ТЦК та СП: повноваження, структура та обов’язки органу — роз'яснення адвоката

ТЦК та СП: повноваження, структура та обов’язки органу – роз’яснення адвоката

В інформаційному просторі трапляється інформація, що ТЦК та СП є приватними комерційними організаціями, а не державними структурами.  Що таке ТЦК і СП в Україні, які в них права та обов’язки – читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Що таке ТЦК і СП

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) – це органи військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку та військової служби, мобілізації й мобілізаційної підготовки.

Із 2022 року ТЦК та СП замінили колишню систему військових комісаріатів (згідно з положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Постановою №154 Кабінету міністрів України від 23.02.2022).

Станом на 2023 рік кількість ТЦК і СП сягає понад 200, їх розподілено між чотирма оперативними командуваннями: Південь, Північ, Захід, Схід. Деякі з них мають відокремлені територіальні структурні підрозділи у складі центру – філіали.

Які повноваження у ТЦК та СП

Юрист та адвокат Ростислав Кравець розповів, що діяльність ТЦК та СП здійснюється у межах правового поля. Вони є юридичними особами та мають всі необхідні для роботи права. Загальне керівництво центром здійснює Генеральний штаб Збройних сил України. Він затверджує штат, штатний розпис і структуру ТЦК.

ТЦК і СП мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки органів Казначейства. Утримання Територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснюється за рахунок коштів, передбачених Міноборони у державному бюджеті. Центри забезпечуються військовим майном відповідно до штату і табеля до нього.

Центр у своїй діяльності керується Конституцією й законами України, а також указами президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції й законів України, актами Кабінету міністрів України, наказами і директивами міністра оборони та начальника Генерального штабу Збройних сил та урядовим Положенням.

ТЦК і СП мають такі повноваження:

 1. В установленому порядку звертатися до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань сприяння здійсненню відбору громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних сил, військової служби за контрактом, вступу до вищих військових навчальних закладів Міноборони та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;
 2. Проводити й організовувати заходи з метою патріотичного виховання населення.

Центр здійснює свої повноваження у взаємодії з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та іншими державними органами, підприємствами, організаціями та установами незалежно від форми власності та підпорядкування.

Структура ТЦК і СП

Центр Територіального центру комплектування та соціальної підтримки комплектується військовослужбовцями, працівниками Збройних сил України, бойовими офіцерами.

Очолює ТЦК начальник, який:

 • здійснює загальне керівництво центром та філіалами;
 • несе відповідальність за виконання завдань, покладених на центр та філіали;
 • висуває пропозиції, які стосуються зміни штату, штатного розпису центру та його структури;
 • визначає функції філіалів та їхні завдання;
 • видає розпорядження, накази, організовує та контролює їх виконання у межах своєї компетенції;
 • затверджує посадові інструкції працівників центру та службові обов’язки військовослужбовців;
 • організовує підвищення кваліфікації військовослужбовців і працівників центру;
 • займається веденням обліку, складенням і поданням звітів, визначених законодавством;
 • представляє центр у відносинах з органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади та іншими державними органами, установами, підприємствами та організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування;
 • забезпечує захист інформації, яка становить державну таємницю;
 • направляє відібраних кандидатів для проходження військової служби за контрактом на медичний огляд військово-лікарською комісією для визначення стану здоров’я та ступеня придатності до військової служби.

Які обов’язки ТЦК та СП

Завданням ТЦК і СП є відбір громадян для проходження військової служби у військовому резерві Збройних сил, служби за контрактом (на посадах рядового, сержантського i старшинського складу), вступу до вищих військових навчальних закладів Міноборони та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.

Основні обов’язки ТЦК:

 • проводити агітаційну та роз’яснювальну роботу серед населення з метою здійснення відбору громадян для проходження військової служби;
 • проводити перевірку рівня фізичної підготовки, організовувати медичний огляд, тестування з професійних якостей і психологічного тестування. За отриманими результатами здійснює відбір громадян для прийняття на військову службу;
 • пропонувати громадянам, за результатами відбору, посади, на які вони можуть бути призначені у разі прийняття на військову службу за контрактом;
 • вести облік громадян зарахованих до резерву для прийняття на військову службу за контрактом;
 • направляти громадян, відібраних для прийняття на військову службу за контрактом, до навчальних військових частин Збройних сил для укладення контракту та підготовки за військово-обліковою спеціальністю. Осіб, які бажають проходити службу у військовому резерві ЗСУ чи вступати до вищих військових навчальних закладів Міноборони та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;
 • направляти до військових комісаріатів, у яких особи перебувають на військовому обліку;
 • вести прийом громадян, розглядати звернення з питань прийняття на службу у військовому резерві Збройних сил, військову службу за контрактом, вступу до вищих військових навчальних закладів Міноборони та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, а також з інших питань, що належать до повноважень центру;
 • організовувати та контролювати роботу філіалів;
 • здійснювати заходи підвищення кваліфікації військовослужбовців і працівників центру;
 • виконувати інші функції, визначені законодавством у межах своїх повноважень.

Що не мають права робити працівники ТЦК

Юрист та адвокат Ростислав Кравець розказав, що працівники ТЦК та СП не мають повноваження на затримання, приводу та позбавлення волі будь-яких осіб, зокрема й військовозобов’язаних.  Також вони не мають права самостійно перевіряти документи, тільки в присутності представників поліції.

ФАКТИ

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка