Як атака на держреєстри вплинула на оформлення закордонних паспортів та відстрочки від мобілізації

Як атака на держреєстри вплинула на оформлення закордонних паспортів та відстрочки від мобілізації

Україна переживає наслідки потужної атаки російських хакерів на держреєстри Мін’юсту.

“Країна” вже докладно писала про цю атаку , в результаті якої в один момент стали недоступними більшість електронних реєстрів, у тому числі, демографічний, актів цивільного стану, юридичних осіб та фізосіб-підприємців, прав не нерухоме майно та ін. Але довгий час інформації, зокрема офіційної, було вкрай мало. Лише майже через добу з моменту атаки пішли заяви з цього приводу і роз’яснення, що робити далі.

На сьогодні українці не можуть здійснити угоди з продажу житла чи бізнесу, переоформити авто, зареєструвати шлюб чи новонароджену дитину.

Але це далеко не повний перелік. Фактично зараз неможливо отримати закордонний паспорт, а також оформити відстрочку від мобілізації, що поставило під питання бронювання людей за підприємствами, зокрема стратегічними.

При цьому все ще не зрозуміло, що буде далі. Влада обіцяє відновити роботу реєстрів протягом двох тижнів, і запевняє, що жодного витоку даних не сталося. Але українців вже лякають страшилками про те, що можуть бути різного роду “сюрпризи”, наприклад, “плутанина” у даних, коли, наприклад, вашу власність “перепишуть” на інших людей.

Зналися, що стало зрозуміло на другий день після атаки на держреєстри Мін’юсту.

Поставили на стоп усі угоди, але можна оформити заповіт

Ще вдень, 19 грудня, багато українців зіткнулися з проблемами при отриманні послуг, пов’язаних з доступом до держреєстрів. Наприклад, керівник громадського об’єднання SAVEФОП Сергій Доротич розповів нам, що не зміг переоформити авто, а голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” Ростислав Кравець – про те, що не вдалося оформити арешт на майно в рамках справи, яку ведуть юристи компанії. “У ЦНАПі сказали, що реєстр “завис” і запропонували почекати. Але ми так і не дочекалися і змушені були піти ні з чим”, – каже Кравець.

Також припинили працювати електронні сервіси “Дії”. На початку “Дія” заявила, що проблема виникла нібито через “оновлення держреєстрів”. І лише пізніше Мін’юст підтвердив потужну кібератаку , назвавши її наймасштабнішою за останній час. Саме з цієї причини було зупинено роботу реєстрів, які перебувають у віданні міністерства юстиції. Як заявила глава цього відомства Стефанишина, для відновлення реєстрів цивільних прав, юридичних осіб та фізосіб-підприємців та реєстру нерухомого майна буде потрібно два тижні. Але, як сказав нам власник одного з київських нотаріальних бюро, їх попередили, що цей процес може зайняти і місяць. Цей термін назвав і експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун.

Почалися проблеми і в інших секторах, які безпосередньо з Мін’юстом не пов’язані.

Зокрема, стало недоступним оформлення відстрочки через реєстр Резерв+ (хоча його займається Міобороною, а не Мін’юстом). Також банки зупинили бізнесу та людям деякі операції, перш за все йдеться про відкриття рахунків та видачу кредитів (відкриття кредитних лімітів). Банкіри пояснили, що для таких дій потрібні витяги з реєстрів, до яких через зламування закрито доступ.

Крім того, МВС заявило, що не зможе вести перереєстрацію авто. Сервісні центри призупинили надання послуг, пов’язаних із зміною власника за договором купівлі-продажу, за договором дарування, міни, у спадок, лізинг, біржову угоду та ін.

Лише у другій половині дня 20 грудня Мін’юст пояснив нотаріусам, як працювати в нових умовах. внесенням до них відповідних відомостей. внесення даних продовжується на підтверджений підприємством Національні інформаційні системи час, доки реєстри не будуть повністю відновлені.

Також громадяни можуть звертатися до нотаріусів за послугами, не пов’язаними з перевіркою даних, які містяться у реєстрах:

  1. посвідчення заповіту та довіреності;
  2. Видання дублікатів нотаріальних документів;
  3. Засвідченням правильності копій (фотокопій) документів та витягів з них;
  4. Засвідченням правильності перекладу документів іноземними мовами;
  5. Запевненням достовірності підпису на документах, у тому числі на згоді на виїзд дитини за кордон у супроводі одного з батьків тощо

Тобто, як бачимо з цього переліку, українцям доступні лише “дрібні” нотаріальні послуги.

Приймають документи, але не видають паспорта

Цікава ситуація із закордонними паспортами.

Вони “прив’язані” до Державного демографічного реєстру, тому очевидно, що з оформлення нових паспортів також можуть бути складності.

Але насправді проблеми із закордонними паспортами та ID-картами почалися ще до атаки на реєстри Мін’юсту.

На сайті “Паспортного сервісу” ДП “Документи” ще 12 грудня з’явилося повідомлення про те, що з 13 грудня з 16:30 розпочнуться планові технічні роботи з обслуговування обладнання, що забезпечує роботу Єдиного державного демографічного реєстру. І у зв’язку з цим оформлення закордонних паспортів та ID-карток та видача вже готових документів з 16.00 13 грудня проводиться не будуть.

У “Паспортному сервісі” назвали термін поновлення надання цих послуг – 16 грудня. Але зауважили, що про поновлення роботи поінформують додатково.

Втім, ні 16 грудня, ні в наступні дні жодної “відмашки” за документами так і не з’явилося.

“Можливо, вже на момент початку “регламентних робіт” вже було зафіксовано спроби якогось втручання, і з цієї причини роботу обмежили”, – припустив експерт з телекомунікацій Роман Химич.

Ми спробували записатися в електронну чергу на подання документів на закордонний паспорт чи ID-картку. Сам запис відкритий в онлайн-режимі. Але, наприклад, у підрозділ на вулиці Бажана у Києві вже не можна записатися – система не пропонує доступних дат та часу. Вказано, що наразі всі місця в електронній черзі зайняті. Але до підрозділу на проспекті Степана Бандери вдалося записатися на найближчий понеділок (було вільно більше десяти місць).

Тобто податися на оформлення документів можна, хоча місця у черзі швидко йдуть. До відновлення нормальної роботи реєстрів, швидше за все, сформуються великі масиви вже поданих документів та чималий відкладений попит. Що загрожує ажіотажем і збільшенням термінів виготовлення паспортів, навіть після того, як демографічний реєстр повністю відновлять.

Для громадян це означає, що багато хто фактично стає невиїзним на якийсь час. Йдеться про українців, у яких закінчився або добігає кінця термін дії старого закордонного паспорта.

“Фора для ТЦК”

Є нюанси також щодо бронювання військовозобов’язаних.

20 грудня заступник міністра оборони Катерина Чорногоренко заявила, що після атаки на держреєстри Мін’юсту тимчасово зупинено та отримання відстрочок від мобілізації через “Резерв плюс”.

При цьому послуги Міноборони, за її словами, працюють без збоїв.

“Електронні рапорти та військово-облікові документи залишаються доступними. Але зараз є велика кількість запитів у черзі, тому очікування документа в Резерв+ може тривати трохи більше, ніж зазвичай. Єдине тимчасове обмеження – через відновлювальні роботи в державних реєстрах Міністерства юстиції України ми змушені були призупинити одержання відстрочок через Резерв+”, – сказала Чорногоренко. При цьому всі вже оформлені відстрочки, за її словами, залишаються дійсними та коректно відображаються у Резерв+.

Фактичну зупинку бронювання військовозобов’язаних нам підтвердив голова концерну “Ярослав” Олександр Барсук. “Бронювати людей вже не можна. Ми встигли і вже зробили броню, але тепер усе зупинилося”, – каже він.

Представники бізнесу кажуть, що обіцяють розблокувати оформлення броні за тиждень. Щоправда, з цього приводу підприємці мають сумніви.

“Не впевнений, що за тиждень все відновлять. Тут все як на замовлення сталося. Спочатку довгий час броні не оформляли, потім запустили “за спрощеною формою”, але встигли далеко не всі, бо склався величезний відкладений попит. Тепер знову “тимчасова” Але зрозуміло, що якщо я свого водія не забронюю сьогодні, завтра йому можуть вручити повістку. “Ось-ось повинні забронювати” представників ТЦК навряд чи сильно вразять. , – каже нам керівник одного із столичних підприємств.

“Не час для цифри”

Тим часом, в експертних колах продовжують обговорювати як така потужна атака, яка поклала більшість ключових держреєстрів, взагалі стала можливою, і які в неї будуть наслідки.

У СБУ заявили, що за атакою на реєстри Мін’юсту може стояти хакерське угруповання ГРУ росії.

“Основна версія, яку розглядає СБУ, полягає в тому, що за цією кібератакою стоять спецслужби СБУ, зокрема хакерське угруповання ГРУ Генштабу РФ”, – сказав в.о. керівника департаменту кібербезпеки СБУ Володимир Карастельов.

Зазначимо, що майже рік тому хакери угруповання SandWorm, яке вважається підрозділом ГУР РФ, атакували великого українського мобільного оператора “Київстар”.

“Але по тій атаці досі немає загальнодоступних результатів розслідування, і залишається багато питань. Наприклад, навіщо її взагалі здійснили, адже значних військово-політичних наслідків, які могли б бути вигідними Росії, так і не було. Натомість сам “Київстар” , А через нього і материнська компанія Veon сильно впали в ціні, що у світлі останніх даних про те, що на Veon та “Київстар” претендує якийсь пул іноземних інвесторів, а українська влада їм, нібито, всіляко сприяє, викликає запитання. “). Немає також жодних публічних даних щодо інших кібератаків – наприклад, на “Дію” незадовго до повномасштабного вторгнення або, ще раніше, на систему електронного здоров’я e-Helsy. Нам, фактично безальтернативно, дали “держава в смартфоні”, хоча ніхто точно не розуміє, як вона працює і наскільки захищена вся система. суто здогади і результати, отримані досвідченим шляхом (не секрет, що раніше в роботі резервів траплялися збої). Але ж ніхто не знає, що відбувається насправді. Усьому ставку зробили не на формування паралельної “паперової” системи, а на посилення “цифри” До чого це призвело, ми зараз можемо спостерігати”, – каже. джерело на ринку телекомунікацій.

Головне питання – що буде з реєстрами далі. По ринку вже гуляють “страшилки” про витік інформації, хвилю шахрайств і “плутанину” в даних, коли, наприклад, вашу квартиру чи бізнес можуть “переписати” на когось іншого. І потім все доведеться поновлювати, можливо, через суди.

У СБУ заявили, що йде розслідування, тому там не змогли спростувати інформацію про можливий витік даних із держреєстрів. Водночас Стефанишина, посилаючись на Держслужбу спецзв’язку, каже, що витік даних не підтверджується. Втім, російські паблики вже публікують сторінки, нібито, злитої з реєстрів інформації. Фейк це чи ні – поки що неясно.

“Можливо, що завгодно, і витік інформації (інакше – навіщо організовувати кібератаку), і “плутанина” в даних (крім короткострокової дестабілізації функцій держави до відновлення роботи реєстрів). Для росіян інформація з реєстрів може бути цікава в тому числі, в розрізі прав власності, який у нас, як відомо, багато в чому, не публічний навіть у публічних осіб. можуть бути використані як для шантажу, розробок “потрібних” осіб, так і для різних інформаційних кампаній, “викриттів” та “розслідувань” щодо не лише відомих українських політиків та топ-чиновників, а й військових Мета таких інформкампаній очевидна – внести додатковий розкол в українське суспільство та налаштувати проти України та допомоги їй західне суспільство”, – підсумував Роман Химич.

Джерело: strana.today

Leave a Comment

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Замовлення зворотного дзвінка