Власники житла, які безкоштовно прихистили переселенців, мають право на відшкодування комунальних послуг від держави.
З березня в Україні діє програма «Прихисток» — вона передбачає безкоштовне житло для переселенців та компенсацію для небайдужих господарів, які приймають ВПО. Йдеться про те, що будь-який власник житла у безпечних регіонах може прийняти в своїй оселі внутрішньо переміщених осіб. Тимчасове проживання має бути безкоштовним — тоді держава компенсує господарю витрати на комуналку. За одну людину нараховують близько 450 грн на місяць.
Проте, незважаючи на те, що програма діє вже декілька місяців, в українців залишається багато питань. Чи мають право переселенці самі оформити компенсацію за оплату комунальних послуг? Чи можуть взяти участь у програмі власники житла, які виїхали за кордон? Чи нараховують компенсацію за прихисток родичів-переселенців? З наближенням опалювального періоду всі ці теми стають ще актуальнішими, адже суми у квитанціях будуть зростати. Як отримати компенсацію та що треба врахувати, для Донбас24 розповів юрист, старший партнер Адвокатського об’єднання «Кравець і Партнери» Ростислав Кравець.
Хто має право на отримання компенсації
На сайті програми «Прихисток» вказано, що взяти участь у ній можуть громадяни віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень і безкоштовно розміщують в них ВПО. Для цього потрібно:
• зареєструвати своє житло на сайті програми «Прихисток»;
• не пізніше наступного дня подати заяву до органів місцевого самоврядування (виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення), вказавши ім’я та по-батькові кожної з розміщених осіб та додаючи копії документів, що посвідчують їх особи;
• виплата здійснюється у безготівковій формі за вказаними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа наступного місяця.
Варто зауважити, що гроші нараховують лише за відсутності у власника боргів з комунальних послуг. Також для отримання виплат переселенці, які проживають в помешканні, мають обов’язково отримати довідки ВПО.
В органи місцевого самоврядування потрібно надати такі документи:
• Копія документа, що посвідчує особу гостя-ВПО;
• Документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення;
• Документ, який посвідчує особу власника житла;
• Реквізити банківського рахунку, на які буде перераховуватись компенсація.
Щомісяця до 5-го числа власник має звертатися до органів місцевого самоврядування для отримання компенсації за попередній місяць. Для цього треба щоразу подавати заяву, у якій вказувати кількість людей, адресу, реквізити тощо. У випадку, якщо переселенці виїжджають з помешкання, або їх кількість змінюється, власник також має подати відповідну заяву.
Держава сплачує 14.77 грн за одну особу на добу. Тобто, якщо в місяці 31 день, сума становитиме 457.87 грн.
Чи можуть переселенці отримати компенсацію
Водночас у людей постають питання — чи можуть переселенці самі взяти участь у програмі та отримати компенсацію за витрати на комунальні послуги у помешканні, де вони проживають.
Юрист Ростислав Кравець відповідає: «Ні. Виплати може оформити лише власник помешкання — переселенці не мають право розпоряджатися майном. Компенсація нараховується в рамках програми, де головна умова — безкоштовне проживання внутрішньо переміщених осіб».
Компенсація, за словами, фахівця, нараховується саме за те помешкання, де живуть внутрішньо переміщені особи. При цьому, де на той час проживає власник (разом з ВПО або окремо) значення не має.
Крім того, господарі-учасники цієї програми не мають права вимагати з переселенців жодних грошей, навіть якщо комунальні послуги в помешканні коштують дорожче і компенсація не покриває їх повну вартість.
«Власник оплачує комунальні послуги самостійно, і не може просити виплатити різницю переселенців. Йому компенсується 450 грн на людину в незалежності від вартості комуналки у квартирі», — пояснює юрист.
Сума компенсації може зрости вдвічі
Нагадаємо, що, як вже розповідав Донбас24, на зимовий період розмір компенсації планують збільшити вдвічі. Проте, поки що відповідне рішення не прийняте.
«Звичайно, щоб вирішити проблему з проживанням переселенців, владі простіше знайти українців, у яких є вільне житло, і за це надавати компенсацію. Але компенсація повинна бути адекватною. Якщо вона буде 300−400 грн, більшість людей не погодиться на це. Державі зараз зручніше підняти рівень компенсації, ніж будувати житло», — говорить Ростислав Кравець.
Чи можна прихистити родичів
Також юрист розказав, що з приводу розміщення родичів ніяких обмежень немає. Тобто, якщо мама або бабуся проживали на територіях, які наразі окуповані або там проходять активні бойові дії, діти теж можуть отримувати компенсацію за їх прихисток.
А от власникам житла, які виїхали за кордон, але готові надати свої квартири переселенцям безкоштовно, в програмі взяти участь не вдасться.
«Для подання заяви потрібна лише фізична присутність», — зауважує юрист.
Крім того, виникає питання — чи можуть недобросовісні орендарі скористатися нагодою і отримувати компенсацію за переселенців, які і так щомісяця платять оренду та самостійно сплачують комунальні послуги? Адже для отримання виплат від держави договір оренди не потрібен, і взагалі в Україні його укладають дуже рідко.
«Представники влади завжди можуть розпитати людей, які живуть у помешканні, чи сплачують вони гроші, чи ні. Це найпростіший спосіб перевірити умови», — говорить Ростислав Кравець.
Прокопчук Еліна, Донбас24