. Але донедавна правил, як позбавляти водійських прав “ухилянтів”, не було.

При цьому поліцейські, зупинивши водія за те чи інше порушення правил дорожнього руху, пробивали його за базою військовозобов’язаних. І якщо той значився там “у розшуку” або взагалі не фігурував (попри відсутність документів про зняття з військового обліку), виписували штраф у розмірі 17 тисяч гривень за порушення мобілізаційного законодавства. При цьому жодних питань щодо посвідчення водія, як правило, не було.

jak ukhiljantiv v 41 main

Лікар однієї із приміських лікарень Києва Артем розповів “Стране”, що місяць тому його зупинили патрульні за те, що в авто не горіла одна фара.

“Пробили по базі, виявилося, що я в розшуку, хоча за виданою кілька місяців тому повісткою я звертався до ТЦК, але не в той, що виписав повістку, а за місцем приписки, і мені вдалося оформити броню як медику. Проте, мені виписали штраф 17 тисяч. Але забрати права або, наприклад, евакуювати авто на штрафмайданчик, ніхто навіть не намагався”, – каже Артем.

Але тепер ситуація може кардинально змінитись. МВС та Мін’юст у своєму спільному наказі прописали, як позбавлятимуть права на керування авто порушників мобілізаційного законодавства.

Процедура наступна:

Після того, як суд стане на бік ТЦК за позовом проти “ухилянта”, і рішення набуде чинності, повинні відкрити виконавче провадження з тимчасового обмеження громадянина у праві керування автомобілем. Постанову про відкриття такого провадження вже наступного дня надсилають органам Нацполіції, які одразу можуть його застосовувати.
Обмеження на керування автомобілем знімається на підставі ухвали держвиконавця, якщо вимоги ТЦК будуть виконані (тобто водій з’явиться у військкомат) або відкликані самим територіальним центром комплектації.
Ще одна підстава для зняття обмежень на керування авто – скасування рішення суду, якого водій або його представники можуть досягти в судовому порядку.
Якщо після позбавлення права керувати авто водій все одно їздитиме, йому можуть поставити адміністративне порушення – за статтею 126 Адмінкодексу, яка передбачає позбавлення права керування авто на строк від 3 до 6 місяців. Тобто фактично водій ризикує лише тим, що його “повторно” позбавлять прав, але вже на конкретний термін (а не до моменту виконання вимог ТЦК).
І тільки якщо водія спіймають за кермом ще раз, йому світить штраф у розмірі 40,8 тисячі гривень та позбавлення прав на термін від 5 до 7 років з вилученням авто або без такого (тобто покарання практично таке саме, як за п’янку за кермом).

Наскільки масово практично зможуть застосовувати новий алгоритм?

Голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” адвокат Ростислав Кравець вважає, що відлучення прав у “ухилянтів” навряд чи поставлять на потік.

“Справді, більш ніж через півроку з моменту набуття чинності нового мобілізаційного закону, МВС і Мін’юст розробили процедуру тимчасового обмеження права на керування транспортними засобами. Факт, що наказ, виданий двома відомствами спільно, в теорії дозволяє більш оперативно його виконувати. Але на практиці все одно можуть виникнути складності. По-перше, у кожній такій справі необхідне рішення суду, а ТЦК на сьогодні немає можливості поставити подібні позови на потік. Крім того, громадянин, щодо якого приймаються ті чи інші обмеження, має право подавати апеляційну та касаційну скарги. Шанси виграти процес є, і вони дуже великі. По-друге, водій, якого обмежили у правах на керування авто, може подати зустрічний позов і відстояти своє право користуватися власним рухомим майном у судовому порядку”, – каже Кравець.

Водночас, на його думку, поява процедури “відібрання прав” – це “черговий крок до збільшення соціальної напруженості”. Крім того, не виключено, що відразу з’являться корупційні схеми – як з боку ТЦК, який, згідно з наказом МВС та Мін’юсту, може “відкликати” вимогу позбавити “ухилянта” права на керування транспортним засобом, так і з боку поліції, яка може просто зупиняти і відразу відпускати порушників за гроші.

“Якщо вже є масові випадки, коли працівники ТЦК за кілька тисяч гривень відпускають людей замість того, щоб пакувати їх у “бусики”, хто заважає на певну плату заплющувати очі на тих, хто їздить за кермом при відкритому виконавчому провадженні на обмеження права управління транспортним засобом? Це просто додатковий заробіток для ТЦК та поліції”, – сказав київський юрист, який попросив не називати його імені.

Джерело: strana.today

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка