Чи можуть мобілізувати українців віком до 27 років? Коментар юриста

Чи можуть мобілізувати українців віком до 27 років? Коментар юриста

Останнім часом з’явилося чимало коментарів юристів на тему, чи можуть мобілізувати українців молодших за 27 років без їхньої добровільної згоди.

У цьому питанні розбиралася “Країна“.

Ухвалений ще наприкінці травня 2023 року закон №9281 про зниження віку перебування громадян на військовому обліку з 27 до 25 років досі не підписано президентом України Володимиром Зеленським і, відповідно, не набрав чинності.

Закон про зниження віку призову було ухвалено у зв’язку з необхідністю поповнення мобілізаційного резерву. Цим законом вносилися зміни до ч.2 ст. 37 закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”, в якій йдеться, що на військовий облік військовозобов’язаних беруться громадяни, які досягли 27-річного віку. Рада знизила цей поріг до 25 років для осіб, які не мають військового досвіду (не служили в армії або не пройшли військової підготовки на військовій кафедрі).  

Ще на початку червня закон було передано на підпис главі держави, але Володимир Зеленський його так і досі не підписав.

Тому на даний момент зміни не набули чинності, а це, на думку юристів, означає, що якщо чоловікові не виповнилося 27 років, і він не служив в армії чи не пройшов військову кафедру, то примусово мобілізувати його не можуть. Тільки за добровільною згодою. У мирні часи українців до цього віку (до 27 років) могли призвати на термінову службу. Але після оголошення військового стану призову на термінову службу призупинили.

photo 2023 11 05 18 43 411

photo 2023 11 05 18 49 25 

“Чоловіків з 18 до 27 років мобілізувати можуть лише у разі добровільної згоди проходити службу за контрактом, – розповів юрист Ростислав Кравець у коментарі “Країні”.

“У ч. 2 ст. 37 закону про “військовий обов’язок” прямо сказано, що на військовий облік військовозобов’язаних беруться “все, хто досяг 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників”. Що це означає? Військовий облік в Україні ділиться на облік Особи, яким виповнюється 17 років у визначеному році, протягом січня-березня цього року приписуються до призовних дільниць. Облік військовозобов’язаних. Оскільки Рада знизила цей поріг до 25 років, це означає, що як тільки закон набуде чинності, чоловіків віком від 25 років навіть без досвіду військової служби зможуть примусово мобілізувати у воєнний час”, – пояснив адвокат.

При цьому Ростислав Кравець заявив, що у своїй практиці він уже неодноразово стикався з ситуаціями, коли були мобілізовані особи 23 років або 25 років.

“До мене звертаються, навіть якщо закликають 23-25-річних. Наприклад, випускники технікуму йдуть виписуватись з гуртожитку, в цей момент їх беруть на вулиці та ведуть до ТЦК, там вони підписують документи і всі. Такі ситуації незаконні: якщо особи не проходили”. термінову службу або не закінчували військову кафедру, то їхня мобілізація до 27 років може бути лише за власною згодою, але як показує практика, їм дають на підпис документи, де, в тому числі, є їхня згода на мобілізацію. коли ви йдете у військкомат, звертайте увагу на ті папери, які дають вам підписати”, – розповів адвокат.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка