Центральний банк Iталiї заявив про початок процедури закриття iталiйської фiлiї латвiйського AS PrivatBank, власником якого є український Приватбанк.
За словами представникiв iталiйського Центробанку, таких заходiв було вжито пiсля закiнчення перевiрки, яку проводили з 16 березня по 6 квiтня цього року i знайшли серйознi порушення правил, що свiдчать про вiдмивання грошей. Латвiйському Приватбанку буде заборонено здiйснювати будь-якi додатковi операцiї в Iталiї. Клiєнтам дозволять вивести заощадження або перевести їх в iншi банки.
Це повiдомлення з’явилося на фонi iншої неприємної для Коломойського новини. Генеральна прокуратура України звинувачує Приватбанк у розкраданнi протягом 2014 року 19 млрд. гривень рефiнансування, наданого НБУ.
– Це не перший скандал iз латвiйською дочкою Приватбанку. Її вже притягували до вiдповiдальностi, – розповiдає газеті “Експрес” старший партнер адвокатської компанiї “Кравець i партнери” Ростислав Кравець. – У груднi минулого року рада комiсiї ринкiв фiнансiв i капiталу Латвiї оштрафувала PrivatBank на 2 млн. євро. Була пiдозра, що через цей банк могли проходити вкраденi в трьох молдовських банках кошти – 1 млрд. євро. PrivatBank намагався спершу оскаржити це рiшення, проте пiзнiше передумав i пiшов на мирову, заплативши штраф.
– У чому звинувачують iталiйську дочку латвiйського Приватбанку?
– На думку Центробанку Iталiї, фiлiя не дотримувалася вимог чинного законодавства в частинi фiнмонiторингу та належного контролю за вiдмиванням коштiв. Це може бути брак документiв, якi пiдтверджують тi чи iншi операцiї, неналежний контроль за iдентифiкацiєю осiб, що використовують рахунки. Тобто, вочевидь, була обгрунтована пiдозра вважати, що в банку вiдмивають кошти, а не використовують у реальному секторi економiки.
Як результат – фiлiя латвiйського Приватбанку бiльше не може провадити свою дiяльнiсть в Iталiї. А саме – залучати кошти вiд населення чи юридичних осiб.
– Банки країн колишнього СРСР, якi нинi в ЄС, пiд прискiпливою увагою ФАТФ (мiжнародна органiзацiя, що бореться з вiдмиванням грошей та iншого майна, набутого кримiнальним шляхом), – додає директор консалтингової компанiї “William Invest Expert” Вiктор Медвiдь. – Є пiдозра, що в багатьох тамтешнiх установах ховають свої кошти олiгархи з Казахстану, Росiї.
– Цей скандал ще раз пiдтверджує, що у Приватбанку не все гаразд?
Р. Кравець: – Можна вiдкрити реєстр юридичних та фiзичних осiб, де зазначено кiлькiсть проваджень щодо юридичної особи, тобто Приватбанку. Якщо за 2009 рiк це була одна справа, за 2012 – 8, 2013 – 50, 2015 – 300, то за пiвроку 2016-го – 500 справ. Фактично виконавчi провадження щодо Приватбанку розпочинають тепер чи не кожен день. Крiм того, цiкавим є рiшення Iндустрiального суду Днiпропетровська, який заборонив заарештовувати рахунки Приватбанку. Це все свiдчить про те, що Приватбанк не виконує своїх зобов’язань перед клiєнтами.
В. Медвiдь: – Давно вiдомо, що активи групи “Приват”, якi фiнансує Приватбанк, оформленi на 500 офшорних компанiй по всьому свiту. Тобто грошi виведенi з банку пiд фiктивнi операцiї. Якби розслiдування щодо Приватбанку в Українi вiв фiнмонiторинг США, то цей банк уже давно б не працював.
– Яка доля, на вашу думку, чекає на банк Коломойського? Нинi там розмiщено кожен третiй вклад фiзосiб. Частка Приватбанку на ринку депозитiв населення сягнула 36,3% (148,4 млрд. грн.). Це майже стiльки ж, скiльки в Ощадбанку, Укрексiмбанку, “Райффайзен Банку Аваль”, ПУМБ, Укрсоцбанку, “Альфа-банку” та Укргазбанку, разом узятих. Це проблема?
Р. Кравець: – Не треба забувати, що бiльш як 90% кредитного портфеля Приватбанку у Днiпропетровськiй областi. Тобто Коломойський кредитує свiй бiзнес. Це такий собi банк-порохотяг. Приватбанк – колос на глиняних ногах.
В. Медвiдь: – Нинi Приватбанк iснує, як то кажуть, з доброї волi влади. Частина подiбних олiгархiчних бiзнесiв (Жеваго та банк “Фiнанси i кредит”, Лагун i “Дельта банк”) збанкрутували, як тiльки НБУ не захотiв їм пiдiгрувати. Адже, якщо брати вiдповiднiсть капiталу нормативним показникам, то вони щодо жодного показника не стабiльнi, забезпеченiсть кредитiв теж дуже слабенька.
Але Приватбанк – один iз системоутворювальних банкiв, тому його банкрутство може мати дуже серйознi наслiдки для економiки. Усi це прекрасно розумiють. Бо як тiльки вiн “впаде”, то збанкрутують сотнi компанiй. Це як картковий будинок. Фонд гарантування вкладiв не має вiдповiдних ресурсiв, щоб покрити навiть одну десяту депозитiв Приватбанку, у бюджетi грошей також катма. Це дуже погано, що держава, маючи великi державнi активи, не проводить рацiональну полiтику диверсифiкацiї вкладiв.
А те, що банк активно залучає новi депозити, ще про нiщо не говорить. “Дельта банк” до останку це також робив. I де вiн тепер?!
Леся ЯСИНЧУК, газета Експрес