Шмигаль знайшов новий спосіб як зменшити маленькі пенсії ще більше, а великі зберегти

Шмигаль знайшов новий спосіб як зменшити маленькі пенсії ще більше, а великі зберегти

В Україні готуються масштабні зміни щодо пенсій.

На одному з нещодавніх засідань уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що пенсійну систему “оновлюватимуть”.

Планується кілька нововведень.

По-перше, змінять формулу для індексації пенсій. Нагадаємо: індексація виплат пенсіонерам відбувається щороку (як правило, у березні). Пенсії перераховують за формулою – 50% інфляції плюс 50% зростання середньої зарплати за останні три роки. Але тепер цю формулу хочуть кардинально змінити. Замість інфляції та зарплатної динаміки пропонують орієнтуватися на бали, які нарахують кожному пенсіонеру – залежно від співвідношення зарплати, яку людина отримувала до виходу на пенсію, до середньої зарплати країною тих років.

Як зазначив Шмигаль, така система буде “справедливішою, зрозумілішою і прозорішою”.

“Її мета – забезпечити, щоб кожен український пенсіонер мав солідарну пенсію не нижче 30% його середньої заробітної плати протягом життя. Разом із накопичувальною складовою – це буде не менше 50%”, – сказав прем’єр.

“Суть у тому, що за новою формулою найбільше збільшення у відсотках можуть отримати ті, хто зараз має найнижчі пенсії”, – говорить голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

Втім, не факт, що нова формула виявиться вигіднішою, ніж нинішня для всіх пенсіонерів, – додав голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець. Але повернемося до нюансів “бальної системи” для пенсіонерів пізніше.

Друге нововведення – запуск накопичувальних пенсій. В Україні про накопичувальні пенсії говорять уже кілька років. У парламенті є кілька законопроектів на цю тему. Але до впровадження цього задуму в життя поки що так і не дійшло. Але, як заявив Денис Шмигаль, накопичувальні пенсії таки будуть і впровадити нову систему планують з 2025 року.

Якщо запускатимуть її за найперспективнішим законопроектом, то це означає, що на першому етапі розділятимуть єдиний соціальний внесок (його сплачують роботодавці) – частина на солідарну систему, частина на накопичувальну. Тобто загальна сума перерахувань залишиться незмінною.

“Але тоді незрозуміло, за рахунок чого підвищуватимуть пенсії”, – запитує Олег Пензін.

Розбиралися, що готується з пенсій.

Ризикована формула

Розберемо докладніше озвучені в Кабміні нововведення щодо пенсій. Їх, без перебільшення, можна назвати революційними, оскільки вони докорінно змінять діючу пенсійну систему. Що при цьому буде із виплатами конкретним пенсіонерам?

Перше нововведення – зміна формули для індексації пенсій. Його можуть запустити вже до наступного перерахунку пенсій, тобто у березні 2024 року.

Нагадаємо: зараз індексація пенсій проводиться за спеціальною формулою – 50% інфляції плюс 50% динаміки середньої латки по країні, з якої нараховується пенсія за останні три роки, що передують індексації. У 2023 році відсоток індексації пенсій вийшов рекордним – 19,7%. “Розігнала” його, головним чином, висока інфляція у 2022 році – 26,6% (проти 10% у довоєнному 2021 році).

Тому, якщо минулими роками пенсії індексували на 8-11% на рік, то цього року – майже на 20%. При цьому надбавки отримало понад 10 млн пенсіонерів. Причому вперше під індексацію потрапили мінімальні пенсії, які раніше за формулою не перераховували- вони збільшувалися лише зі зростанням прожиткового мінімуму. У результаті пенсіонери отримали надбавки до 500 гривень та більше.

Виняток склали лише пенсіонери, які вийшли на заслужений відпочинок нещодавно – у 2020-2022 роках. Їм додали лише по 100 гривень.

Загалом індексація-2023 була, мабуть, найбільш щедрою за останні роки. Щоправда, враховуючи рекордне зростання цін в Україні, багатшими наші пенсіонери все одно не стали, але це вже інше питання.

Але тепер формулу для індексації хочуть кардинально змінити. І експерти мають підозри, що влада почала фонтанувати ідеями з приводу нових формул саме тому, що не хоче повторення ситуації з рекордною індексацією. Цього року НБУ прогнозує інфляцію в 10,6%, але в країні йде війна, і все може змінитися будь-якої миті. А чим вище буде інфляція, тим більше доведеться доплачувати пенсіонерам. Утім, у Кабміні такі домисли відкидають, і кажуть, що, навпаки, хочуть зробити індексацію більш справедливою, зрозумілою та прозорою.

Пенсійний бал

Замість інфляції та показника зростання середньої зарплати при перерахунку пенсій у наступному році хочуть враховувати деякі бали.

Як зазначили у Кабміні, бальна система “вирівняє диспропорції між пенсіонерами, які давно вийшли на пенсію та тими, хто зробив це нещодавно. Відповідно, виплати пенсіонерам, які виходили на пенсію раніше, підтягнуться до сучасного рівня”.

Про що тут ідеться?

“Справа в тому, що пенсіонери, які вийшли на заслужений відпочинок давно – 10-15 років тому і більше, отримали на той момент виплати, які відповідали їхнім зарплатам. Але з того часу країна пережила кілька криз, були роки в рекордній інфляцією. тим, пенсії перераховували значно повільніше, ніж росли цінники в магазинах. У результаті люди отримують невеликі пенсії, навіть якщо на момент виходу на заслужений відпочинок вони мали цілком пристойні зарплати”, – пояснив Пензін.

Щоб вирівняти цю диспропорцію, у Кабміні хочуть нараховувати кожному українському пенсіонеру бали – залежно від того, як його зарплата співвідноситься із середньою станом на момент виходу людини на пенсію.

Причому за такою системою “збиратимуть” на пенсії та майбутні пенсіонери.

“Щомісячно працевлаштовані громадяни сплачують внески до Пенсійного фонду. Внесок буде перерахований у бали у відповідності зі співвідношенням між зарплатою людини та середньою зарплатою по Україні на той момент. Якщо ви сплачуєте внески із зарплати, яка є середньою по країні, отримуєте 10 балів. Якщо з вищою, ніж середня країною, отримуєте, наприклад, 12 балів, менше середньої – 8 балів”, – пояснив Денис Шмигаль.

Потім ці бали щорічно перераховуватимуться у зворотному порядку — у пенсію, залежно від середньої заробітної плати по країні на той момент. Що, як вважають у Кабміні, зробить солідарну пенсійну систему “захищеною від інфляції та девальвації”.

Пояснимо докладніше. Пенсія в Україні розраховується на підставі двох основних показників – середньої зарплати по країні, з якою сплачується ЄСВ, та індивідуального зарплатного коефіцієнта (співвідношення зарплати майбутнього пенсіонера до середньої по країні).

Скажімо, 2004 року середня зарплата по країні становила лише 590 гривень. Ті, хто виходив тоді на пенсію, отримували ще менше – 300 гривень вважалося добрими грошима. У ході численних перерахунків пенсії таких людей, звісно, зросли, але за нинішніми мірками залишаються мізерними – близько 3000-3500 гривень.

Скажімо, людина, яка виходила на пенсію у 2022 році, отримує пенсію вже з розрахунку середньої зарплати близько 14 тисяч гривень, а у 2019-2021 — 10,8 тисяч. Зрозуміло, що багато залежить від зарплати майбутнього пенсіонера, але все ж таки пенсії тих, хто виходив на пенсію пізніше, як правило більше, ніж у тих, хто вже давно на заслуженому відпочинку.

Якщо введуть бали, це означає, що ті, хто виходив на пенсію у тому ж 2004 році, і, приміром, у 2021, і мали офіційну зарплату таку ж, як середня на той момент по країні (не важливо, 590 гривень іди 10800 ) отримають по 10 балів.

І індексувати пенсії їм не від суми нинішніх виплат, множачи її на певний відсоток (у цьому випадку чим нижча база, тим у підсумку нижча і збільшена пенсія), а виходячи з наявних 10 балів.

“Швидше за все, будуть прописані коефіцієнти індексації пенсій залежно від наявних у пенсіонера балів. Наприклад, ті, хто має 10 балів, отримають збільшення, наприклад, у тисячу гривень, 12 балів – 1,5 тисячі тощо. Запустити таку систему можна окремою постановою Кабміну – не потрібно навіть вносити зміни до закону про пенсії”, – зазначив Кравець.

“У результаті за такою системою у відсотковому співвідношенні найбільше зростуть пенсії тих, хто вийшов на заслужений відпочинок давно”, – додав Олег Пензін.

Уріжуть чи додадуть?

Втім, до “пенсій за бали” залишається чимало запитань.

По-перше, поки що неясно, яка саме сума буде покладена власнику тієї чи іншої кількості балів?

“За нинішньою формулою все зрозуміло – враховується інфляція та середня зарплата по країні. Якщо індексацію переведуть на бали, то незрозуміло, скільки це буде в грошах. По суті, уряд може регулювати “вартість” бала в ручному режимі – залежно від наявності коштів у бюджеті”, – зазначив Кравець.

По-друге, є нюанси щодо нарахування балів: який саме період із трудового життя пенсіонера братимуть до уваги.

“Зараз людина може вибрати п’ятирічний період, коли вона отримувала найвищу зарплату. І саме її враховують при розрахунку пенсії. Чи зберегтися така можливість при переході на бали або враховуватимуть зарплату за всі періоди трудової діяльності, а їх пояснень Кабміну на даний момент складається саме таке враження, адже вказано, що щомісячні виплати перераховуватимуться у бали відповідно до співвідношення між зарплатою людини та середньою зарплатою по Україні на той момент, якщо так, то за підсумком ті, у кого протягом трудової діяльності були сильні коливання у зарплатах, можуть опинитися у дуже невигідному становищі, та отримати мінімум балів”, – зазначив Ростислав Кравець.

По-третє, якщо пенсії, як стверджують у Кабміні, підвищуватимуть навіть активніше, ніж зараз, то незрозуміло, де на це візьмуть гроші.

“На сьогодні в Україні 10,6 млн. пенсіонерів. До війни було 12 млн. офіційно працевлаштованих громадян (із 17 млн. працездатних), які відраховували ЄСВ до Пенсійного фонду і таким чином забезпечували пенсії нашим старим. Але зараз офіційно працевлаштованих лише 9 млн., тобто, на кожного працюючого вже припадає більше одного пенсіонера.Це збільшує дефіцит Пенсійного фонду.У проекті бюджету на наступний рік закладено більше 350 млрд як дотацію ПФ.І це без урахування, нібито, більш істотного підвищення пенсій, ніж стандартна березнева індексація. різні схеми та коефіцієнти, але звідки гроші брати? Усі розмови про “справедливі” пенсії та їх збільшення в рамках солідарної системи сьогодні можна пояснити хіба що підготовкою до виборів”, – резюмував Пензін.

Як в Україні запускатимуть накопичувальні пенсії

Не менш інтригує і анонс запуску накопичувальних пенсій.

Їхній Кабмін збирається впроваджувати вже з 2025 року. І, як заявив Денис Шмигаль, це дозволить суттєво підвищити пенсії українцям – звичайна пенсія плюс накопичувальна – буде не менше ніж 50% від середньої зарплати.

Тобто, якби накопичувальні пенсії платили вже зараз, то середньостатистичний пенсіонер отримував би близько 8,5 тисячі гривень, а не 5,3 тисячі (а саме такий розмір середньої пенсії по країні).

Про запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи в Україні говорять уже кілька років. У Раду подали кілька законопроектів на цю тему (в одному з них прописані відрахування на пенсії із зарплат українців, в іншому пропонується розпочати пенсійні накопичення з пільговиків, за які платитимуть роботодавці тощо). Але до війни зважитися на стільки масштабні експерименти влада так і не наважилася. Тим більше, що жоден із законопроектів не давав відповіді на головне питання – як зберегти пенсійні накопичення українців від знецінення, і не допустити, щоб людина, відкладаючи роками на заслужений відпочинок, не залишилася ні з чим.

Але у квітні цього року у Раді з’явився новий законопроект на тему накопичувальних пенсій — №9212. Ініціаторами проекту стала депутатська група, у тому числі затятий прихильник ідеї накопичувальних пенсій Галина Третьякова, Давид Арахамія. Леся Забуранна, Олена Шуляк та ін. Законопроект було включено до порядку денного сесії ВР на 5 вересня, але потім його зняли.

Цей проект передбачає запуск накопичувальних пенсій. Відкладати на такі пенсії повинні будуть роботодавці: 2023 року — 1% від зарплати співробітника, 2024 року — 1,5%, 2025 року — 2%. Ще стільки ж відкладатиме на рахунки кожного працюючого українця держава – з бюджету.

Але ці відсотки роботодавці на практиці не платитимуть – їх забиратимуть з ЄСВ. Тобто, якщо проект ухвалять, то 2024 року до Пенсійного фонду направлятиметься вже не 22% від зарплати працюючого (ЄСВ), а 20,5%.

Рішення про переділ ЄСВ стало компромісним. Як розповів голова Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, бізнес не готовий зараз до додаткових фінансових навантажень.

Накопичення куруватиме якийсь уповноважений Пенсійний фонд, який мають створити до 2025 року.

Цей законопроект експерти одразу почали критикувати. Як і в інших проектах, невирішеним залишалося питання, якщо не примноження, то хоча б збереження пенсійних накопичень від інфляції. Крім того, багато питань викликав новий пенсійний фонд (містити який пропонується за рахунок пенсійних грошей) – експерти заговорили про корупційні ризики та схеми.

Чи ухвалять у результаті цей документ, чи влада запропонує новий варіанти щодо накопичувальних пенсій – питання поки відкрите.

Але в жодному разі не зовсім зрозуміло, як пенсійні накопичення збираються захищати від ризиків знецінення. А якщо приймуть проект 9212, то виникають додаткові питання щодо фінансування солідарної системи.

“Якщо частина ЄСВ перераховуватимуть на накопичувальні рахунки, то на фінансування і без того дефіцитної солідарної системи залишиться ще менше коштів. Тобто, незрозуміло, як за таких умов взагалі платитимуть пенсії, не кажучи вже про те, щоб їх підвищувати”, — підсумував. Пензин.

СТРАНА

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка