Як юристи допомагають вирішувати спори щодо бронювання та звільнення від мобілізації?

Як юристи допомагають вирішувати спори щодо бронювання та звільнення від мобілізації?

Практично щодня ми спостерігаємо за тим, як вибухають новинні пабліки від новин в сфері мобілізації.

Ця надчутлива тема зачіпає майже кожну українську родину, що вимагає від представників правничої професії, що супроводжують мобілізаційні кейси, не аби якої гнучкості та професійності.

Оскільки, з початком повномасштабного вторгнення, держава запроваджує все нові та, не завжди, однозначні правила.

Це стосується в тому числі правил бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, та надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, безперервно зазнає законодавчих змін профільна постанова КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», яка, в свою чергу затверджує:

 – Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Для більшого розуміння доцільно розділити процедуру бронювання на два етапи:

перший – підприємство має отримати статус критично важливого;

другий – безпосереднє бронювання працівників.

В контексті зазначеного варто зауважити, що одними з найрозповсюдженіших проблем, з якими стикаються підприємства є:

  • неможливість самостійно визначити чи підпадає підприємство під критерії критичності;
  • складнощі у визначенні документальної бази для підтвердження відповідних критеріїв;
  • перешкоди в процесі переходу до так званого е-бронювання через портал «Дія»;
  • ризик втрати працівника в процесі перебронювання.

Тут на допомогу можна залучити фахівця, що спеціалізується на вказаних питаннях та, який, може захистити інтереси підприємства, шляхом:

  • надання консультацій;
  • вивчення та аналізу внутрішніх документів підприємства;
  • підготовки та подання документів на отримання статусу «критично важливого підприємства» 
  • інформаційного супроводу процесу бронювання.

Варто зауважити, що можливість бронювання підприємствами своїх працівників, відіграє значну роль в життєдіяльності такого підприємства, оскільки заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі – відстрочка).

І тут доцільно звернути увагу на проблеми, з якими стикаються працівники в процесі оформлення відстрочки, оскільки на практиці, одного лише факту наявності бронювання недостатньо, важливою умовою завершення цього процесу є перебування такого працівника на спеціальному військовому обліку.

На практиці, на жаль, стаються випадки, коли мобілізують осіб, які мають на руках документи про бронювання, через відсутність їх перебування на спеціальному військовому обліку.

Водночас варто наголосити, що саме на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов’язок щодо зарахування таких військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

В продовження висвітлення проблематичних питань, пов’язаних із звільненням від мобілізації, варто звернути увагу на Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що визначає перелік категорій військовозобов’язаних, які мають право на отримання відстрочки від призову та постанову КМУ від 16 травня 2024 р. № 560, якою зокрема регламентовано процедуру надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

На практиці більшість звернень громадян в контексті означеного питання, пов’язані з труднощами клієнтів щодо збору належного пакету документів на підтвердження права на відстрочку.

У такому випадку для отримання позитивного результату ми:

  • проводимо аналіз документів військовозобов’язаного на предмет законних підстав для отримання відстрочки;
  • у випадку недостатності того чи іншого документу, визначаємо механізми його отримання.

Однак нерідко в свої практиці ми зіштовхуємося з неправомірними рішеннями відповідних комісій ТЦК та СП, що полягають у відмові у наданні відстрочки.

Пунктом 60 постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 передбачено, що рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному може бути оскаржене у судовому порядку.

Часто нам вдається вирішувати такі ситуації, шляхом направлення відповідних запитів або скарг, однак, іноді це є неефективним і ми змушені шукати справедливості у судових органах.

Тут хотілося б зупинитись на неприємному моменті, який може виникнути в процесі судових тяжб, а саме, можливості мобілізації осіб, які не підтвердили своє право на відстрочку.

Звісно в нашій правовій системі існує інститут забезпечення позову, що є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.

Реалізувати такі заходи можна зокрема шляхом накладення судом заборони вчиняти дії щодо мобілізації особи, до моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Однак варто зазначити, що судова практика в контексті зазначеного питання є невтішною, оскільки суди посилаючись на недоведеність реальних ризиків для позивача та дискреційні повноваження ТЦК та СП, дуже рідко приймають ухвали, які забороняють мобілізовувати осіб на період розгляду справи в суді.

Крім того, днями суспільство сколихнула позиція Верховного Суду, викладена у Постанові від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23 (провадження № К/990/35899/24), згідно з якою «Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення».

З огляду на викладене варто з великою відповідальністю відноситись до процесу підготовки заяви та відповідних документів для отримання відстрочки від мобілізації, щоб уникнути негативних, а іноді, незворотних наслідків.

Автор статті:

Олександра Жабровець

адвокат АО “Кравець і партнери” 

тел.: +380-44-229-6950

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка