Розповідаємо більше про повістки через “Дію”, штрафи за неявку до ТЦК та працевлаштування в умовах воєнного стану.
Оновлена інформація про військовий облік та мобілізацію може з’являтися чи не щодня. Це змушує українців шукати відповіді на хвилюючі питання, які стосуються отримання повісток, відвідування військкоматів, штрафів за неявку тощо.
Сайт Pro Гроші розповідає про п’ять особливостей військового обліку, які варто знати громадянам у квітні.
Повістки в телефоні
Неодноразово в інформаційному просторі виникали меседжі про запровадження повісток в додатку “Дія”. Вкотре про таку можливість заговорив член Комітету Верховної Ради з національної оборони Федір Веніславський. За його словами, в майбутньому призовникам надсилатимуть документи не в паперовому вигляді, а в електронному. І хоч наразі це неможливо втілити у життя з технічної точки зору, проте через кілька років – цілком.
Водночас цифровізацію військового обліку заперечує очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров. Він запевняє, що влада не розроблює план видачі повісток через “Дію”.
Перетин кордону для знятих з обліку
Військовозобов’язані особи не мають права виїжджати з України, окрім деяких визначених законодавством випадків. Проте ті, хто не перебувають на обліку, перепон для перетину кордону не мають. За словами адвоката Ростислава Кравця, військово-лікарська комісія повинна видати висновок про непридатність людини для служби, що автоматично знімає з обліку.
Але на кордоні, аби без перешкод виїхати, треба показати певні підтверджувальні документи, серед яких – закордонний паспорт, військовий квиток і висновок ВЛК про непридатність для служби. Зауважимо, прикордонники не можуть видавати повістки, оскільки це не входить у їх безпосередні посадові обов’язки.
Штраф підприємствам за працевлаштування
Взяти на роботу військовозобов’язану особу можна тільки за наявності у кандидата військово-облікового документа. Державні органи, підприємства, установи та організації, заклади освіти, заклади охорони здоров’я повинні вести персональний облік і протягом семи днів після успішного працевлаштування повідомляти ТЦК про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Невиконання норм постанови Кабміну від 30.12.2022 № 1487 передбачає адміністративну відповідальність за статтею 210-1 КУпАП (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію). Відповідно на керівництво накладається штраф у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 400 до 5 100 грн). За повторне притягнення сума штрафу становитиме від 5 100 до 8 500 грн.
Штраф за неявку до військкомату
Ігнорування повістки загрожує українцям покаранням. Якщо вони не відвідали територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в період, вказаний у документі, то будуть змушені заплатити штраф. Його розмір залежить від періодичності порушень та типу повістки.
Якщо особа проігнорувала отримання вперше, сума стягнення дорівнюватиму від 1 700 до 3 400 грн (для посадовців – від 3 400 грн до 5 100 грн). Це стосується повістки для уточнення облікових даних і проходження медичної комісії. За друге порушення протягом року штраф збільшується до значення 3 400-5 100 грн та 5 100-8 500 грн – для посадовців.
Бронювання від мобілізації
Нові правила дозволяють підприємствам бронювати максимум 50% персоналу. Але право клопотати про відстрочку надається не всім організаціям. Керівники можуть подати списки співробітників у випадку, якщо підпадають під одну з вказаних категорій:
- виробляють товари чи надають послуги, необхідні для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- виконують мобілізаційні завдання;
- мають статус критично важливих об’єктів, що забезпечують функціонування економіки в особливий період.
Відстрочка надається працівникам лише на пів року, після закінчення терміну варто продовжити бронювання, заново подавши списки в Міністерство економіки та узгодивши імена з Міністерством оборони.