В Україні з 1 липня офіційно скасовується карантин по ковіду. Відповідну норму прописано у постанові Кабміну № 651 від 27 червня цього року.
Про це пише АНТИРЕЙД з посиланням на СТРАНА.
За фактом, карантинні обмеження, наприклад, вимогу про носіння масок у громадських місцях чи “соціальну дистанцію”, українці вже давно не виконували. Але карантин – це не лише маски.
У розпал епідемії коронавірусу влада ухвалила низку законодавчих актів, які мали полегшити життя громадянам та бізнесу. Приміром, Кабмін свого часу затвердив ухвалу № 224, за якою до країни завозили з пільгами ліки та медичні вироби. Згодом до “ковидної” постанови вносилися зміни, а список пільгових товарів розширювався. Скажімо, минулого року до нього внесли генератори, після чого з’явилася можливість завозити їх без ПДВ та ввізного мита.
З офіційним скасуванням карантину пільги автоматично припиняються.
Втім, окремі “ковидні” норми ще певний час діятимуть. Наприклад, з пільг на етиловий спирт. Кабмін уже подав до Ради законопроект про їх скасування, але депутати поки що не встигли його розглянути.
Розбиралися, що змінює закінчення коронавірусного карантину.
Коронавірус скасували
Епідемія щодо ковіду в Україні офіційно закінчилася. Раніше ВООЗ вже прозвітувала про засвідчення пандемії у світовому масштабі. Але ще якийсь час карантин в Україні продовжував діяти.
27 червня Кабмін своїм рішенням скасував усі ковідні обмеження. Як зазначено в постанові уряду № 651, з 24.00 30 червня на території країни карантин, встановлений з метою недопущення поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, скасовується.
Цією ж постановою вносяться зміни до іншого рішення Кабінету Міністрів щодо оплати за ЖКГ.
Нагадаємо, ним регулюється відсоток доходу, який витрачають домогосподарства на сплату комуналки. До розпалу ковіда було встановлено норму 15% від середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Якщо на комуналку йшло більше, то українці мали право на субсидії.
Фактично із закінченням карантину ця норма мала зрости до 20% від сукупного доходу сім’ї. Це означає, що автоматично зменшився б розмір субсидій. Але до постанови додали формулювання про воєнний стан. Тобто норма про 15% продовжить діяти до 1 числа місяця, наступного за місяцем закінчення військового стану.
Без пільг на ліки та генератори
Офіційне скасування карантину автоматично обнуляє “ковидну” постанову Кабміну № 224. Та сама, за якою в Україну ввозили в пільговому режимі цілу низку товарів, — каже голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.
Ця постанова була прийнята в березні 2020 року, щоб полегшити життя бізнесу та здешевити лікування від ковіда пересічним громадянам. Спочатку у списку товарів, які можна було ввозити за пільгами — без ПДВ та ввізного мита, були окремі ліки та медичні вироби (зокрема, маски, тести на ковід та ін.). Але до цієї постанови багато разів вносили виправлення, розширюючи перелік пільгових товарів. Минулого року в нього внесли, наприклад, генератори, що дозволило завозити їх без податків і знизити цінники.
У результаті в пільговому списку опинилося кількасот позицій.
За медичною частиною це, наприклад, антисептики, етанол, апарати штучної вентиляції легень, пульсоксиметри, ларингоскопи, кисневі концентратори, рентгенівські апарати, термоковдри, томографи, апарати УЗД, захисні маски, бахили, медичні рукавички, шприци, пробірки, тести на ковід та багато іншого.
У переліку також десятки позицій медичного обладнання — лінії для фармвиробництва, стерилізатори, холодильники та ін.
Пільги по всіх цих товарах, тобто скасування ПДВ та ввізних мит, за постановою 224 діють до останнього дня карантину.
“У відповідності з Податковим кодексом, карантинні пільги діють по останній день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабміном на території України, тобто до 30 червня 2023 року”, – пояснила адвокат з медичного права юридичної фірми “Ілляшев та партнери” Алла Цимановська.
Тобто з 1 липня пільги автоматично обнулюються. А це означає, що всі перелічені у пільговому переліку товари подорожчають у середньому на 30% (20% ПДВ плюс 10% ввізного мита).
Фармацевти чекали, що пільги продовжать, скажімо, прив’язавши їх тепер до воєнного стану. Але цього не сталося.
“У зв’язку з цим виникає не лише проблема з подорожчанням нових партій імпортних товарів, а й з оподаткуванням залишків уже завезеної раніше продукції”, – каже голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.
У Торгово-промисловій палаті також цікавляться, що тепер робити із залишками вже ввезеної “ковидної” продукції — чи можна їх продавати чи потрібно відкликати з роздрібної торгівлі та оформляти тепер уже за новими вимогами — із податками. Перехідний період фармацевтам не дали. А це означає, що вже з 1 липня десятки найменувань медичних виробів просто “зависнуть”, бо незрозуміло, що з ними робити далі, і за якими цінами продавати. Може статися так, що поки в це питання не буде внесена ясність, в аптеках не можна буде придбати елементарне — шприци, марлю чи маски. Хоча на складах ці товари є удосталь.
У “не медичному” списку – генератори, трансформатори, акумулятори, багато видів клею, алюмінієвий дріт, двигуни, навігаційні прилади та інструменти. Вони, виходить, також автоматично подорожчають на третину. Наприклад, дешеві генератори, які зараз у роздрібних мережах виставлені по 10 тисяч гривень, коштуватиме вже 13 тисяч. Особливих проблем з електроенергією, а отже, і попиту на генератори, зараз немає. Але незрозуміло, що буде далі. Особливо, якщо росіяни й надалі завдаватимуть ударів по українській критичній інфраструктурі. Тому потреба у генераторах ще, напевно, буде, — кажуть експерти. Але тепер за них доведеться переплачувати, якщо тільки влада не повернуть пільги вже окремим документом.
Що з масками та тестами
Бонус відміни карантину для українців можна не носити маски. Їх, правда, вже й так давно ніхто не носить. Щоправда, дивно — залишилися штрафи за допуск до громадських місць відвідувачів без масок чи обслуговування людей без засобів індивідуального захисту. Але повернемося до цього казусу пізніше.
Також не потрібно буде складати тести на ковід під час госпіталізації до лікарні. Тести платні – треба викласти 600-800 гривень. А якщо, наприклад, до стаціонару оформляється дитина з мамою, то доведеться витратити вже 1200-1600 гривень.
Тепер на тестах можна буде заощадити. Багато приватних лікарень внутрішніми розпорядженнями ще раніше за Кабмін скасували вимогу щодо тестів. Після офіційного завершення карантину ця норма поширюється попри всі лікувальні установи.
Але, якщо у медпрацівників виникнуть підозри, що пацієнт все ж таки хворий (скажімо, у нього будуть ознаки застуди), все одно можуть вимагати скласти тест.
Які норми ще продовжують діяти
При цьому деякі ковидні норми, незважаючи на відміну карантину, ще продовжують діяти.
Йдеться про норми, які на хвилі ковіда було внесено до законів України.
Скажімо, норма про можливість брати участь із судовим засіданням у режимі відеоконференції. Або норма про штрафи за допуск до громадського місця відвідувачів без масок. Хоча самі маски скасовуються, штрафи за допуск людей без них поки що діють — 200-300 неоподатковуваних мінімумів.
Те саме — за обслуговування відвідувачів без засобів індивідуального захисту. Штраф за це в такому ж розмірі – 200-300 неоподатковуваних мінімумів.
Залишається і норма про перебування людини на самоізоляції, якщо є підозри, що вона може бути інфікована ковидом. Йому зобов’язані надати можливість працювати на віддаленні або сплатити лікарняний.
Також діє норма про можливість орендувати державне та комунальне майно без аукціону тим, хто бореться з коронавірусом, зокрема медичним установам.
Ще одна ковидна норма, яка поки не скасована, — за повноваженнями Кабміну регулювати ціни на низку соціально значущих товарів, зокрема ліки, їжу, паливо.
Нагадаємо: на хвилі епідемії запровадили норму, за якою продавці мали заздалегідь попереджати органи влади про підвищення цін і, головне, обґрунтувати нові цінники, надавши відповідні розрахунки.
Ця вимога спочатку працювала не без збоїв. А з початком війни його взагалі мало хто дотримується. Але все-таки чиновники мають механізм тиску на торговців.
“Якщо приберуть цю останню перешкоду, не потрібно вже нічого декларувати і обґрунтовувати, можна малювати ціни зі стелі”, – каже Рябцев.
У тому, що ці норми доживають останні дні, немає жодних сумнівів. Законопроект про їх скасування Кабмін ще 20 червня (тобто ще до офіційного завершення карантину) подав до Ради. Але станом на сьогоднішній день його ще не розглядали. Документ пройшов розгляд у профільному комітеті, але поки за нього не проголосують у сесійній залі, всі “ковидні” норми залишаються чинними.