Як буде працювати схема з покупки стажу для пенсії і чи реально отримати додаткові виплати

Як буде працювати схема з покупки стажу для пенсії і чи реально отримати додаткові виплати

В Україні стартував “продаж пенсій”. Пенсійний фонд вийшов із поясненнями – як українці можуть “докупити” страховий стаж та збільшити розмір пенсії (а для тих, хто офіційно не сплачує ЄСВ, є можливість, відраховуючи внески, заробити пенсію на майбутнє). Причому, робити пенсійні внески можна не лише за себе, а й за будь-яку іншу людину.

Нову пенсійну схему прописано в законі, який наприкінці минулого року ухвалила Рада. Головне нововведення, яке в ньому прописали — можливість сплати внесків інших людей. Також змінили правила, за якими людина може докуповувати собі страховий стаж. Раніше така опція також була, її пропонували, зокрема, заробітчанам. Але потрібно було підписувати договір з Пенсійним фондом, як мінімум, на рік. Плюс регулювалися норми відрахувань. внески стане набагато простіше”, — каже нам керівник управління соціального страхування та пенсійного забезпечення Федерації профспілок Володимир Максимчук.

У Пенсійному фонді повідомили, що можна робити будь-які внески – хоч 100 гривень на місяць. І вже ця сума збільшує розмір зарплати, з якої рахуватимуть пенсію, на 455 гривень. Тобто якщо платити по 200 гривень, розрахункова база для пенсій зростає вже майже на тисячу гривень тощо.

Але зарплата, від якої вважають пенсію — це ще не сама пенсія. Формула для розрахунку пенсійних виплат складна, і враховує, крім зарплати майбутнього пенсіонера, ще й її співвідношення до середньої зарплати по країні, страховий стаж, статус людини (чи він працював на “брудних” виробництвах, чи має право на пільги тощо).

Але за середнім пенсійним калькулятором виходить, що якщо, приміром, ваш середній заробіток 10 тисяч гривень, страховий стаж – 35 років і ви йдете на заслужений відпочинок на загальних підставах, то пенсія буде 3930 гривень. Якщо ж пенсію порахують із зарплати в 10500 гривень, то вона становитиме. 4127 гривень. Тобто реально внесок у 100 гривень на місяць, що збільшує розмір середньої зарплати для нарахування пенсії на 455 гривень, дасть надбавку до самої пенсії в 197 гривень.

Що, як вважає Максимчук, все одно вигідно для певної категорії українців, скажімо, для людей передпенсійного віку.

“При цьому незрозуміло, чи варто накопичувати таким чином на пенсії тим, кому до заслуженого відпочинку ще далеко. Пенсійний фонд не індексує внески з урахуванням інфляції, тобто через кілька років заявлене збільшення середнього заробітку для нарахування пенсій може просто з’їсти інфляція “, — каже голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

Зазначимо, що добровільні пенсійні доплати, які запускає ПФ, не скасовують ідею накопичувальних пенсій. Ми вже писали про законопроекти, які передбачають обов’язкові відрахування на персональні пенсійні рахунки і з працюючих українців, і з їхніх роботодавців. “Модель накопичувальної системи зараз активно обговорюється, іде консультації”, — повідомив нам президент Конфедерації роботодавців  України Олексій Марошниченко. Але, швидше за все, накопичувальну систему запускатимуть уже після війни. “На роботодавців зараз і таке високе навантаження”, — каже Мірошниченко.

Розбиралися, що буде з пенсіями українців і чи варто їх “докуповувати”.

Покупка стажу та благодійні пенсії

Ми вже детально писали про законопроект № 7649, який наприкінці минулого року ухвалила Рада.

Тоді його називали якимось компромісом між варіантом обов’язкового пенсійного страхування (який з порядку денного все одно не знімають) та добровільним накопиченням пенсій (яке пропонують переважно недержавні пенсійні фонди).

Сутність у тому, що людина може щомісяця відраховувати кошти до Пенсійного фонду – паралельно з ЄСВ, який за нього вже платить роботодавець, або замість нього (якщо немає офіційного місця роботи).

Такі внески зараховуватимуться до страхового стажу та безпосередньо впливатимуть на розмір майбутньої пенсії.

Зазначимо, що докуповувати стаж можна було і до цього. Таку опцію пропонували, зокрема, заробітчанам,  підприємцям та тим, кому не вистачало стажу для виходу на пенсію за віком. Але процедура була заплутанішою, скажімо, передбачала, як мінімум, річні договори з ПФ, певний розмір внесків тощо.

Новий закон цю схему спростив.

Страховий стаж можна буде швидко докуповувати, просто кинувши на рахунок суму коштів. “Це особливо актуально для осіб передпенсійного віку, які у війну залишилися без роботи (отже, і ЄСВ за них ніхто не платить)”, – додав голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

Ще одне нововведення, прописане в законі — так звані “благодійні” пенсії”. Їх суть у тому, що кожен українець віком від 16 років може перераховувати внески на пенсію будь-якій іншій людині або декільком на свій розсуд. 70% цієї суми йде безпосередньо пенсіонеру, решта – Пенсійному фонду (тобто в загальний котел, на забезпеччення виплат за солідарною пенсійною системою).

Відразу цей пункт викликав чимало питань в експертному середовищі. “Не було прописано, чи мають право на такі “благодійні” внески особи системи державного управління, чи будуть якось перевіряти конфлікт інтересів, джерела походження “внесків” тощо. Тобто, з’являється корупційна лазівка, коли замість хабара чиновнику можна просто перерахувати певну суму “на пенсію”, – зазначає Ростислав Кравець.

З цього приводу обурювався і Мінфін, зазначаючи, що Держфінмоніторинг не отримуватиме інформацію про перерахування політично значимим особам, навіть якщо суми будуть вищими за поріг у 400 тисяч гривень (який підпадає під верифікацію та перевірку походження коштів. Але у підсумковій версії закону внесли зміни щодо фінансового моніторингу та перевірки перерахувань політично значимих та пов’язаних осіб.

“Благодійні пенсії” можуть бути і знеособленими, тобто людина просто робить внесок “на пенсії” – і 100% коштів ідуть до Пенсійного фонду.

У законі також прописано можливість перерахування додаткових пенсійних внесків через “Дію”. Для цього потрібно укласти договір із використанням кваліфікаційного електронного підпису, електронної ідентифікації, Bank ID або іншого способу ідентифікації людини. Але поки що такого функціоналу в “Дії” ще немає.

“Платиш 100 гривень – отримуєш 455 до зарплати”

Закон набрав чинності ще наприкінці минулого року. Але тільки днями пенсійний фонд оприлюднив перші інструкції щодо додаткових внесків.

Згідно з ними, добровільна участь у державному пенсійному страхуванні для себе або третіх осіб можуть приймати українці віком від 16 років, як ті, хто вже застрахований (тобто платить ЄСВ), так і не застраховані (хто офіційно не працює).

Щодо анонсованих договорів у “Дії” Пенсійний фонд жодної інформації не дає. Бажаючим робити внески пропонується укласти договір із Пенсійним фондом. Зробити це можна на електронному веб-порталі  електронних послуг ПФ. Людина просто приєднується до Типового договору добровільної сплати страхових внесків. Але потрібно авторизуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису, Дія підпису або gov.id.

Щоб укласти договір, потрібно на офіційному сайті ПФ зайти до розділу “Комунакації з ПФУ” та вибрати вкладку “Договір про добровільну участь”. Потім – дати дозвіл на обробку персональних даних та підтвердити їх. Або ж, якщо платитимете за іншу людину, вибрати відповідну опцію і внести її дані.

Після цього можна вибрати одну з опцій платежу – заплатити через Portmone, сформувати платіжне доручення  (що дозволяє сформувати платіжку та заплатити через банк

Розмір внесків, періодичність та строки їх сплати  людина може регулювати сама.

Внески будуть враховуватися автоматично, після надходження на рахунок ПФ, а інформація про зарахування надходитиме до електронного кабінету застрахованої особи.

У Пенсійному фонді також пояснили – як працюватиме схема із добровільними внесками.

Суть така:

  • Суми внесків зараховуються на місяць, у якому вони надійдуть. Для не застрахованих   осіб (тобто тих, хто офіційно не платить ЄСВ) цей місяць йде  до стразового стажу і за нього буде враховано заробітну плату, з якої потім порахують пенсію. А для застрахованих осіб (які працюють і за яких відраховують ЄСВ) додаткові внески збільшать плату для нарахування пенсії
  • Як монітизуються добровільні внески? ПФ наводить такі приклади. “Якщо за договором за певний місяць сплачено, наприклад, 2 тисячі гривень, то для застрахованої особи місячний заробіток, який буде врахований при нарахуванні пенсії, збільшиться більш ніж на 9 тисяч гривень. Фактично кожні 100 гривень добровільного внеску збільшують місячну плату, яка буде враховано для призначення пенсії майже на 455 гривень”, — пояснюють у ПФ.

“Сплачені внески – це придбаний страховий стаж або збільшена заробітна плата для майбутньої пенсії”, — резюмують до ПФ.

“У Пенсійного фонду просто немає іншого виходу, окрім як шукати “додаткові внески” по ринку. Дефіцит ПФ просто величезний – більше 200 млрд гривень. Серйозною удалею по Фонду стала індексація пенсій цього року. “Дірку”, що утворилася, потрібно терміново закривати “Зрозуміло, що добровільні внески повністю дефіцит не перекриють, але якісь кошти принесуть”, — каже Пензін.

Тобто для Пенсійного фонду вигоди очевидні — гроші можна отримати вже зараз, а пенсії за цими внесками нараховуватимуть лише з часом.

Що отримають ті, хто погодиться “накопичувати на пенсії” через державний Пенсійний фонд?

Анонсовані ПФ 455 гривень збільшення зарплати за 100 гривень внесків не означають, що ваша пенсія у майбутньому зросте на 455 гривень Формула підрахунку пенсій включає кілька складових. Розберемо її докладніше.

Який додаток до пенсії можна отримати

Пенсія в Україні розраховується за такою формулою: розмір середньої зарплати помножити на коефіцієнт зарплати та коефіцієнт страхового стажу.

Розмір середньої зарплати — це сума, у якій сплачувались страхові внески. Для визначення її показника підсумовується заробітна плата за кожен місяць протягом трьох років до виходу на пенсію. Цю цифру ділять на кількість календарних днів за цей період. і отримують у такий спосіб середній заробіток за день. Його слід помножити на кількість відпрацьованих за останні три роки днів.

Саме цей показник Пенсійний фонд пропонує регулювати за рахунок добровільних внесків. Тобто, за фактом, анонсована формула “збільшення зарплати на 455 гривень за кожні 100 гривень внеску” означає, що на 455 гривень збільшиться ваша середня зарплата за конкретний місяць, за який внесено добровільний веном у 100 гривень.

Тобто, якщо ваша зарплата за місцем офіційної роботи становить 10 тисяч гривень, то щоб за підсумками року вона зросла до 10 455 гривень, потрібно робити внесок у 100 гривень щомісяця, а не разово. А це вже не 100 гривень, а 1200.

Тобто потрібно заплатити набагато більше, ніж отримаєш прибавку до середньої зарплати. Але середня зарплата — тільки одна складова у формулі розрахунку пенсій.

Є ще індивідуальний коефіцієнт зарплати – співвідношення вашої зарплати за місяць та середньої зарплати по країні. Скажімо, якщо ваша зарплата 10 тисяч гривень, а середня країною – 14000, то коефіцієнт буде близько 0,7. Що цей коефіцієнт, то краще для пенсіонера. Якщо ваша зарплата вища за середньоринкову, то коефіцієнт буде більше одиниці, тобто він підвищуватиме, а не знижуватиме розмір пенсії. У цьому плані збільшення середнього заробітку для нарахування пенсії, яке пропонує Пенсійний фонд, спрацює у плюс пенсіонеру. Але якщо внесків вистачить, щоб дотягнути середню зарплату, наприклад, до 15 000 на місяць. Для цього доведеться платити вже не по сотні на місяць, а близько тисячі гривень.

Ще одна складова — коефіцієнт страхового стажу – стаж роботи помножений на величину оцінки одного року стажу та поділений на 12. Для більшості пенсіонерів ця величина становить 0,01. Щоб вирахувати свій коефіцієнт, потрібно помножити роки страхового стажу на 0,01. Наприклад, якщо ви відпрацювали 30 років, то коефіцієнт складе 0,3.

Додатково враховуються “пільгові” періоди, наприклад, коли людина працювала на шкідливих виробництвах і т.д.

Загалом формула досить складна, оскільки аналізують зарплату та її співвідношення до середньої країни за кожен місяць (а остання від місяця до місяця змінюється), потім виводять усереднений показник.

Але, якщо порахувати майбутню пенсію приблизно – за пенсійним калькулятором, то виходить, що за середньої зарплати у 10 тисяч гривень жінка, яка вийшла на пенсію у 60 років  на загальних умовах, може розраховувати на пенсію 3930 гривень.

Якщо ж середня зарплата для нарахування пенсії 10455 (щоб збільшити реальну зарплату в 10 000 до 10455 потрібно, нагадаємо, щомісячно платити по 100 гривень внеску протягом року), то пенсія буде 4109 гривень або на 179 гривень на місяць якщо взагалі не робити жодних відрахувань.

Якщо пенсію нараховуватимуть із зарплати в 15 тисяч (для цього тим, у кого реальна зарплата 10 тисяч, доведеться відраховувати близько тисячі гривень на місяць добровільних внесків) то пенсія буде 5895 гривень, або на 1965 гривень більше, ніж якщо не буде; робити жодних внесків.

Але, щоб вийти на пенсію у 5895 гривень, доведеться робити добровільні відрахування три роки (саме за цей період враховується середня зарплата), тобто заплатити близько 36 тисяч гривень.

Якщо покласти цю суму до банку під 15% річних у гривні можна заробити понад 6 тисяч гривень на рік лише на відсотках. “Крім того, незрозуміло, що буде з курсом. Наприклад, ті, хто купив долари минулого року, вже змогли заробити близько 30% за рахунок різниці курсів. Пенсійний фонд внески з валюти не прив’язує і на відсоток інфляції їх не індексує. Тому особливого сенсу відкладати на пенсії тим, кому до заслуженого відпочинку ще далеко не бачу”, — каже Кравець.

Водночас, за словами Пендзіна, нова схема має сенс для тих, кому не вистачає стажу для виходу на пенсію за віком прямо зараз або через рік-два.

Як каже Мірошниченко, додаткові внески за своїх співробітників можуть вносити і роботодавці, “якщо потрібно когось раніше відправити йому на пенсію або як “золотий парашут”. Але, зрозуміло, що цей процес навряд чи буде масовим.

При цьому, як каже Кравець, у законі не прописано додаткових гарантій для майбутніх пенсіонерів. “Ніхто не дає гарантій, що законодавство на той час, коли вам доведеться виходити на пенсію, в черговий раз не змінять. Скажімо, не обмежать розмір пенсій, що може поставити хрест на платах тих людей, які будуть відраховувати великі внески в надії отримувати гідні виплати на заслуженому віддачі”, – підсумував він.

СТРАНА

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка