Чому багатодітних українців масово не випускають за кордон та відмовляють їм у відстроченні

Чому багатодітних українців масово не випускають за кордон та відмовляють їм у відстроченні

Українські чоловіки, у яких по троє і більше неповнолітніх дітей і які раніше без проблем перетинали кордон, останнім часом все частіше стають невиїзними. Причому нерідко люди дізнаються про це безпосередньо від прикордонників – їх просто розвертають назад.

Таджик Парвіз, який давно живе в Україні та має українське громадянство, не зміг виїхати до Угорщини, звідки він планував вилетіти до Таджикистану, де з початку війни перебувають його дружина та четверо дітей.

“На кордоні мене розгорнули, сказали, свідоцтва про народження дітей не підходять, потрібна довідка з ТЦК. Тому, зрозуміло, на літак я не сів, втратив 500 доларів на квитках. Але найгірше те, що жодної довідки у військкоматі мені не дають, вимагають, щоб дружина взяла у таджицького нотаріуса довіреність, що ми справді сім’я, і я виховую своїх дітей”, – розповів він.

Мешканець Київської області Владислав теж не може взяти довідку у ТЦК.

“Кажуть, у тебе троє дітей, але від різних шлюбів. Одна дитина живе з колишньою дружиною, тому вона не рахується”, – скаржиться Владислав.

“Дійсно, для багатодітних батьків умови перетину кордону помітно ускладнилися. Що нерідко дозволяє працівникам ТЦК висувати абсолютно дикі вимоги до таких чоловіків, аж до того, що треба доводити батьківство. Створюється корупційна ситуація, а потім ми дивуємося, звідки у нас військовики доларові мільйонери”, – зазначає голова адвокатського об’єднання “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

Розбиралися, як багатодітні батьки тепер можуть виїхати за кордон.

“Виявляється, я вже й не батько зовсім”

“Страна” поспілкувалася з кількома чоловіками, у яких троє та більше неповнолітніх дітей.

Парвіз каже, що ще на початку війни відправив сім’ю до батьків до Таджикистану і з того часу регулярно її відвідує. Крім того, він багато разів виїжджав за кордон із бізнесу, оскільки відкрив магазин у Польщі.

“І ніколи проблем не було. Пред’являв свідоцтва про народження дітей та спокійно проїжджав”, – розповідає чоловік.

Він у перших рядах оновився у системі “Резерв+” і купив на липень квитки до Таджикистану. Але на угорському кордоні його розгорнули.

“Сказали, що свідоцтва про народження дітей вже не підходять, потрібно отримувати у ТЦК відстрочку. Я, звичайно, засмутився, але розраховував швидко залагодити проблему. Утім, пройшов уже місяць, а у ТЦК жодної довідки мені не дають. Кажуть, нехай дружина візьме”. у нотаріуса довіреність, що ви справді родина і ти береш участь у вихованні та утриманні дітей. Таджицькі нотаріуси таких довіреностей не дають”, – розповів Парвіз.

Мешканець Київської області Владислав став багатодітним батьком лише кілька місяців тому – у нього народився третій син. Але за кордон він виїхати так і не зміг. У ТЦК, куди Владислав звернувся після розвороту на кордоні, йому сказали, що оскільки шлюб у нього повторний і в ньому лише двоє дітей, а третя дитина живе з колишньою дружиною, то вона ні на що не може претендувати.

“Сказали, у тебе фактично тільки двоє дітей, третє ж не з тобою живе. То навіщо ти його використовуєш для виїзду за кордон? Але у нас із колишньою дружиною нормальні стосунки, я регулярно спілкуюся з сином, даю гроші. І раптом, виявляється, що я вже й не батько зовсім”, – обурюється Владислав.

При цьому мешканець Києва Олег, у якого троє дітей, каже, що без проблем узяв у ТЦК довідку та нещодавно з’їздив із сім’єю відпочити до Болгарії.

“Все оформив у ТЦК за кілька годин, з мінусів тільки те, що довелося в черзі посидіти. Але жодних причіпок щодо дітей взагалі не було”, – розповів Олег.

Ростислав Кравець каже, що на проблеми скаржаться переважно чоловіки, у яких у сімейному становищі “є нюанси”.

“Якщо у чоловіка в нинішньому шлюбі троє і більше дітей, всі живуть з ним, то, як правило, жодних питань у ТЦК не виникає. Але якщо, скажімо, йдеться про дітей від різних дружин, розлучення, проживання сім’ї в іншій країні, то тут дійсно часто виникають проблеми. Наприклад, якщо чоловік у розлученні, його можуть попросити надати докази, що він виховує та містить дітей: принести “пояснювальну” від дружини та документи про виплату аліментів. Ситуація ускладнюється, якщо чоловік офіційно аліментів не платить (хоча при цьому і дає гроші на дітей). Якщо пара живе разом, але не перебуває в офіційному шлюбі, у ТЦК можуть вимагати навіть докази, що діти ваші”, – розповів Кравець.

Тест на батьківство

За словами Ростислава Кравця, багатодітні батьки стають невиїзними через зміни у законодавстві.

“Якщо раніше достатньо було показати прикордоннику свідоцтво про народження дітей, то зараз чоловік повинен оформити відстрочку до ТЦК. Територіальний центр комплектації вносить дані такого військовозобов’язаного в єдину базу із зазначенням, на якій підставі йому дано відстрочку. Також чоловік отримує на руки витяг з реєстру, яку вимагають прикордонники. Без отримання відстрочки чоловік не виїде з країни, скільки б дітей у нього не було. військкомів як незаконні. Фактично створюється штучна проблема, яку багато чоловіків, напевно, захочуть вирішити», — каже Кравець.

Те, що у ТЦК справді створюють багатодітним батькам проблеми на рівному місці, нам підтвердила й адвокат Анжела Василевська. Вона порадила чоловікам одразу звертатися до юристів.

За її словами, під час звернень до ТЦК виникає багато проблем, що пов’язано із недосконалістю нормативного регулювання процедури надання відстрочки. Відповідно до закону про мобілізацію, не підлягають заклику жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє та більше дітей віком до 18 років, за винятком тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

У доповненні №5 до порядку проведення призову громадян на військову службу (постанова Кабміну №560) прописано чіткий перелік документів, які має подати багатодітний батько для отримання відстрочки:

  • заяву про відстрочку;
  • копії свідоцтв про народження дітей до 18 років;
  • копію свідоцтва про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей, рішення органів опіки, письмовий договір між батьками про те, з ким житимуть діти та хто їх утримуватиме, рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного.

“Як правило, проблеми виникають у чоловіків, які мають дітей від різних шлюбів. Але, як видно з перерахованих документів, різні шлюби не є приводом для відмови в оформленні відстрочки. У ТЦК також нерідко вимагають довідки з виконавчої служби про відсутність заборгованості за аліментами та інші Але такі вимоги в більшості випадків необґрунтовані”, – говорить юрист АТ EvrikaLaw Андрій Шелих.

Адвокат Наталія Павловська заявляє, що постанова №560, ухвалена у травні 2024 року, фактично обмежила право на відстрочку для багатодітних батьків, у яких хоча б одна дитина не є біологічною.

“Такі зміни є незаконними, оскільки норми постанови №560 суперечать закону про мобілізацію. Якщо є протиріччя, має застосовуватися акт найвищої юридичної сили, тобто закон. Але зараз усі протиріччя вирішуються після відмови у наданні відстрочки шляхом оскарження в суді”, – каже Павлівська.

Наступний етап – вручення повісток?

Поки що багатодітні батьки скаржаться лише на те, що не можуть виїхати за кордон. Але фактично, якщо вони не зможуть отримати відстрочку, наступним етапом теорії може бути і вручення їм повісток.

“Зрозуміло, що повістки – це вже зовсім інший рівень. І якщо багатодітних батьків спробують мобілізувати, будуть скандали. Та й суди такі повістки масово скасовуватимуть. Поки ТЦК “розробляють” тему виїзду за кордон. Людям прямо начебто і не відмовляють, але й Відстрочку не оформлюють. Думаю, просто хочуть, щоб їм запропонували вирішити питання полюбовно.

СТРАНА

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order