За цей період, рекомендую звернути увагу на наступні ухвали, постанови й рішення:
Постанова ВП ВС про спосіб захисту при продажі ФГВФО неіснуючих боргів та подальше припинення вимог
Справа № 910/12525/20
Чергове знущання з суддів та правової визначеності. У цій справі обраний спосіб захисту ефективне захищає позивача від будь-яких подальших спроб псевдо кредитора стягнути борг та звернути стягнення на предмет іпотеки, а також відновлює права й нового кредитора, що придбав неіснуючий борг.
Натомість Велика палата послідовно відстоює тільки їй вигаданий спосіб, а саме позови про відсутність права вимоги, що не повертає сторони у первісний стан. В цьому рішення зафіксовані фактичні чергові шахрайські дії ФГВФО з продажу неіснуючих боргів. Вважаю є всі підстави для притягнення посадових осіб до відповідальності за такі дії.
Справа № 462/5368/16-ц
Чергова постанова від письменника, що не відбувся. Змінюючи сталу судову практику у тисячах рішень та десятках правових висновків, які вірогідно він злякався зазначити, він знову змінив спосіб захисту поручителя іпотеки, що припинилась.
Суд дійшов висновку, що стаття 16 ЦК України не передбачає способом захисту права та інтересу визнання договору припиненим. Позовна вимога про визнання договору поруки припиненим є неналежним способом захисту прав та інтересів поручителя, який стверджує про зміну основного зобов`язання без його згоди, внаслідок чого збільшився обсяг його ж відповідальності.
60. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (пункт 1 частини другої статті 16 ЦК України).
61. Визнання права у позитивному значенні (визнання існуючого права) та у негативному значенні (визнання відсутності права та відповідного йому обов`язку) є способом захисту інтересу у юридичній визначеності. Застосування такого способу захисту інтересу є належним лише тоді, якщо юридична невизначеність триває, суд не розглядає ініційований кредитором для захисту його прав спір із боржником і не вирішив цей спір раніше. За цих умов боржник (поручитель) може звернутися до суду з позовом про визнання відсутності права вимоги кредитора за договором поруки (визнання його права припиненим), зокрема про визнання поруки припиненою, і такий спосіб захисту буде належним та ефективним. У разі задоволення цього позову суд у резолютивній частині визнає відсутнім право вимоги кредитора за договором поруки, зокрема визнає поруку припиненою, а не припиняє поруку.
Крім цього, рекомендую звернути увагу на наступну судову практику і роз’яснення:
Матеріал напрацьовано управлінням забезпечення роботи судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС.
В огляді наведено правові позиції з таких питань:
✅ визначення розміру судового збору, який підлягає сплаті за подання заяв (скарг) до господарських судів;
✅ застосування статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення від сплати судового збору за подання заяв (скарг) до господарських судів;
✅ процесуальні питання, пов’язані зі справлянням судового збору за подання заяв (скарг) до господарських судів, поверненням судового збору за клопотанням сторін (ст. 7 Закону України «Про судовий збір»);
✅ застосування ст. 8 Закону України «Про судовий збір» щодо відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Правові висновки стануть у пригоді суддям, адвокатам, юристам, науковцям, а також усім, хто провадить професійну діяльність у сфері банкрутства й хоче бути в курсі актуальної судової практики.
Огляд судової практики ВС-КЦС за серпень 2022 року
В огляді відображено найважливіші правові висновки, які матимуть значення для формування єдності судової практики. Серед цих висновків, згрупованих за різними категоріями справ, містяться, зокрема, такі:
✅ у спорах, що виникають із сімейних відносин, указано на те, що згода батька дитини на використання в лікуванні безпліддя донорських ембріонів має фундаментальне значення для виникнення в нього батьківських прав та обов’язків щодо дитини, яка народилася з використанням методів допоміжних репродуктивних технологій, адже така методика лікування виключає будь-яку кровну спорідненість його з дитиною, що в разі непоінформування та незгоди батька стосовно застосування таких методів є підставою для виключення відомостей про батька дитини з актового запису про її народження;
✅ у спорах, що виникають із трудових відносин, зазначено, що введення контрактної форми трудового договору замість строкового трудового договору – це зміна істотних умов праці;
✅ у спорах, що виникають із правочинів, констатовано, що позасудове врегулювання спору припиняє будь-які подальші вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником основного зобов’язання;
✅ у спорах щодо недоговірних зобов’язань зауважено, що протиправне тримання підозрюваного в металевому ґратчастому, а не скляному загородженні для тримання обвинувачених (підсудних) у залі судового засідання є порушенням статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та свідчить про заподіяння особі моральної шкоди, що підлягає відшкодуванню;
✅ у спорах щодо захисту права власності наголошено, що продавець частки у праві спільної часткової власності має право вибору покупця між іншими співвласниками цього майна, які виявили бажання його придбати, на власний розсуд; водночас правило переважного права купівлі в цьому випадку не застосовується.
Цей огляд зроблений з використанням системи ZakonOnline.com.ua Рекомендую її через дуже дружній та зручний інтерфейс із зазначенням всіх процесуальних документів по конкретній справі і великої кількості корисних перехресних посилань, а також пошуку конкретної постанови і правової позиції.
‼ Не забудьте підключитись на наші канали з останніми новинами і оглядами судової практики. Разом з описом історичних подій й цитатами на кожен день.
- в YouTube: Немного о праве от Ростислава Кравца
- в Viber: Правники, адвокати, судді
- в Telegram:
- в Tumblr: Правові позиції Верховного суду
- в LinkedIn: Law Firm Kravets & Partners
- в Reddit: Правники, адвокати, судді
- та в Instagram:АО «Кравець і партнери»
‼ Книги з таблицями судових рішень неоднакового застосування норм права за кредитними, сімейним, страховим і зобов’язальних правовідносин, банкрутства. Правові висновки ЄСПЛ Ви можете придбати тут.
Також раджу звернути увагу на: