Критичною інфраструктурою вважаються стратегічно важливі підприємства та установи, які необхідні для функціонування суспільства та економіки країни.
Хто належить до критично важливих підприємств, перелік та критерії зарахування – про це повідомляє адвокат Ростислав Кравець у матеріалі Фактів ICTV.
Очільник Адвокатського об’єднання Кравець і партнери адвокат Ростислав Кравець у коментарі Фактам ICTV розповів, що критично важливими вважаються, наприклад, підприємства енергетичної галузі, банківських установ, підприємства, які забезпечують безпосередньо виробництво озброєнь.
Окрім того, до критично важливих належать і ті установи, що забезпечують діяльність місцевої інфраструктури, наприклад, комунальні підприємства.
Повний перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, є у постанові №83 від 4 березня 2015 року.
Окрім підприємств у переліку, до критично важливих можуть бути зараховані й інші підприємства, вказує адвокат.
– Чи визнають підприємство критично важливим, буде залежати від того, які завдання покладені на нього та чи пов’язані вони з безпосереднім підвищенням обороноздатності держави чи діяльністю місцевої інфраструктури, – наголошує Кравець.
Які підприємства вважаються стратегічно необхідними
Зокрема юрист зазначив, що критерії визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначені у постанові Кабінету міністрів №76 від 27 січня 2023 року.
Так, щоб підприємство вважалося критично важливим, воно має відповідати таким пунктам:
- загальна сума зборів, податків, платежів, сплачених до державного та місцевих бюджетів, а також сума ЄСВ має перевищувати еквівалент 1,5 млн євро протягом звітного податкового року (це не стосується митних платежів);
- сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за рік перевищує еквівалент 32 млн євро (рахується за курсом НБУ);
- підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку, затвердженого постановою Кабміну від 4 березня 2015 р. №83;
- підприємство має важливе значення для галузі нацекономіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії визначають органи виконавчої влади, інші держоргани чи органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю Україну;
- відсутність заборгованості із сплати ЄСВ. Має бути підтверджено довідкою чи витягом з інформаційної системи органів ДПС;
- розмір середньої зарплати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше
- розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (за даними Держстату);
- підприємство є резидентом Дія Сіті.
Підставою для прийняття рішення про визначення установи критично важливою (окрім підприємств, зазначених в абзацах другому – пʼятому), є відповідність трьом або більше критеріям.
Водночас двом або більше критеріям мають відповідати:
- підприємства, що входять до паливно-енергетичного комплексу;
- підприємства, які займаються охороною здоров’я, освітою та наукою, фізкультурою та спортом, соцзахистом, підприємства житлово-комунального господарства (мають належати до державної чи комунальної форми власності, бути включеними до Реєстру неприбуткових установ, надавати населенню безоплатні послуги);
- медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне телемовлення з використанням радіочастотного ресурсу. Програмне наповнення має складатися переважно з інформаційних та інформаційно-аналітичних передач, або такі установи мають бути
- залучені до системи оповіщення;
- державні та комунальні заклади культури.
Окрім того, до критично важливих підприємств в особливий період уряд відносить:
- спеціалізовані установи ООН,
- закордонні дипломатичні установи в Україні,
- представництва донорських установ,
- виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги,
- представництва міжнародних організацій,
- міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, згідно з переліком, затвердженим МЗС або секретаріатом Кабміну.
Зазначимо, що критично важливі підприємства мають змогу бронювати своїх співробітників від мобілізації.
Бронь від мобілізації для футбольних клубів, медіа та цирків: що відомо
Раніше Міністерство молоді та спорту України визнало критично важливими Українську асоціацію футболу, а також низку футбольних клубів (Кривбас, Дніпро-1, Динамо Київ, Оболонь, Шахтар). Зазначений статус дозволяє не мобілізувати військовозобов’язаних працівників УАФ і клубів.
Станом на лютий у Мінспорту повідомляли про визначення критично важливими 36 підприємств, установ та організацій.
Окрім того, Міністерство культури підтвердило статус критично важливих каналам, які беруть участь у телемарафоні Єдині новини. Такий статус отримали й деякі цирки, музеї, заповідники й ансамблі.
У Мінкульті зазначили, що забезпечення сталості сфери культури та медіа є одним з пріоритетних, а “відстрочка від мобілізації частини персоналу закладів культури і медіа надає можливість сфері зберегти свою хоча б мінімальну спроможність виробляти культурний та інформаційний продукт та надавати важливі сьогодні суспільству соціокультурні та інформаційні послуги”.
Джерело: Факти ICTV