Як користуватись в Україні нейромережою ChatGPT, що вона може і чому для судів вона марна

Як користуватись в Україні нейромережою ChatGPT, що вона може і чому для судів вона марна

Нейросітка ChatGPT, чат-бот на основі штучного інтелекту, який був презентований наприкінці листопада минулого року, буквально підірвав світ. Усього за пару місяців кількість активних користувачів ChatGPT досягла 100 мільйонів. І швидше за все, далі у неї взагалі буде вибухове зростання.

Вже є випадки, коли “штучний розум” писав медичні висновки та судові вердикти, не кажучи вже про “нешкідливі” шкільні домашні завдання та студентські есе. ChatGPT може писати тексти, створювати картинки та відео, працювати замість айтішників (наприклад, продукувати програмні коди). І цим вже зацікавилися не лише ті, хто хоче перекласти на штучний інтелект частину своєї роботи, а й бізнес.

Адже якщо чат-бот може працювати замість спеціалістів, то навіщо тримати зайвих людей у штаті та платити їм зарплатню?

Наприклад, медіагігант BuzzFee у своєму внутрішньому меморандумі заявив, що планує використати штучний інтелект для створення контенту. Компанія вже уклала договір з Meta і співпрацюватиме з розробником ChatGPT у використанні можливостей нейромережі. До речі, на тлі цієї новини акції BuzzFee злетіли на 150%.

У ЄС вже занепокоїлися щодо ризиків, пов’язаних із штучним інтелектом. Комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Бретон Тьєррі заявив, що необхідно запровадити правила користування “розумними” мережами. Той самий ChatGPT нібито може бути використаний для шахрайства, поширення дезінформації та зловживань у сфері освіти.

Втім, бюрократична машина поки що відстає від розробників штучного інтелекту, а це означає, що використання ChatGPT набиратиме обертів: і в освіті, і в професійному середовищі, і в бізнесі.

У нашій країні ChatGPT поки що офіційно недоступний. Але є схема, як можна оминути заборони. І українці вже активно експериментують із штучним інтелектом.

“Глобально роль штучного інтелекту буде тільки зростати. І він може багато поміняти буквально у всіх сферах. Передбачаю проблеми з освітою: ChatGPT може писати унікальні есе замість студентів, і ідентифікувати їх як плагіат за старими методиками практично неможливо. Назрівають пробеми і для творчих професій: людей там цілком успішно зможе замінити штучний інтелект. Рано чи пізно штучний інтелект почнуть широко застосовувати і в ході військових дій. Тож нас очікує у буквальному з’яслі війна машин”, – каже економіст Сергій Козлов.

Розбиралися, що таке ChatGPT, як ним можуть користуватися українці і чи ризик залишитися без роботи через штучний інтелект.

Що таке ChatGPT та що він уміє?

Нейросітка ChatGPT була представлена компанією OpenAl 30 листопада 2022 року. І буквально за пару місяців зібрала 100 мільйонів користувачів – результат, до якого популярним соцмережам, скажімо, тому ж Instagram, довелося йти понад два роки.

ChatGPT – це чат-бот, якому можна ставити запитання у режимі діалогу. Причому унікальність розробки в тому, що нейромережа може навіть розуміти, що людина має на увазі, ставлячи те чи інше питання. І, відповідно, відповідає як людина. За вказівкою співрозмовника чат-бот може виконувати завдання, аналізуючи величезні масиви інформації. Потрібно просто сказати, що вам потрібно і штучний інтелект запропонує рішення.

GPT-3, який використовується в ChatGPT, має 175 мільярдів параметрів та навчався на 570 гігабайтах текстів. Для порівняння: його попередник GPT-2 мав 1,5 мільярда параметрів. Тобто розробники вдосконалюють штучний інтелект, роблячи його дедалі просунутішим і “людяним”. Також розширюється коло завдань, який може вирішувати штучний інтелект: даючи грамотні вказівки, людина може підвчити чат-бот і отримати в результаті той продукт, який йому потрібний. Причому чим “розумніший” запит, тим якісніша відповідь нейромережі.

Щоправда, поки що не так гладко: штучний інтелект нерідко помиляється.

“Основна проблема полягає в тому, що хоча відповіді, які видає ChatGPT, часто бувають невірними, вони зазвичай виглядають так, ніби можуть бути правильними”, – зазначають експерти Stack Overflow, системи питань та відповідей про програмування.

Робоча мова ChatGPT – англійська. За запитами іншими мовами ляпів та неправильної інформації більше.

До того ж, штучний інтелект не стоїть на місці. Наприклад, на підході “розумніший” GPT-4, який Microsoft за домовленістю з розробником впроваджуватиме в пошуковик Bing. Є прогнози, що штучний інтелект вже в недалекому майбутньому замінить Google.

Що вміє ChatGPT? За завданням користувача чат-бот може не тільки дати відповіді на поставлені питання, але й написати реферат, книгу, вірш, створити ілюстрацію, мелодію, комп’ютерний код і т.д. Тобто розумна нейромережа може взяти на себе частину вашої роботи. А якщо додатково її навчити (скажімо, запропонувати кілька ваших особистих робіт), то штучний інтелект навіть зробить все у вашому стилі – так, що ніхто не запідозрить каверзи.

Від студентських есе до книг та комп’ютерних програм і просто побалакати

Не дивно, що з ChatGPT зараз все активніше експериментують – починаючи зі школярів та студентів, за яких штучний інтелект пише домашні завдання та реферати, і закінчуючи професіоналами та бізнесом.

Наприклад, у Колумбії суддя використав ChatGPT для ухвалення судового рішення. Як повідомила The Guardian, суддя Хуан Мануель Педілья Гарсія скористався штучним інтелектом при ухваленні рішення щодо медичного страхування – чи має вона покривати всі витрати на лікування дитини-аутиста.

Суддя-експериментатор заявив, що рішення за великим рахунком ухвалював не лише ChatGPT. Сам він відштовхувався від прецедентів у своїх схожих справах, а штучний інтелект йому лише допоміг працювати швидше. Втім, у колумбійських юридичних колах сам факт залучення штучного інтелекту до винесення вердикту спричинив чималий переполох.

До речі, інша модель штучного інтелекту – Claude від компанії-розробника Anthropic – нещодавно успішно склала іспит з права та економіки в університеті Джорджа Мейсона у Віргінії. Щоправда, екзаменатори відзначили не дуже високий рівень знань штучного інтелекту, але все ж таки визнали його достатнім для отримання прохідного балу, а деякі відповіді навіть були “кращими, ніж багато людських”.

Активно беруть участь ChatGPT у творчих сферах.

Так, продуктовий дизайнер Аммар Реші написав за допомогою чат-бота дитячу книгу, створив до неї ілюстрації та зараз продає новинку на Amazon.

ChatGPT також написав музику в стилі репера Дрейка, а додавши інструмент синтезу голосу Uberduc до експериментаторів навіть вдалося отримати готову композицію. Експертиментатори стверджують, що власні пісні тепер може створювати чи не будь-який користувач інтернету.

Медіагігант BuzzFee пішов ще далі: у своєму внутрішньому меморандумі заявив, що планує використати штучний інтелект для створення контенту. Компанія вже уклала договір з Meta і співпрацюватиме з розробником ChatGPT у використанні можливостей нейромережі. На тлі цієї новини акції BuzzFee злетіли на 150%.

Це лише частина прикладів. Насправді сфера застосування ChatGPT дуже широка – від освіти до ІТ, медіа, науки, бізнесу та навіть воєн, каже економіст Сергій Козлов.

Експериментують із ChatGPT та українці. У нашій країні, щоправда, прямого доступу до нейромережі немає (зупинимося на цьому пізніше), але обмеження можна обійти. Що, схоже, багато хто й робить.

“ChatGPT дуже корисний у моїй роботі. Я в захваті, як він мені економить час. Хочу поділитися прикладом. Може, ви теж придумаєте як заощадити свій час і зробити щось цікаве”, – пише на своїй сторінці у Фейсбуці екс-міністр економіки., який зараз працює у Київській школі економіки, Тимофій Мілованов

Він описує, як за допомогою ChatGPT створив код, що дозволяє аналізувати статті з міжнародних ЗМІ та давати їх резюме.

“Тобто я створив собі сервіс медіа-моніторингу, який повністю контролюю, і вже використав його, щоб написати популярний твіт, який переглянули близько 200 тисяч людей”, – зазначив Мілованов. Він уже проводить воркшопи з ChatGPT та його застосування, стверджуючи, що нейромережа допомагає “стати в 10 разів краще в роботі”.

А ось як описує свій досвід роботи з ChatGPT віце-президент з інжинірингу IT-компанії Ciklum Андрій Дегтярьов.

“ChatGPT – це не знаю, як вам пояснити. Майбутнє вже настало. Спочатку я зробив телеграм-бота, який писав тексти. Погрався, зрозумів, що з дикою фантазією живих людей впоратися важко, і забув. Але ця новина мене вразила дуже сильно. Цитата: “Тут ось хлопці просто просять ChatGPT згенерувати їм код гри Рong, і штучний інтелект – вжух – і генеріт. Причому він навіть може згенерувати HTML-код. Я скачав html-файл, він запускається у Хромі без проблем”, – захоплюється Дегтярьов у Фейсбуці.

Деякі українці зазначають, що з ChatGPT можна швидко зробити переклад тексту, скласти документ, підібрати фільм на вечір або просто побалакати, якщо нудно.

Через VPN та іноземну сім-карту

В Україні ChatGPT поки не працює, оскільки недоступна авторизація за українськими номерами телефонів.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров раніше поставив питання президенту OpenAl, чому наші громадяни не можуть отримати доступ до передової технології. У листі, надісланому нашому Мінцифрі, розробник пояснив, що обмежив доступ українців до своїх ресурсів, щоб не порушувати санкції через Донбас та Крим. Нібито компанія не знає, як відрізнити клієнтів із цих регіонів від інших українських користувачів.

“Якби був дешевий класифікатор, ми б переглянули політику”, – цитує “Форбс” відповідь розробника за словами заступника міністра цифрової трансформації Олександра Борнякова.

Тимофій Мілованов стверджує, що Мінцифри вже веде переговори з розробником щодо відкриття доступу до чат-боту в Україні.

“Я також поспілкувався з керівництвом OpenAl і вони стурбовані тим, що штучний інтелект в Україні може бути використаний росіянами проти України. Думають, як цього не допустити”, – написав Мілованов у Фейсбуці.

Але вже є алгоритм, як можна оминути обмеження. Його дає профільна платформа:

  1. Встановити VPN. Причому потрібна не браузерна, а декстопна версія, наприклад ClearVP.
  2. Зареєструвати нову електронну адресу, якою раніше не користувалися.
  3. Зареєструвати віртуальну сім-карту з номером однієї з країн, де нейромережа доступна (зробити це дозволяє, наприклад, сервіс 5sim.net). Мобільний номер необхідний для реєстрації в ChatGPT, яка передбачає зворотний зв’язок. На українські мобільні номери реєстрація недоступна.
  4. Заходити на сайт необхідно в анонімному режимі. Якщо цього не зробити, місцезнаходження можуть ідентифікувати за браузером cookie, після чого обліковий запис заблокують.

Для користувачів ChatGPT поки що безкоштовний. Але вже з’явилася преміум-версія за 20 доларів на місяць. Поки що вона доступна тільки в США, але є лист очікування і по інших країнах. Вона пропонує прискорені відповіді, доступ до мережі навіть під час пікових навантажень, пріоритетний доступ до оновлень та нового функціоналу. Розробник обіцяє представити й інші, доступніші за ціною пакети.

Чи зможе писати тексти краще, ніж 90% копірайтерів

Розумна нейромережа, яка може писати тексти, музику та комп’ютерні коди не гірше за людину, активувала розмови про те, що на ринку праці будуть великі зміни, а людину замінить штучний інтелект.

Сергій Козлов каже, що частка правди в цьому є. Переживати вже зараз точно варто представникам деяких творчих професій, наприклад, копірайтерам та журналістам, тексти за яких цілком може писати ChatGPT. Причому, якщо не безкоштовно для роботодавця, то значно дешевше, ніж це роблять автори.

Співзасновник освітньої платформи Prometheus Іван Примаченко зазначив, що за кілька років ChatGPT або його аналоги писатиме типові маркетингові тексти краще, ніж 90% копірайтерів, а робота 10% топ-копірайтерів полягатиме в тому, щоб вибрати, які саме із запропонованих варіантів найкраще відповідають цілям компанії.

Те саме стосується дизайнерів (вже є спеціалізована версія штучного інтелекту з дизайну) та IT-кодерів.

“Право, музика, журналістика – так буде у більшості індустрій. Через 5, 10 або 15 років, але рано чи пізно це стане реальністю і у вашій галузі”, – написав Примаченко на своїй сторінці у Фейсбуці.

Рекрутери кажуть, що штучний інтелект справді може стати конкурентом для фахівців-середнячків, але ось топових професіоналів він у найближчому майбутньому навряд чи замінить.

“Варто замислитися, як опинитися серед тих фахівців, які зможуть ефективно користуватися подібними додатками для збільшення власної продуктивності. Питання в тому, щоб освоїти не тільки рутину своєї професії, а стати майстром більш фундаментальних та складних навичок, які ще довго будуть не під силу штучному. інтелекту. Завдання у тому, щоб передати всю типову роботу штучному інтелекту та перейти на принципово новий рівень продуктивності”, – зазначає Примаченко.

“Немає сумнівів, що в довгостроковій перспективі більшість простих і рутинних робіт виконуватиме штучний інтелект. Він може замінити в тому числі значну частину вітчизняних IT-фахівців junior level. Тому рекомендація лише одна – підвищувати свій рівень. Найкреативніших і найрозумніших штучний інтелект не зможе замінити ще років 50 точно”, – каже СЕО компанії Alcor, віце-президент із фінансово-правових питань української IT-асоціації Дмитро Овчаренко.

Втім, зрозуміло, що всіма зірками в професії явно не стати. Тому рекрутери прогнозують усунення пріоритетів на ринку праці, і, відповідно, у професійній освіті. Дедалі популярнішими стануть спеціальності, в яких машині поки що важко замінити живу людину, наприклад, у медицині, сфері обслуговування та ін.

“На Всесвітньому економічному форумі було озвучено прогноз, що 85 мільйонів робочих місць просто зникнуть в ході автоматизації. Але водночас з’явиться 97 мільйонів нових робочих місць. Одні професії зникнуть, інші з’являться. Штучний інтелект згодом повністю змінить наш підхід до роботи, роботодавці найматимуть фахівців, які зможуть інтегрувати нові технології у свою працю. Це позначиться і на ринку праці, і на освіті”, – підсумував голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

“Але що стосується судочинства, то там нам конкуренція зі штучним інтелектом точно не загрожує. У нас раз у раз конституційні права ставлять на паузу, норми законів не виконуються. Штучний інтелект просто збожеволіє, потрапивши в систему, де все регулюється в ручному режимі. Навіть спроба автоматизувати елементарні справи з адміністративних порушень зайшла в глухий кут, тому що відразу з’явилася маса нюансів (наприклад, з пияцтвом за кермом – як фіксували і яким чином вилучали документи тощо). Тому для української судової системи ChatGPT точно марний”, – іронізує голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

СТРАНА

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order