Як українців змушують платити за комунальні послуги

На час військового стану Кабмін заборонив відключати українців від послуг ЖКГ через заборгованості або зупиняти їх надання.

Водночас борги українців, які навіть не користуються послугами, накопичуватимуться з кожним місяцем, і рано чи пізно платити за рахунками доведеться.

Вимикають, незважаючи на заборону

До кінця воєнного стану в Україні заборонено підвищувати тарифи на деякі комунальні послуги. Таким чином, зафіксовано ціну на газ для побутових споживачів та його розподіл, опалення та гарячу воду. А ось електрика, холодна вода, водовідведення, обслуговування прибудинкової території та інші послуги можуть подорожчати. Відповідний закон №2479-IX запрацював з 19 серпня.

Кабінет міністрів України виніс ухвалу про заборону на припинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Водночас діє заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, відсотків річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Така заборона діє на період воєнного стану, запровадженого указом президента України від 24 лютого 2022 року.

При цьому відключення певних категорій споживачів проводиться з урахуванням особливостей, про що йдеться у наказі Міністерства енергетики України № 148 від 13.04.22 “Про врегулювання питань постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні військового стану” .

Повірити, що побутових споживачів не відключатимуть за борги, дуже непросто. Наприклад, в одному із ЖК у с. Петропавлівська Борщагівка, що під Києвом, борги за обслуговування прибудинкової території, вивіз сміття змушують платити дуже оригінальним чином – у квартирі боржника перекривають воду. Зафіксовано також випадки відключення електроенергії із закриттям щитової на замок.

Як зазначає адвокат Ростислав Кравець, ОСББ не належать до комунальних підприємств, і на них розпорядження Кабміну не відключатиме за борги від комуслуг не поширюється. І в цій ситуації мешканець виявиться заручником ситуації.

“Так, можна піти до суду та оскаржити неправомірні дії та перевищення повноважень. Скільки це займе часу, невідомо. Для початку можна викликати поліцію, щоб зафіксували факт. Як показує практика, в Україні стало простіше порушувати закон, ніж відстоювати свої права. На жаль , відповідальність ніхто практично не несе. Простіше порушити чиїсь права та розповідати людям, щоб вони йшли до суду і доводили це, чим дотримуватись законів”, – каже Ростислав Кравець.

Комунальні ЖЕКи та ОСББ часто борються з боржниками незаконними методами, відключають ліфти або ж вигадують інші методи впливу. Адже заборона на відключення мешканців від комунальних послуг поширюється лише на тепло, гарячу воду, газ та транспортування газу. І це стосується комунальних підприємств.

“Якщо самоврядністю займаються ЖЕКи, голови ОСББ або інші обслуговуючі компанії, тоді їх потрібно міняти. Будинок – це власність мешканців, і мешканці наймають, запрошують на роботу обслуговуючі компанії”, – зазначає голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Водночас, як вважають юристи, гарантувати те, що не прийдуть, наприклад, з обленерго та за борги не вимкнуть світло споживачеві, сьогодні не можна.

“Якщо їм дуже потрібні будуть гроші, вони зможуть намалювати борг. На жаль, у нас ніхто не контролює монополістів. Немає комісії з ЖКГ, не працює Антимонопольний комітет. Права українських громадян ніхто не захищає. Навіть якщо будуть докази, що вони не мають рації, відповідальність все одно ніхто не понесе. Як це було зі скасуванням плати за паркування у Києві. Ніхто не відшкодував шкоду громадянам внаслідок дії незаконної постанови, ніхто не поніс відповідальності. Чому ж не порушувати закон, якщо нікого не карають?” – каже Ростислав Кравець.

Запасатися довідками та показниками

Але найцікавіше в тому, що незалежно від того, чи користуєшся ти комунальними послугами, платити за них все одно доведеться. Якщо не платити, тоді борг зростатиме.

Наприклад, у Києві центр комунального сервісу звернувся до жителів столиці, які вимушено виїхали з міста і не споживали гарячу воду, з попередженням, що якщо вони не передаватиму свідчення лічильників, їм нараховуватимуть плату за середнім обсягом споживання послуг за попередній період. Те саме чекає і на тих киян, у кого лічильники не встановлені. Але після надання споживачем уточнених даних показники скоригують та проведуть перерахунок. Передавати показання потрібно виключно за телефоном або на сайті постачальника послуги, в особистому кабінеті, навіть якщо відключили гарячу воду та клієнт користується бойлером.

“Борги накопичуватимуться. І в нинішній ситуації, згідно з усіма нормативними актами, які прийняті, “Київтеплоенерго” виставлятиме рахунок, незалежно від того, що ти її не споживав. Потім усім споживачам гарячої води це заново доведеться переузгодити. До кожного має приїхати інспектор і перевірити лічильник. Але зробити це фізично для 2 млн квартир у Києві неможливо. Тому я гарантую, що, отримавши платіжки, всі кияни будуть змушені заплатити повністю ту суму, яку їм буде нараховано”, – розповідає Олег Попенко.

Окрім гарячої води люди отримають додаткові платежі за каналізацію, хоча нею не користувалися. А це щонайменше 100 грн на місяць.

“Киянам доведеться доводити, що вони не користувалися гарячою водою та холодною, а потім, на підставі того, що змінилися свідчення по воді, віднести ці дані до водоканалу, щоб скасувати плату за каналізацію. Це все розтягнеться на кілька місяців. Багато хто не зможе або не захочуть бігати по підприємствах і заплатять, а це 200 млн. грн. на місяць”, – пояснює Олег Попенко.

У Харкові ще на початку літа КП “Харківські теплові мережі” повідомили, що харків’яни, які виїхали з міста, не платитимуть за гарячу воду, навіть якщо вони не мають лічильників. Однак для цього потрібно надати дані про місце фактичного проживання. Для цього підійдуть відомості про реєстрацію тимчасового переселенця у будь-якому зручному вигляді (на сайт, кол-центр, інформаційне вікно КП “ХТМ”). З моменту надання такої інформації нарахування за послуги буде припинено до повернення додому. Крім того, всім абонентам, які не мають лічильників гарячої води в квартирі, розраховуватимуть плату за зниженим коефіцієнтом 0,876.

Головне – постійно платити, хоч трохи

Фахівці наголошують, якщо українці не проживали у своєму будинку чи квартирі понад 30 днів і у них відсутні лічильники обліку, можна не сплачувати за комунальні послуги (виняток – постачання теплоенергії), якщо підтвердити свою відсутність документально.

Як радить Олег Попенко, навіть якщо споживач відсутній, в ідеалі щомісяця виділяти невеликі суми та платити, особливо за світло, оскільки підключення коштує щонайменше 2 тис. грн.

АНТИКОР

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order