Десятки адвокатів і громадських діячів збирають підписи на підтримку екс-судді Лариси Цокол
підписи на підтримку судді Лариси Цокол. Її минулого тижня відсторонили від роботи та рекомендували звільнити.
“Адвокатським майдан” – так охрестили цей документ в інтернеті. “Закликаємо всіх членів Вищої ради правосуддя, суддівського самоврядування не допустити звільнення Лариси Цокол”, – ідеться в ньому. Десятки людей виступили у підтримку судді Печерського суду. Адвокат Андрій Федур – один із тих, хто став на сторону судді. Каже, чи не вперше на його пам’яті служительку підтримує така кількість його коллег. “Зараз, коли почалася ця тема з Цокол, я щось не чув негативних відгуків про цю суддю. А це суддя Печерського суду”, – наголошує юрист.
Ларису Цокол минулого тижня відсторонили від роботи і рекомендували звільнити. Цю пропозицію ще має розглянути Вища Рада правосуддя. Юристи ж певні, підстав карати суддю, ще й так суворо – немає, і вбачають у цьому тиск на служительку Феміди.
Суддя Цокол розглядала не одну гучну справу – Олексія Пукача, Сергія Власенка та Геннадія Корбана. Однак більшість її знає за судом у справі Міхеіла Саакашвілі. Суддя не задовольнила клопотання прокурорів про домашній арешт політика та відпустила його, а вже за півтора тижні скарги на суддю почала розглядати дисциплінарна палата та Вища рада правосуддя. 18 жовтня Ларису Цокол відсторонили з причини трьох скарг від колишнього заступника міністра юстиції, приватної особи та підприємця. У всіх трьох випадках рішення судді Цокол скасувала апеляція.
Юристи підтверджують, що формально це дійсно є підставою для розгляду справи про відповідність. “Рішення правомірне. Але як воно співвідноситься з іншими членами цього суду – інше питання”, – каже адвокат Денис Ярославський. “На деяких суддях лежить більше 170 скарг. Ці скарги не розглянуті. І вони працюють”, – пояснює його колега Сергій Войченко. “Це схоже на упереджене ставлення першої дисциплінарної палати. І коли це рішення буде переглянуто Вищою радою правосуддя – то його скасують”, – упевнений інший адвокат Ростислав Кравець.
Колишній голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович переконаний, що скарги тягнуть максимум на догану, але ніяк не звільнення. “Три об’єднані скарги. Всі переважно стосуються підприємницьких спорів. Ну, як на мене, є багато питань по суті, в чому взагалі обвинувачують суддю”, – каже він.
ТСН спробувала дізнатися у доповідача у справі Лариси Цокол Олександра Маловацького, чому саме звільнення домагаються її опоненти. Однак той від коментарів відмовився, бо ще взимку ТСН повідомила про розслідування “Радіо Свобода”, в якому йшлося про імовірну причетність родини Маловацького до покупки газових родовищ за заниженими цінами і зв’язок із президентом. Маловацький переконаний, що тоді його позицію висвітлили недостатньо.
У Вищій раді правосуддя будь-яке політичне підґрунтя чи заангажованість відкидають. Сама ж Лариса Цокол своє відсторонення не коментує, бо не хоче впливати на рішення коллег. “Я хотів би розраховувати на те, що суддя Цокол не буде звільнена. Я хочу розраховувати, що там є достатньо людей думаючих”, – вважає Федур. Але навіть якщо рішення ухвалять не на користь судді, припускають захисники, то вона цілком зможе оскаржити його – і не лише в українських судах, а й в Європейському з прав людини.
Олександр Романюк, ТСН