Українських чоловіків призовного віку відмовляються госпіталізувати без довідки із ТЦК

Українських чоловіків призовного віку відмовляються госпіталізувати без довідки із ТЦК

Чоловіків призовного віку відмовляються лікувати без довідки із ТЦК. Йдеться, зокрема, про планові госпіталізації до державних лікарень.

У переліку документів, які має зібрати пацієнт перед тим, як лягти до клініки, все частіше згадується довідка з військкомату про військовий облік. А якщо такої довідки немає, лікарі під будь-яким приводом відмовляють у госпіталізації, наприклад, посилаючись на відсутність місць у палатах.

Про це “СТРАНІ” розповіли мешканці одразу кількох регіонів, зокрема, Івано-Франківської, Харківської, Тернопільської, Київської та Сумської областей.

“У чоловіків віком від 18 до 60 років справді можуть вимагати довідку з ТЦК, оскільки є відповідні листи територіальних центрів комплектації, які почали приходити до лікувальних закладів ще кілька місяців тому”, – розповіла нам робітниця одного із центрів надання адміністративних послуг Харкова Аліна .

Перший скандал із цього приводу вибухнув ще влітку минулого року, коли голова Коломийської райадміністрації (Івано-Франківська область) Любомир Глушков заявив, що військовозобов’язаним чоловікам, які не стоять на обліку в ТЦК, відмовлятимуть у госпіталізації до місцевих лікарень . Крім того, він заявив, що лікувальні заклади мають інформувати ТЦК про госпіталізацію чоловіків віком від 18 до 59 років навіть у разі надання їм невідкладної допомоги. Тоді у Коломиї ці слова викликали величезний резонанс. А чиновники з Івано-Франківської військової обладміністрації почали виправдовуватися: мовляв, заборони на госпіталізацію для чоловіків насправді немає , йдеться скоріше про перегини на місцях. Але вони визнали, що лист із ТЦК справді був.

Після цього тему заборони госпіталізації на якийсь час було знято, але з осені ситуація знову загострилася. Так, у Харкові, як розповідають читачі “Країни”, були випадки, коли довідку з військкомату вимагали навіть у батька, дитину якого госпіталізували до однієї з міських лікарень. У результаті вимогу скасували після того, як чоловік пригрозив написати заяву в поліцію.

Лікар однієї з київських держклінік розповів “Країні”, що у серпні минулого року Кабмін ухвалив постанову №901, в якій прописано механізм обміну медичними документами між лікувальними установами та ТЦК. Він передбачає, що військкомати можуть одержувати електронні копії медичних документів. Щоправда, цей механізм, згідно з постановою, стосується лише чинних військовослужбовців. Але все частіше його застосовують і щодо цивільних осіб.

“Такі вимоги озвучують пацієнтам. Хоча вони скоріше носять рекомендаційний характер. Тобто якщо пацієнт довідку не принесе, його все одно госпіталізують і нададуть необхідну допомогу. А довідку можна донести і пізніше. Але мало хто приносить. Також зверталися з ТЦК, просили повідомляти про підозрілих пацієнтів – тих, хто лягає до лікарні без потреби, скажімо, на обстеження”, – повідомив лікар.

Голова Агентства медичного маркетингу Юрій Чортков підтвердив “Країні”, що розпорядження ТЦК про планову госпіталізацію “через військкомат” доведено до відома керівництва київських лікарень. Інша річ, що далеко не всі його виконують, додав Чортков.

Якщо є потреба лягти до лікарні, багато киян, щоб не ризикувати, вважають за краще звертатися до приватних клінік, які жодних довідок не вимагають. Це стало однією з причин зростання з осені завантаження у приватних лікувальних закладах, які мають власні стаціонари, на 20-30%.

“Якщо раніше госпіталізували приблизно однакову кількість чоловіків та жінок, то зараз чоловіків удвічі більше”, – розповіла нам лікарка однієї зі столичних приватних клінік.

При цьому лікарі спростовують чутки, що військові білети вимагають навіть при поході до поліклініки.

Голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець сказав, що відмову у наданні медичної допомоги на будь-якій підставі, в тому числі через відсутність довідки з військкомату чи військового квитка, можна трактувати як порушення Конституції та Конвенції з прав людини. Але зрозуміло, що довести таку відмову не так просто, тим більше, що часто її прямо не озвучують.

СТРАНА

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order