Розмови про податок на валюту з чуток перетворюються на реальність. У Верховній Раді зареєстрували законопроект про запровадження 15-% збору на продаж. Депутати налаштовані ухвалити документ уже на завтрашньому засіданні. Адже два місяці поспіль українці скуповують рекордні обсяги умовних одиниць. Золотовалютні запаси НБУ скоротилися до 27 мільярдів доларів. Це тоді, як валюту купують виключно під подушку.
Дмитро Полонський, журналіст : “Національний банк шукає все нові і нові способи, як відучити українців від долара. Вже завтра Верховна рада планує розглянути законопроект про оподаткування валютних операцій. Якщо його ухвалять, з кожного проданого українцем долара, держава забиратиме 1.20 копійок”.
Під час продажу валюти продавець має сплатити 15 % податок до Пенсійного фонду. Разом з тим, нововведення не стосується заробітчан. Вони можуть вільно переказувати з-за кордону щомісяця еквівалент 150-ста п’ятдесяти тисяч гривень. Не братимуть податку і з власників валютних депозитів. За умови, якщо вони відкриті, щонайменше, за місяць до зняття грошей. Також збір не стягуватимуть під час купівлі або продажу казначейських валютних зобов’Язань і золотих монет.
Віталій Хомутиннік, голова комітету з питань фінансів : ” Буде зроблений перехідний період, протягом 2 місяців, тобто закон вступить в дію через 60 днів після його опублікування, для того, щоб кожна людина подивилася на свій баланс, що треба тримати,ю долари чи національну валюту і зробила висновок”.
Минулорічна “паспортизація” під час обміну валют, як показав час, не особливо налякала українців. Тому Нацбанк вирішив піти на рішучіші кроки. Деякі банківські установи вже встановили ліміт на продаж валюти. Не більше тисячі доларів в одні руки. Тепер новий податок – 15 процентів від суми операції. Іти до обмінника – геть не вигідно.
Ростислав Кравець, юрист : ” Опять у нас может получиться такая ситуация, что реально в стране установится несколько курсов. Один курс – национального банка. Второй курс – в обменных пунктах. И третий курс который будет реальный на валютном рынке. Люди не будут идти в обменные пункты и сдавать валюту по 7 грн. за доллар. Они все-равно будут идти к этим менялам, валютчикам так называемым”.
А ось для тих, хто в доларах робить заощадження, новація особливого значення не матиме.
Олександр Охріменко, президент українського аналітичного центру : ” Податки появляються лише в тому випадку, якщо ви зберігаєте валюту в тумбочці, під подушкою, або, якщо ви валютний спекулянт. Звичайно, якщо ви купили валюту , а завтра продали і цей податок вам не вигідний. А якщо ви дійсно зберігаєте валюту, ну от ви її купили і вона накопичується рік-два, то це несуттєво”.
Деякі експерти припускають – інформаціями про можливі обмеження Нацбанк просто лякає українців. Щоб припинили скуповувати валюту, яку потім доведеться продавати, сплачуючи податок.
Олег Устенко, виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера : ” Его администрирование настолько дорогое, что шансы на введение этой нормы крайне низкие. Я слабо себе представляю каким образом можно будет администрировать это с низкими затратами – это очень затратный механизм и скорее всего по согласованию с министерством финансов, Нацбанк откажется от этой идеи”.
Більше на погрозу, ніж на реальний механізм скидається і наказ НБУ змусити імпортерів продавати виручку. Бо про розмір – ні слова. Як зазначили у документі, – до особливого розпорядження. Тобто коли знову півень клюне.
Дмитрий Полонский, Телеканал UBR