28 червня відзначається День Конституції України. Як слід видозмінити Основний Закон вже зараз чи після війни, щоб жити в нашій державі стало легше, безпечніше та благополучніше у соціально-економічному сенсі? Портал “Коментарі” із цим питанням звернувся до експертів.
Про це пише АНТИРЕЙД з посиланням на Коментарі.
Україна має бути парламентською республікою
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії “Національна платформа” Катерина Одарченко розмірковує так:
“Ідеї про конституційну реформу присутні у кожному політичному періоді. Але українці до повномасштабної війни з Росією проявляли мало інтересу до нових форматів суспільного договору. Відповідно – до серйозних роздумів над змінами Конституції”.
При цьому, продовжує експерт, практично кожен новий президент прагнув змінювати Конституцію під себе. Внаслідок чого втрачав повагу з боку суспільства і сам процес такого реформування, і, власне, Конституційний Суд, куди вводилися люди глави держави, приймаючи рішення під нього.
“Я переконана, що Україна має бути парламентською республікою. Тому що виходить – будь-який президент прагне отримати надповноваження, що стимулює до централізації влади в негативному сенсі, – пояснює Катерина Одарченко. – Парламентська ж республіка має під собою більше відповідальності на депутатах, більше можливостей для політичного діалогу. Що запобігатиме негативним чинникам, коли будь-який новий глава держави змінює правила під себе, тяжіючи до авторитарного ладу. Крім того, процедуру призначення генпрокурора, голів ОДА, теж має бути переглянуто. Ті країни, де голови ОДА обираються, а не призначаються, є успішнішими, демонструють демократичніші процеси”.
Щоб в Україні відроджувати правову державу, необхідно повернутись у законодавче поле 2014 року
Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АО “Кравець та партнери”, адвокат Ростислав Кравець поділився таким коментарем:
“У День Конституції саме питання дотримання конституційних прав громадян, основ Конституції стає ще більш гострим та актуальним. Впевнений, що нам слід повернути Конституцію до законодавчого поля. Ті зміни, які були внесені до неї у 2014 році, фактично незаконні та ухвалені неналежним способом та неналежним складом Верховної Ради. З найгрубішими порушеннями власне Основного Закону. Слід припинити будь-які наміри щодо узурпації влади та побудови тоталітарного режиму”.
Як зазначає Ростислав Кравець, не в правовий спосіб видозмінена у 2014 році Конституція дала можливість практично знищити цілу гілку влади – судову.
“Судова реформа провела повний крах захисту прав людини в Україні. Дісталося і прокуратурі, яку позбавили функції нагляду, перетворивши на марний орган. З тим самим успіхом у судах інтереси держави можуть представляти не прокурори, а оперативні працівники та слідчі. Що формально зараз і відбувається”, – наголошує експерт.
Він упевнений – щоб в Україні відроджувати правову державу, необхідно повернутись у законодавче поле 2014 року. Що спричинить скасування нових кодексів, які приймалися не відповідною необхідною кількістю депутатів, констатує Ростислав Кравець.