Ferrexpo та Жеваго, як не нанести шкоду Україні КНП

Ferrexpo та Жеваго, як не заподіювати шкоду Україні

Ситуація з санкціями, переслідуваннями власників компаній, необгрунтованими публічними звинуваченнями вкрай негативне впливає на економіку України.

Вже всі давно звикли, що в Україні стало правилом пов’язувати адвоката з клієнтом, а зараз і акціонерну компанію з її власниками чи акціонерами. Як перше так і друге окрім того, що прямо порушує Закон ще й тягне за собою пряму шкоду. У першому випадку це підтвердження відсутності дотримання загальновизнаних норм, у другому це пряма шкода та зменшення податків.

Якщо перше стає особистим питанням адвокатів та різних міжнародних рейтингів на які звертають увагу виключно при потребі якоїсь чергової реформи, що як правило ще більше погіршує ситуацію, то друге вже стає питанням завдання прямої шкоди не тільки самій компанії, а й державі.

Як показує історії з арештованими активами, дуже часто за такими атаками на компанії стоять певні групи зі своїми власними економічними інтересами і деструктивна діяльність яких під пафосними заявами залишається у тіні.

У нас вже не перший рік триває реформа як судової системи так і системи виконання покарань. Але вже не перший рік, коли мова йде про аудит та результат цих реформ, чомусь оцінки тільки погіршуються. І ці оцінки вже ставлять досить конкретні інституції, що мають вагу та репутацію за кордоном.

В першу чергу це звичайно стосується питань екстрадиції в Україну осіб, які підозрюються у вчинені злочинів. Іноземні суди вже не перший раз відмовляють у здійснені екстрадиції.

Так стало і з Жеваго. Суд у відмові зазначив, за повідомленнями ЗМІ, що Україна порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод і розраховувати на справедливе правосуддя громадянин Жеваго не може. 

Суд встановив, що існують серйозні та обґрунтовані підстави вважати, що ця особа піддана реальному ризику явної відмови у правосудді за поточного стану речей, що стосуються утримання під вартою, внаслідок чинного воєнного стану та ситуації збройного конфлікту, наявної в Україні, що, ймовірно, може глибоко дезорганізовувати судову систему та перешкоджати просуванню судового процесу.

На жаль ці факти мають під собою певні підґрунтя. У Фонді гарантування вкладів є претензії до пана Жеваго щодо банкрутства його банка Фінанси та Кредит, які Фонд оформив у відповідний позов. Проте, коли захист протягом року не допускають для ознайомлення з матеріалами справи,  і, коли у рамках позову арештовують активи Ferrexpo, у який власність Жеваго складає менше 50%, це перестає виглядати як судовий спір, і починає виглядати намагання відібрати працюючий бізнес.

Посилює це враження і кримінальні справи по абсурдним приводам – починається вигадане звинувачення з «заниження» рентних платежів (хоча судові експертизи та судова практика на боці підприємства) і з’являються анекдотичні звинувачення у «незаконному видобутку корисної копалини», хоча насправді це щебеневий відсів, побічний продукт видобування руди у процесі, сутність якого не змінюється останні 50 років. 

У рамках справ арештовуються топ-менеджери підприємств і прокуратура вимагає буквально неспівмірні з завданням кримінального судочинства суми застави. 2 млрд грн за бухгалтера ГЗК, 800 млн грн – за голову правління. 

Паралельно, ніби випадково, розгортається судова атака Ferrexpo з іншого боку. Невідома компанія з невідомим власником купує у Фонду гарантування вкладів спірні борги Полтавського ГЗК і починає вимагати 4,7 млрд грн від підприємства у рамках судового процесу. Виглядає це як частина загального сценарію.  

Ціль цього сценарію добре зрозуміла будь-якому українському підприємцю. Знову ж, не варто поєднувати безпосередньо Жеваго та компанію де він є акціонером.

Чи спрацює все це у випадку з Ferrexpo – дуже сумніваюся. Насправді нічого нового не відбувається. Історія повторюється, поки не буде виправлена помилка. Нагадаю, що тривалий час акції Полтавського ГЗК намагалася захопити російська група офшорних компаній, які у ЗМІ пов’язують з «ВС Енерджі» екс-віце-спікера госдуми рф Олександра Бабакова.

Вони остаточно програли у тій самій гучній справі. Єдине, що вдасться тим, хто йде по їх стопам – нанести шкоду акціонерам та державі. Але ж знову-таки, це не тільки, і навіть не стільки Жеваго. Ferrexpo – один з провідних світових металургійних бізнесів. І його атака – це атака провідних світових інвесторів, які мають акції цього бізнесу. Які репутаційні і інвестиційні наслідки це несе для країни – мабуть, поясняти не потрібно. 

І взагалі, якщо дивитись на ту гучну справу саме під цим кутом, то виникає ще більше запитань до всього, що відбувається навколо саме компанії.

Ростислав Кравець,

Адвокат, голова АО Кравець і партнери для Цензор

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка