Житло для переселенців: Київ має намір викупити тисячу квартир, але їх на всіх не вистачить

Комунальне підприємство «Фінансова компанія «Житло-інвест» отримало 2 млрд грн від Київської міської ради. Гроші підуть на купівлю 1000 квартир, які здаватимуться в оренду переселенцям.

При цьому, як з’ясував Mind, затвердженої програми ще не існує. Та й тисячі квартир, на думку опитаних експертів, замало, а сам процес розподілу житла ризикує виявитися непрозорим.

Як місто пропонує розв’язати проблему переселенців

У столиці було близько 70 000 внутрішніх переселенців, підрахувала мерія у червні. Свіжіших оцінок наразі немає.

Це українці, які приїхали зі східних та південних областей: із Харкова, Миколаєва, населених пунктів Донецької області та навіть з Одеси. У Києві їх приваблює можливість знайти роботу та орендувати житло за 7-8 тис. грн, що дешевше, ніж у західних регіонах, вважає директор АН «Брок-Ріелті» Дмитро Корчєв.

Розмістити переселенців місто запропонувало в орендованих квартирах. Київська міська рада вже збільшила статутний фонд КП «Житло-інвест» на 2 млрд грн, які будуть спрямовані на купівлю житла. За словами заступника голови КМДА В’ячеслава Непопа, який тривалий час очолював «Житло-інвест», планується придбати близько тисячі квартир.

«Місто ухвалило рішення про закупівлю за рахунок міського бюджету житла, яке буде власністю територіальної громади. Питання забезпечення житлом городян та вимушених переселенців можна буде вирішити за рахунок оренди цього житла. Це може бути як довгострокова оренда, так і оренда із правом викупу», – цитує Непопа прес-служба Київської міської адміністрації.

Жодної додаткової конкретики, як реалізовуватиметься програма, поки що немає.

У прес-службі Департаменту будівництва та житлового забезпечення на запит Mind повідомили, що відповідна програма розподілу житла розробляється.

Непоп додав, що при виділенні житла пріоритет нададуть:

  • сім’ям учасників бойових дій в Україні;
  • особам, які втратили житло на тимчасово окупованих територіях;
  • киянам, які бажають покращити свої житлові умови.

«Це стане альтернативою для городян, які не мають фінансової змоги придбати житло. Особливо сьогодні, коли банки не кредитують будівництво нерухомості на первинному ринку житла», – додав Непоп.

Про що мовчать чиновники

Запитань до програми, яка має вирішити проблему переселенців, справді багато, визнає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. «Немає вимог до житла, саму програму також не презентують. Але точно зрозуміло, що такі квартири мають здаватися з ремонтом та меблями», – каже він.

Бентежить і відсутність механізмів розрахунку орендної плати. Якщо місто планує купити тисячу квартир за 2 млрд грн, то середня вартість апартаментів становитиме $50 000. За такі гроші у Києві можна придбати хіба що однокімнатну квартиру.

Одне з найскладніших питань – як визначити, кому муніципальна квартира потрібніша, каже директор з маркетингу та продажу компанії «Міськжитлобуд» (ЖК River Stone) Ангеліна Деревльова. «Це люди, які втратили роботу та житло чи багатодітні сім’ї?», – уточнює вона. І додає, що в Україні вже були черги на квартири, наприклад, серед силовиків, і деякі з них отримували житло раніше за інших.

Тисяча квартир не розв’яже проблему переселенців, яким необхідно у рази більше об’єктів нерухомості.

Ангеліна Деревльова вважає, що набагато ефективнішою була б програма часткової компенсації вартості оренди квартир. «Або місто могло б оплачувати за них комунальні послуги. Все це знизило б фінансове навантаження на сім’ї», – каже експерт.

Місто не повинно стягувати кошти за оренду квартир із внутрішньо переміщених осіб, вважає керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. «Слушніше надавати такі квартири безплатно на 3-4 місяці, щоб дати людям можливість знайти роботу та винайняти житло», – додає він. Ростислав Кравець припускає, що за допомогою цієї програми місто, ймовірно, хоче допомогти забудовникам та викупити у них квартири.

Нагадаємо, що після початку війни продажі житла зупинилися, а 20-25% покупців не платять розстрочки за раніше укладеними договорами на придбання об’єкта.

Mind

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх

Заказ обратного звонка