Продаж автомобілів біженцями. Новий ринок для посередників та скупників.

Продаж автомобілів біженцями. Новий ринок для посередників та скупників.

Останнім часом активізувалися перекупники авто на українських номерах у всій Європі.

У профільних групах наших біженців у соцмережах – безліч оголошень про “викуп авто на українській реєстрації”. Обіцяють “швидку угоду” та “гроші на руки”.

Багато наших біженців, які зараз живуть у Європі, і самі шукають можливості продати машину. Одним потрібні гроші, інші побоюються, що їм доведеться перереєструвати авто на місцевий облік та платити податки, а це, за словами керівника компанії Autoconsulting Олега Омельницького, “може бути сума, порівнянна з вартістю самого авто”. До речі, аргумент про “наближення часу “Ч” – коли доведеться ставити машину на європейський облік, активно експлуатую покупці авто, розігріваючи панічні настрої серед наших водіїв.

І пропонують викупити “проблемний” автомобіль із дисконтом, але за “живі” гроші.

“Наприклад авто, ринкова вартість яких – 4-5 тисяч доларів скуповують по тисячі”, – каже Омельницький.

Ми зв’язалися зі скупників авто Костянтином, запропонувавши на продаж авто BMW 3 серії 2016 року в хорошому стані та з невеликим пробігом. За легендою, машина перебуває в Італії. Він сказав, що ринкова вартість такого автомобіля в Україні – 14 тисяч доларів (насправді – близько 17 тисяч), але він готовий дати 10 тисяч. При цьому обіцяв привести готівку, а для переоформлення авто на нового власника йому, нібито, потрібні лише “фото документів”.

“В Україні ми самі перереєструємо через наших людей”, – сказав Костянтин. Хоча, за законодавством, зняти авто з українського обліку може або власник або його довірена особа (за наявності нотаріально завіреної довіреності). Тобто, зважаючи на все, скупники вже налагодили схему швидкого переоформлення машин в Україні.

Розбиралися, чи потрібно українцям переоформлювати свої автомобілі на європейські номери, скільки це коштує, і чи є сенс віддавати машину за копійки скупникам.

“За авто пропонують тисячу доларів”

Багато українських біженців поїхали до Європи на своїх авто. І буквально протягом перших місяців після початку війни з’явилися пропозиції щодо скуповування таких машин. Ми вже писали, як у Німеччині та Італії людям пропонували викупити їхні автомобілі на українській реєстрації з дисконтом від 30%.

Але останнім часом скупники авто активізувалися по всій Європі. У профільних групах наших біженців у соцмережах – безліч оголошень про “викуп авто на українських номерах”.

“Займаємося швидким викупом автомобілів на українській реєстрації по Європі. Пропозиції у приватні повідомлення”, – пише Костянтин у групі “Українці в Італії”. Ми зв’язалися з автором цього оголошення, і з’ясували, що авто викуповують за фото та описом від власника. Також фото документів Костянтин береться зняти авто з обліку в Україні “через знайомих” і перереєструвати його на нового власника. “Якщо власник не в Україні, ми просто приїжджаємо, даємо гроші, забираємо авто та в Україні самі перереєструємо”, – пояснив Костянтин.

Тобто не потрібна навіть довіреність. Хоча, за словами голови адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислава Кравця, щоб вирішити питання зняття авто з обліку в Україні, власник має або сам приїхати в країну цією машиною, або видати довіреність, яку можна оформити через українське консульство в тій чи іншій країні ( вона коштує від 100 євро.

Оголошень про викуп авто на українських номерах “швидко та без клопоту” зараз повно у профільних групах наших біженців буквально по всіх країнах Європи.

Більшість продавців пропонують “смішні ціни” – дисконт може досягати 50-70% від реальної вартості автомобіля.

“Наприклад, авто, ринкова вартість яких становить 4-5 тисяч доларів, пропонують викупити за тисячу”, – каже Олег Омельницький.

У приватних розмовах продавці всіляко переконують “позбавлятися машин на українській реєстрації, якщо не збираєтеся повертатися в Україну”. Кажуть, що незабаром доведеться ставити авто на облік у країні перебування, а це дуже дорого і не має сенсу.

Зазначимо, що наші біженці, навіть якщо вони не збираються найближчим часом повертатися на батьківщину, можуть самі приїхати до України, зняти авто з обліку та продати на місці. Навіть якщо запропонують машину перекупникам, дисконт становитиме 10-15% від ринкової ціни, а не 30-70%.

Але такий варіант підходить не всім. Наприклад, багато українських чоловіків, які зуміли виїхати до Європи, не ризикують повертатися в Україну, побоюючись, що назад їх уже не випустять. На таких “нев’їзних” водіїв здебільшого і полюють скупники авто.

Багато наших біженців самі намагаються продати свої машини, не виїжджаючи з Європи. У фейсбук-групі “Продам авто на українських номерах” безліч свіжих оголошень.

Ціни нижчі за ринкові, але не набагато – в межах 10-15%. Наприклад, Renault Megan 2015 року, який зараз знаходиться в Польщі, виставлений за 9400 доларів, Hyundai Getz 2007 року (зараз у Словаччині) – за 4 тисячі доларів, Dodge Caliber 2006 року (перебуває у Литві) – за 4 тисячі доларів тощо. буд. У коментарях до цих оголошень “потенційні покупці” пишуть, що ціни “захмарні” і що українці свої авто “скоро будуть даремно роздавати”. “Страшилка” все та сама – необхідність ставити автомобілі на європейський облік.

Чи потрібно українцям перереєструвати авто у Європі?

Тобто головний аргумент скупників авто – наближення часу “Ч”, коли українцям доведеться ставити свої автомобілі на облік у тій країні, де вони перебувають.

Чи це так насправді?

За словами Кравця, Європою можна спокійно їздити на авто на українських номерах протягом 6 місяців. Потім може постати питання реєстрації машини за місцем перебування. Для українців багато країн ЄС уже продовжували цей термін – до року. Але й він уже спливає.

Отже, за ідеєю, потрібно ставити авто на європейський облік і, отже, сплатити цю процедуру.

Обійти ці вимоги можна, якщо, наприклад, періодично виїжджати за межі ЄС та потім в’їжджати назад. Тоді шість місяців відраховуються від останнього заїзду. Тобто діє приблизно така сама схема, яка дозволяла власникам євроблях не розмитнювати авто в Україні. Можна просто перетинати кордон через певний час, щоправда, тепер уже у зворотному напрямку – з Європи до України.

Втім, це загальні європейські правила без урахування війни.

На платформі Visit Ukraine пояснюють, що загальне правило – реєстрація авто в Європі через 6 місяців перебування там. “Але автомобілями на українській реєстрації дозволено користуватися до одного року”, – йдеться у поясненні.

Але далі – треба реєструвати.

Наприклад, у Німеччині процедура коштує від 31 до 100 євро залежно від землі. Для реєстрації авто потрібно написати заяву в Zulassungsbehorde, надати документи та оцінку транспортного засобу від експертної компанії. У переліку документів фігурує також “свідоцтво про митне оформлення”. Це має на увазі розмитнення, сплату мита та податків (а це до 30% від вартості авто). Але в кожній землі правила та перелік документів можуть змінюватись.

За зареєстровані авто доведеться платити податок – 200-500 євро на рік залежно від типу авто та двигуна. Також потрібно буде купувати окрему страховку (наша “Зелена картка” не підходить).

В Італії наші біженці мають протягом року зареєструвати авто у Реєстрі іноземних транспортних засобів (REVE), це можна зробити через електронну систему. Вам видадуть свідчення, яке потрібно пред’являти поліції на вимогу. Реєстрацію потрібно міняти щоразу при зміні місця проживання в цій країні, а якщо авто оформлене не на вас, то потрібно ще й довіреність від українського власника. При цьому ні ставити авто на італійські номери, ні платити за його розмитнення не потрібно.

У Литві діє правило про перереєстрацію авто через рік його перебування у країні. Для цього потрібно провести техогляд автомобіля, надати страховку, дані експертизи о. те, що авто відповідає прийнятим у Литві технічним нормам, український техпаспорт. Після чого водієві видадуть литовські номери та техпаспорт. Реєстрація, експертиза та ТО можуть потягнути на 200-300 євро. Знімати авто з української реєстрації не потрібно. Отже, знімається питання про розмитнення машини у Литві зі сплатою мита та ПДВ.

Термін одного року є критичним у більшості країн ЄС. Виходить, що для тих, хто виїхав до Європи на самому початку війни, час “Ч” настає вже наприкінці лютого.

Як каже Омельницький, у деяких країнах з урахуванням розмитнення авто на українських номерах, сплати ПДВ та витрат на облік вартість перереєстрації може бути порівнянна з вартістю самого авто.

“З урахуванням сплати мит та податків і тяганини, такий автомобіль справді простіше продати. Тим більше, що в Європі можна купити замість недорогу машину на місцевій реєстрації”, – додав Кравець.

Втім, не виключено, що для українських біженців вимогу про обов’язкову перереєстрацію авто можуть скасувати (як це свого часу зробили стосовно іншої європейської норми – про обмін прав водія для іноземців).

Наприклад, Польща це вже зробила. Громадяни України, які в’їхали в Польщу авто на українських номерах, можуть вільно пересуватися такими машинами країною (без умов по в’їзду/виїзду через певний час) до 31 грудня 2023 року.

Така норма нещодавно з’явилася у законі “Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території цієї держави”.

Очікується, що таку норму можуть схвалити інші країни ЄС.

Справа в тому, що у Польщі термін дії статусу тимчасового захисту, який надають нашим біженцям, діяв до 31 грудня 2022 року. Тому ця країна першою переглянула умови для українських автовласників. У більшості країн ЄС статус тимчасового захисту діє до 4 березня 2023 року. Відповідно, на той час мають визначитися, що робити в авто на українській реєстрації.

У БФ “Право на захист” стверджують, що “громадяни України, які набули статусу тимчасового захисту в країнах ЄС, мають право на використання українських прав та зареєстрованих в Україні власних автомобілів за новим місцем проживання протягом усього часу дії статусу. Загалом до 6 березня 2025 року відповідно до Регламенту ЄС, який передбачає щорічну пролонгацію дії статусу захисту”.

І є всі шанси, що перереєструвати авто не доведеться, але для цього потрібні відповідні рішення у кожній країні. А поки що таке є тільки в Польщі.

“Наприклад, у Великій Британії залишається вимога про перереєстрацію через півроку. Є спрощена процедура для наших біженців, але все одно потрібно розмитнювати авто. Крім того, там лівосторонній рух, і наші авто можуть мати проблеми при проходженні техогляду”, – зазначив Омельницький.

На сайті уряду Великобританії зазначено, що українці, які перебувають на авто на українській реєстрації довше 6 місяців, можуть подати заявку на продовження цього терміну без сплати ввізного мита або подати заявку на звільнення від сплати ввізного мита через зміну місця проживання. При цьому авто все одно потрібно буде зареєструвати в Агентстві з ліцензування водіїв та транспортних засобів (DVLA).

Як продати машину на українських номерах

Кравець каже, що якщо розглядати більш-менш вигідні способи продажу авто на українській реєстрації (без величезного дисконту, який просять скупники), їх кілька.

Перший – приїхати на авто з Європи до України, зняти його з реєстрації та провести угоду купівлі-продажу, переоформивши транспортний засіб на нового власника. Але для цього власник має заїхати до країни. Що підходить не всім.

Другий – оформити в українському консульстві або у місцевого нотаріуса довіреність на людину, яка може перевезти авто в Україну, та продати її без участі власника. Обов’язково, щоб у такій довіреності було обумовлено право довіреної особи перетинати на автомобільний кордон, знімати його з обліку та продавати.

До речі, окрім скупників, вже з’явилися і посередники, які за 1-2 тисячі євро плюс накладні витрати беруться виступити такою “довіреною особою” та продати ваш автомобіль в Україні. Щоправда, серед них можуть виявитися шахраї, адже оформляючи на посередника доручення, ви фактично легалізуєте всі його дії з вашим автомобілем. Тому юристи радять ретельно перевіряти посередників та підписувати з ними додаткові договори, обумовлюючи умови співпраці, комісію та інше.

СТРАНА

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order