З метою нібито зняти напругу у суспільстві влада на другий рік війни намагається якось урегулювати питання мобілізації.
Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача, на якій розглядалися, зокрема, питання мобілізації, демобілізації, ТЦК, ВЛК, ротації, строковиків. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк визнав, що настав час внести певні корективи в модель проведення мобілізації щодо демобілізації, виплат військовим і так далі. А секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов повідомив, що військовослужбовців строкової служби найближчим часом демобілізують із лав ЗСУ. Про що говорять ці заяви, чому робляться саме зараз? Портал “Коментарі” із цим питанням звернувся до експертів.
“Дика мобілізація” довела свою неефективність
Голова профспілки Українська незалежна фундація правників, голова АО “Кравець та партнери”, адвокат Ростислав Кравець поділився таким коментарем:
“На мій погляд, такі заяви з боку влади є свідченням повного провалу “дикої мобілізації”, яку вона проводила понад півтора останні роки. Подальше посилення такого роду мобілізації (з облавами, насильницьким захопленням людей) призводить до ще більших негативних наслідків для збройних сил України. З метою нібито зняти напругу у суспільстві влада на другий рік війни намагається якось урегулювати питання мобілізації. При цьому здійснювати це в ручному режимі, змінивши, додавши або прибравши щось в діючому законодавстві”.
Це призведе до ще більших зловживань, негативу, напруги у суспільстві, прогнозує експерт. Особливо після заяв таких “слуг” як Мар’яна Безугла та Давид Арахамія про розширення осіб, які підлягають мобілізації (включаючи студентів).
“У заявах Данілова про демобілізацію строковиків я вбачаю певні маніпуляції. Є підозри, що одразу після демобілізації ці особи будуть миттєво мобілізовані до ЗСУ та направлені в зону бойових дій”, – зазначає Ростислав Кравець.
На його думку, зміни, які нібито розробляються і будуть впроваджуватись у нашому законодавстві у ракурсі мобілізації, масово порушуватимуть конституційні права громадян, обмежуватимуть право на навчання (удар по студентам), інвалідів – на отримання допомоги, зменшувати соціальні гарантії (що прямо заборонено статтею 22 Конституції).
“При цьому, фактично відсутні дані про мобілізацію рідних та близьких наших нардепів, урядовців, представників Офісу президента, прикладів потрапляння їх самих на фронт. Нема прикладів аналогічних тим, що ми бачимо в Ізраїлі. І це завдає величезних збитків Україні. Підриває довіру до військово-політичного керівництва країни”, – констатує експерт.
Потрібні чіткі принципи та гарантії у відносинах держави з військом
Політолог Володимир Цибулько наголошує, що Банкова протягом місяців повномасштабних бойових дій так наплутала у зобов’язаннях перед військовими, що потрібно тепер сформувати довготривалу стратегію для формування військ, резервів у територіальній обороні.
“Заплутана система грошового утримання призводить до дивних диспропорцій, коли бійці одного підрозділу, які розміщені в зоні бойових дій на відстані мінометного пострілу, отримують різне грошове забезпечення”, – зазначає Володимир Цибулько.
Нинішній стан речей, пояснює він, міг допомогти протриматися в короткочасній війні терміном до року.
“Але влада завзято не хотіла бачити такої війни. І тепер потрібні чіткі принципи та гарантії у відносинах держави з військом загалом та кожним військовослужбовцем зокрема”, – констатує політолог.