Слідчі та прокурори можуть і далі не перейматись відповідальності за незаконні дії

Черговий лозунг стосовно захисту прав громадян і встановлення запобіжника у вигляді персональної відповідальності слідчих та прокурорів за незаконні дії виявилась мильною кулькою як і 99% ініціатив уряду.

Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» №2548-VIII від 18.09.2018 внесли наступні зміни до ст. 130 Кримінального процесуального кодексу України:

«Держава, відшкодувавши шкоду, завдану слідчим, прокурором, застосовує право зворотної вимоги до цих осіб у разі встановлення в їхніх діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, або дисциплінарного проступку незалежно від спливу строків застосування та дії дисциплінарного стягнення».

Уважно її прочитавши стає зрозуміли, для того щоб настала відповідальність прокурора чи слідчого потрібно:

  1. Безпосередньо відшкодування шкоди завданої слідчим чи прокурором самою державою.
  2. Встановлення в діях слідчого чи прокурора складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили або дисциплінарного проступку.

Варто відзначити, що автоматично при винесенні виправдувального вироку, закриття кримінального провадження, скасування вироку після набрання ним законної сили стосовно особи суди не визначають розмір відшкодування. Для цього потрібно окреме рішення суду. Чи вистачить сили і чи буде така особа звертатись до суду велике питання. Як показує практика, таких позовів не дуже багато.

Окрім цього, для притягнення слідчого чи прокурора до відповідальності потрібно і окремий вирок суду де саме буде встановлено, що саме вони скоїли правопорушення, або відповідне рішення уповноваженого органу щодо притягнення їх до відповідальності.

Всі ми прекрасно розуміємо що при такому підході притягнення прокурорів та слідчих за протиправні дії до відповідальності, левова більшість осіб, що грубо та цинічно порушували законодавство та права громадян, відбуватись не буде.

Це черговий приклад того, що замість виконання чинних законів  діюча влада приймає нові, які також ніхто виконувати не буде. Та й виконати їх буде вкрай важко.

 

Адвокат, Віце-президент Світового конгресу українських юристів та Всесвітнього юридичного альянсу, старший партнер Адвокатської компанії «Кравець і партнери»

Ростислав Кравець для ЮРЛИГИ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top

Заказ обратного звонка

    Callback order